Slavnostní zahájení projektu EHMK 2015 se zdálo některým zastupitelům předražené, žádali vysvětlení

Slavnostní zahájení projektu EHMK 2015 se zdálo některým zastupitelům předražené, žádali vysvětlení | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Dominik ZecoliDominik Zecoli

student FF ZČU, učitel italštiny

Více

Karel KupilíkKarel Kupilík

technický pracovník

Více

Kateřina HoletováKateřina Holetová

Účetní

Více

Slavnostní zahájení projektu EHMK 2015 se zdálo některým zastupitelům předražené, žádali vysvětlení

Plzeň, 06.03.2015, aktualizováno 08.04.2015 14:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Slavnostní zahájení projektu EHMK 2015 za 22 milionů korun se propíralo na čtvrtečním jednání zastupitelstva. Do rukou zastupitelů se totiž dostal položkový rozpočet obří akce a mnohým z nich se zdály sumy vynaložené na zajištění programu v řadě případech hodně předražené. A požadovali vysvětlení, proč tomu tak bylo. Mluvilo se především o zajištění televizního přenosu za milion korun, průvod za 650 tisíc korun, pronájem projektorů na videomapping za 1,9 milionu, další milion na LED obrazovky nebo 380 tisíc korun za ledový bar. Opozici se zdály vysoké i honoráře pro umělce, kteří na zahájení projektu vystupovali.

Zastupitel Petr Suchý (TOP09) chtěl například vědět, proč se platilo společnosti Art Prometheus 650 tisíc korun za zorganizování průvodů. „Průvody byly hezké v jednom šel i můj syn, ale nechápu, co na nich bylo tak drahé? Stejně tak se mi zdá předražená částka 380 tisíc korun za ledový bar v sadech, které pak následně poškodila tající voda a boty návštěvníků akce. Nepřijde mi to adekvátní. Bylo to šito horkou jehlou, všechno se to dělalo mnohem dráž, než by to realizoval řádný hospodář. Nesmyslná je i částka milion korun za čtvrthodinové vystoupení artistů na náměstí,“ řekl Suchý.

„Zahájení projektu EHMK byl ojedinělý umělecký počin zaštítěný Petrem formanem. Viděl jsem řadu zahájení v jiných městech, které byly daleko dražší. Umělce vybíral Forman, považoval za důležité složit je z plzeňských i mimoplzeňských umělců,“ uvedl náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Jednotlivé položky pak začal vysvětlovat ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek. „Na zajištění průvodů šla část peněz na produkci a většina pak na účast profesionálních umělců, kteří doprovázeli průvody. Bylo tam 60 umělců, měli alegorické vozy. Částka velmi rozumná a přijatelná. Ledový bar tvořil skvělý plzeňský umělec, cena je tedy rovněž adekvátní. Cena za LED obrazovky byla 900 000 bez DPH, měli jsme tři nabídky, nejdražší byla za 1,8 milionu korun. Vybrali jsme nejlevnější cenu od prověřeného dodavatele. Řešili jsme, jak dostat kvalitní obraz a zvuk od 360 metrů vzdáleného přenosového vozu. To je technicky náročná a nákladná záležitost. Akce se konala v zimě, což s sebou nese daleko větší nároky na všechno,“ tvrdil Suchánek. Oponoval mu zastupitel Roman Zarzycký (ANO), podle jehož slov nemá zima žádný vliv na šíření signálu.

Další zastupitel Bohuslav Rada (ANO) si zase kritizoval špatnou úroveň televizního přenosu ze slavnostního zahájení. „Něco se dělo na obrazovce, ale na druhé straně republiky, se asi divili, co tam je. Nebyla k tomu žádná reportáž,“ stěžoval si Rada. „Když jsme se dozvěděli, že ČT nebude vysílat zahájení v přímém přenosu, rozhodli jsme se splnit závazek který jsme dali lidem, že zahájení uvidí. Přenos jsme proto zajistili vlastními silami, najali jsme si režiséra přenosu, který musel být připraven v kvalitě vysílatelné pro ČT. Režisér si vybral svůj tým pro přenos. Najali jsme firmu Star Works, která zajistila přenos, 12 kamer a produkci. To stálo 900 tisíc korun. Bylo to drahé, ale zajistili jsme výrobu přenosu. ČT pak přispěla částkou 150 tisíc korun na licenci na vysílání," pokračoval Suchánek. 

„Televizní přenos 12 kamer v HD kvalitě za 900 tisíc? Při hokeji pořídíme stejný přenos s polovinou kamer za jednu průměrnou mzdu v České republice,“ tvrdil Roman Zarzycký. Jeho kolega Petr Šusťáček (ANO) zase poukázal na příliš vysokou cenu 1,9 milionu korun za půjčení projektorů pro videomapping.

Na obranu Jiřího Suchánka vystoupil zastupitel Petr Osvald (ČSSD). „Kdyby ty obrazovky nefungovaly, tak by tady zase někdo říkal, že nebylo nic vidět a slyšet. Čechům se nikdy nezavděčíš. Myslím, že pan Suchánek tady udělal obrovský kus práce a je třeba mu za to poděkovat,“ uvedl Osvald.

Společnost Plzeň 2015 se musí také vypořádat s navýšením rozpočtu slavnostního zahájení projektu o jeden milion korun. „Rozpočet společnosti je velké kouzlení, neřešíme investiční stavbu, kdy si vše můžeme naplánovat. Při takto velké akci se vyskytne spousta překvapení. Počítal jsem s tím a měl připraveno půl milionu korun rezervu na vícenáklady. Se zbytkem si budeme muset nějak poradit. Stále sháníme ještě další externí zdroje financování projektu EHMK, vedeme slibná jednání s jednou bankou,“ dodal ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) k celé věci uvedl, že existují jasné nástroje na to, jak zkontrolovat a rozklíčovat rozpočet zahájení programu EHMK 2015. „Své nástroje, které mám, tak využívám, jedná se o plán interního auditu, což je organizační složka magistrátu, která kontroluje magistrát i příspěvkové organizace. V jejich plánu je nad rámec běžných kontrol i kontrola společnosti Plzeň 2015. Nelze říci, že to zahájení bylo šito horkou jehlou, mluvím z vlastní zkušenosti, dělal jsem řadu PR kampaní. Neumím posoudit cenu umělců, ale umím si udělat poptávkové řízení na LED obrazovky, na ozvučení, třeba to někdo ohodnotí stejně, nebo to ohodnotí jinak,“ konstatoval primátor Martin Zrzavecký.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (25 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jiří Žáček 09.03.2015 10:24, Reagovat

Hodnocení básníka Jiřího Žáčka na slavnostní zahájení EHMK!
http://www.divokevino.cz/7515/archiv_aktualit.php?pg=1

Vosí Hnízdo 08.03.2015 11:26, Reagovat

A ještě jedna ukázka kulturní tvorby, bohužel od našich sousedů. To se docela hodí k MDŽ. I u nás se podobný styl muziky velice úspěšně hrál a byl oblíben. Až kulturní prznitelé, do jejichž zkázotvorby patří i EHMK to zmrvili veřejností neakceprovatelnou a předraženou pa-kulturou.

www.youtube.com/watch?v=9LbYfQX0L_Q

Jaroslav 09.03.2015 07:03, Reagovat

Teda Vosáku, už se nedivim, z čeho si tak mimo!
Takový sračky, co posloucháš, musí holt zanechat následky. Opěvuješ tu akorát pár přivožralejch němců, kteří za velmi hlasité produkci dechovky juchají.
No tak jestli je tohle pro tebe kultura, tak potěš koště...

Vosí Hnízdo 08.03.2015 10:33, Reagovat

Přeji veselé a příjemné oslavy dnešního MDŽ všem ženám dobré vůle. Je smutné, že si to na těchto stránkách nikdo nepřipomene, hlavně, že se pořád vytahuje ta ubohost a hlavně ober zlodějna EHMK

Jaroslav 09.03.2015 07:05, Reagovat

Díky Voso,
oslavy MDŽ jsme si užili na plný pecky, ale tomu ty neeemůžeš rozumět :-)

Vosí Hnízdo 08.03.2015 10:15, Reagovat

Zde jen malý vzorek, jak má vypadat kulturní akce pro normální lidi: www.youtube.com/watch?v=6Ce1WvZMP38 . A věřte, že by to rozhodně stálo míň, než tam plzeňská ostuda.

Volič 08.03.2015 12:57, Reagovat

Opravdu reprezentativní vzorek :D. Byť mě to neuráží, nepovažuju toto za akci, která by nadchla všechny lidi. Trošku mi to přijee jako estráda Petra Novotného. Ale oceňuju ty výstřihy blondýnek :)

Vosí Hnízdo 08.03.2015 14:41, Reagovat

Ano, takoví amatéři, kteří veselí nepovažují za akci, co by podle nich nadchla lidi tady zprznili veškerou kulturu a ještě budou rozdávat rozumy. Místo toho tady vyřvávají hudební spolky, které by si jinde dál za Rozvadovem nevydělaly na slanou vodu, či se sem zvou za předražené peníze kejklíři, pouťaři a circusáci, co jinde jsou rádi, že je nechají své kejkle dělat zadarmo nebo za pár drobných. A další přehlídka stupidní kultury se chystá na tzv. "oslavy osvobození". Jazzoví hudlaři zde budou opět městem honosně živeni a tučně placeni za hraní amerických odrhovaček, oslavující tak maximálně spojenecké rozbombardování českých měst na sklonku války, kdy už vše bylo rozhodnuto a nebylo třeba dále ničit fabriky vyrábějící pro už poraženou Říši. Než sem tahat nějakého provazochodce, co byl po setmění sotva vidět či Kollerovu bandu, jejíž "zpěv" je ve stylu jako když notně ožralej hrbatej padá ze schodiště, se mohla udělat lidová veselice na náměstí za zvuku českých a třeba i německých lidových kapel, které muziku a zábavu očividně dovedou a věřím, že by vše vyšlo laciněji a ještě by se lidé dobře pobavili. A kdyby zbyly peníze, a věřím, že by jich zbylo hodně, mohla radnice vystrojit hostinu, nějaká ta prasátka porazit a narazit nějaký ten sud či cisternu s pivem a jak by se lidé měli.... Na to by se dalo vzpomínat jako na důstojné zahájení EHMK. To bych možná přišel i já.

Vosí Hnízdo 08.03.2015 14:51, Reagovat

A ještě si dovolím podotknout k dalšímu předraženému tunelu k "oslavám osvobození". Neškodilo by pozvat i nějaké ruské soubory, harmoniky atd.... Věřím, že by se našly peníze i na velice slavné Alexandrovce, kteří pravda zrovna levní nejsou, ale 20 milionů by jistě nestáli. Dovedu si představit jejich koncert na náměstí. To by bylo důstojné oslavení Dne osvobození. A ne nějaké jazzové šaškárny, co většině lidí nahánějí husí kůži. Ti ať si jdou hrát do kaváren pro kavárenské povaleče dabatujícím tam o nesmrtelnosti chrousta a číraté příznivce feudála Karla. Ale ať neotravují život slušné veřejnosti, která o osvobození západních Čech stejně ví své. Asi tak.

Volič 08.03.2015 20:02, Reagovat

Alexandrovce mám docela rád, ale na plzeňské náměstí se v době Osvobození prostě nehodí. Věřím, že by se našel vhodnější termín pro jejich koncert na náměstí. A věřím, že by přitáhli řadu lidí. Plzeň jako tak osvobodila americká a spojenecká vojska, nikoliv Rudá armáda.

Kolda 08.03.2015 19:23, Reagovat

Jdi na čerstvý vzduch, docela by tě prospěl. Tvoje příspěvky už vyznačují známky všech nehezkých poruch...

porušení zákona 07.03.2015 19:24, Reagovat

Již minimálně dvakrát vedení projektu EHMK porušilo zákon o veřejných zakázkách - ve výši několika milionů Kč - a naši zastupitelé to vědí, protože to na jednání projednávali a existují zápisy a protokoly. Přesto je další předražování nechává chladným, myslím, že by si měli zajet do Prahy a pozeptat se, jaké je to být vyšetřován.
Zrzavecký by měl - v souladu s výzvou jeho předsedy Sobotky - nechat zveřejnit všechny faktury vyšší než 20 či 50,000 Kč.

Odpověď 09.03.2015 09:24, Reagovat

Pokud víte o porušení zákona, podejte trestní oznámení! Dokud nebudou padat trestní oznámení, nic se dít nebude! Jinak EHMK si nechalo zastupiteli odsouhlasit neprůhlednost výběrových řízení, takže jaké porušení máte na mysli? Podejte trestní oznámení na zastupitele, kteří jim to odsouhlasili!

např. viz odkaz, ale i jinde 09.03.2015 21:01, Reagovat

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/245433-zakon-o-zakazkach-si-nerozumi-s-vladou-plzne-nad-evropskou-kulturou/

Je tragikomické Baxovo tvrzení, že peníze se neztratily - jistěže ne, byly rozkradeny. Ale to trestní oznámení není špatný nápad - už bychom si neměli furt nechat s*át na hlavu.

suchánkovy argumenty??? 07.03.2015 18:50, Reagovat

Argumentovat tím, že jsem zaplatil 900 tisíc, když jiná nabídka byla 1,8 milionu umí každý tunelář. Sehnat si fiktivní dražší nabídku umí každý.
Spíše se měli Suchánka zeptat, proč (v rozporu se zákonem) rozdělil zakázku na "zahájení" na několik dílčích plnění.
Myslím, že "chlapci" už to přehánějí.

Odpověď 09.03.2015 09:28, Reagovat

Rozdělil je na dílčí zakázky, aby se vešel do limitu zakázek, které zastupitelé odsouhlasili jako neprůhledné! Pak může pan Suchánek, který je zároveň ředitelem Nadace OKD rozdávat zakázky svým kamarádíčkům z Ostravy, jako tomu bylo při slavnostním zahájení, kdy dostala zakázku bezpečnostní agentura z Ostravy!

Vosí Hnízdo 06.03.2015 21:34, Reagovat

Těší mne, že proameričtí řiťolezci a fotoskokani pod americká tank v americkém delíriu nemají kouska argumentu, že Plzeň vlastně osvobodili Komunisté a ti slavní spojenci maximálně tak rozbombardovali město hůř, než dokázali nacisté.

Jaroslav 06.03.2015 21:47, Reagovat

Škodovka jako poslední zbrojovka nacistické třetí říše stále fungovala, takže 8. letecká armáda provedla ještě jeden nálet ve středu 25. dubna. Kvůli civilnímu obyvatelstvu však spojenci o svém posledním evropském vzdušném útoku předem informovali. Díky tomu se Luftwaffe stačila připravit. Jedenáct letounů se na své základny již nevrátilo, nicméně Borské letiště inkasovalo zásah 189 tunami bomb a Škodovka 526 tunami, takže ani jedna její budova nezůstala bez poškození. Ve městě bylo zničeno 339 domů a vyhasly životy sedmašedesáti obyvatel. V naprosto paralyzovaném městě vypuklo 5. května povstání, které ukončil příjezd 16. obrněné divize z třetí americké armády. Němci přestali vojskům USA prakticky klást jakýkoliv odpor a snažili se především přejít do zajetí u nich než u Rudé armády. Předtucha dlouhodobého pobytu v obávaném gulagu byla správná, vždyť poslední německý zajatec se ze Sovětského svazu vrátil domů až v prosinci 1955.

Vosí Hnízdo 06.03.2015 22:16, Reagovat

USA tylo z amerických zajatců a je dokázáno, že i z výzkumů Mengeleho. Zdokonalovaly se střely V2, německý výzkum proudových letadel a USA vlastě přavzaly žezlo světavlády po Hitlerovi. A o to USA usilovaly. Asi tak!!!!

Vosí Hnízdo 06.03.2015 22:11, Reagovat

Úchylák neadrtálského původu nám tady zase něco okopíroval ze scestného výkladu o osvobození. Snad jen, že připustil ve svých lžích Povstání 5. května pod vedením Komunistů. O devastaci Plzně by mohli hovořit i slavní svědci, např. Karel GOTT. A nejen Plzně, i Prahy !!!!!!!!!

Vosí Hnízdo 06.03.2015 17:29, Reagovat

Předražené? Přímo zločinné!!! Je přímo nutností prošetřit transakce a do koruny zdůvodnit před vyšetřovací komisí účelnost takových investicí. V případě TOP 09 jde však o výkřiky ve stylu "zloděj křičí, chyťte zloděje. Opět došlo na má slova, že až si ti zloději nahrabou, začnou si mezi sebou závidět, že ten urval víc a ten zas míň a začnou se navzájem posílat do tepláků. Takže i to je k něčemu dobré a chytne li se toho náhodou schopný vyšetřovatel a soudce, možná pár těch lumpů i pozavírají. Slušný člověk, se té trapné šaškárně a hlavně obrovské zlodějně a tunelu EHMK vyhne obloukem. A další rozkrádačka se chystá a to oslavy osvobození. Slušný člověk by se této lživé opičárně také měl vyhnout obloukem. Každý historik vám totiž poví, kdo vlastně osvobodil Plzeň. Byli to Komunisté. Ano, domobrana, řízená Komunisty!! Tak to bylo!! Spojenci přijeli už do hotového a ještě před tím stačili rozbombardovat třičtvrtě města, což nedokázal ani Hitler. A za takové se tu vyhazují miliony luftem!!!! To mi byli panečku "osvoboditelé"!!

Jaroslav 06.03.2015 21:19, Reagovat

Zapomněl sis vzít svoje prášky,
vezmi si rychle dvojitou dávku, ať do rychleji zabere, ty jedna domobrano řízená komunisty!
...

Vosí Hnízdo 06.03.2015 21:38, Reagovat

Kamaráde, když ae mluví o Komunistech z 2. světové války, tiše šoupej nohama, mluv o nich s pokorou a piš s velkým K. Nebýt jich, tak tu možná nejseš. Asi tak!!!!

Jaroslav 07.03.2015 22:56, Reagovat

Vosáku, o všech komunistech jedině jako o pořádnejch čůrácích a vždy jedině s malym.
Tak a třeba se vzteky hryzni do zadku...

Vosí Hnízdo 06.03.2015 21:26, Reagovat

Chudák zde napsal svůj názor. No co, no....

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.