Plzeň je ochotna zaplatit státu pokutu 4,5 milionu a uchovat si šanci na záchranu domu s Loosovými interiéry

Plzeň je ochotna zaplatit státu pokutu 4,5 milionu a uchovat si šanci na záchranu domu s Loosovými interiéry | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk PavlíčekZdeněk Pavlíček

Starosta Plánice

Více

Martin KřížMartin Kříž

Člen rady města Klatovy

Více

Jan FluxaJan Fluxa

Místostarosta MO Plzeň 2 - Slovany

Více

Plzeň je ochotna zaplatit státu pokutu 4,5 milionu a uchovat si šanci na záchranu domu s Loosovými interiéry

Plzeň, 06.03.2015, aktualizováno 18.03.2015 15:46 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dohoda mezi státem a městem Plzeň se rýsuje v kauze chátrajícího domu Klatovská 19, který ukrývá dosud nezrekonstruované cenné interiéry proslulého architekta Adolfa Loose. Město je ochotné zaplatit státu smluvní pokutu ve výši 4,5 milionu korun udělenou za nedodržení podmínek spojených s převodem domu. Ministerstvo obrany objekt převedlo na město bezúplatně v roce 2005 s podmínkou, že ho Plzeň opraví do roku 2015 a bude jej využívat pro služby obyvatel, což se dosud nestalo. Město se chce domluvou s ministerstvem obrany vyvázat z dalších smluvních povinností. Zastupitelé na jednání ve čtvrtek schválili dodatek ke smlouvě, který by mohlo akceptovat ministerstvo obrany i ministerstvo financí.

Až doposud nemělo město potřebných asi 90 milionů korun na to, aby mohlo dům na Klatovské 19 rekonstruovat. „Samotná renovace Loosových interiérů, které se nacházejí v prvním patře budovy by přišla na pět milionů korun,“ informovala radní pro nakládání s městským majetkem Helena Matoušová (ODS). Už na loňském prosincovém zastupitelstvu zastupitelé odmítli vrátit dům státu s tím, že se město pokusí uzavřít smluvní dodatek, což se nyní také stalo. Po zaplacení pokuty už by nemělo být město v časové tísni a nehrozila by mu případná další pokuta.

Otázkou stále zůstává využití budovy, která dříve sloužila jako vojenská správa a nejeden Plzeňan si tam šel vyzvednout povolávací rozkaz na vojnu. Dům na Klatovské třídě je bez možnosti parkování a pro městskou budovu je třeba najít takové využití, které nevyžaduje potřebu parkování. Původně měl dům sloužit pro vydávání průkazů, zamýšlelo se převést tam Muzeum generála Pattona a vytvořit expozice k odsunutým židovským rodinám a k válečné historii Plzně. I z toho ale sešlo. „V objektu by mohly vzniknout komerční prostory, jednou z možností je například univerzitní kavárna v přízemí, prostory nad Loosovými interiéry by zase mohly sloužit pro badatelské účely, ale zatím je to všechno otevřené,“ řekla radní Matoušová.

Památkáři se obávali toho, že v případě vrácení budovy státu, by zchátralý objekt mohl koupit a opravit nějaký soukromník, který by už unikátní Loosovy interiéry nemusel zpřístupnit veřejnosti, tak jako je to běžné u jiných objektů, které město opravilo v minulých létech. Jejich oprava se vždy vešla do pěti milionů korun, protože v těchto případech nebylo třeba rekonstruovat celé domy. Pro dům číslo 19 na Klatovské třídě je klíčovým prostor v 1. patře, kde se dochoval hudební pokoj obložený mramorem, který je pozůstatkem bytu Huga Semlera. Loos jeho úpravy realizoval začátkem 30. let 20. století. Podle expertů se jedná zřejmě o poslední z Loosových prací v Plzni, patří však do nejvýznamnějšího souboru Loosových realizací v celé Evropě.

Soubor zrekonstruovaných Lossových interiérů se stal jedním s velkých lákadel a architektonických pokladů města. Do města láká množství turistů z celého světa. V letošním roce je v rámci projektu Evropského hlavního města kultury 2015 zpřístupněna návštěvníkům prohlídková trasa po zrekonstruovaných Loosových interiérech.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.