Máte na uniformě tolik vyznamenání jako severokorejský generál, utahoval si zastupitel Jiři Šneberger z nového velitele městské policie

Máte na uniformě tolik vyznamenání jako severokorejský generál, utahoval si zastupitel Jiři Šneberger z nového velitele městské policie | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr KopačPetr Kopač

místopředseda kraje

Více

Věstislav KřenekVěstislav Křenek

Zastupitel PK

Více

Ladislav NovýLadislav Nový

Vedoucí chráněné dílny

Více

Máte na uniformě tolik vyznamenání jako severokorejský generál, utahoval si zastupitel Jiři Šneberger z nového velitele městské policie

Plzeň, 05.03.2015, aktualizováno 18:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nového velitele Městské policie Plzeň schválilo ve čtvrtek městské zastupitelstvo. Od 1. dubna bude šéfem MP Plzeň na dobu neurčitou Karel Mach, který vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo šest uchazečů. Na postu velitele MO Plzeň vystřídá Mach současného velitele Marka Šilhana, který končí 31. března. Ještě před samotným hlasováním o novém veliteli městské policie podrobili zastupitelé Karla Macha tradičnímu grilování, kdy byl nucen odpovídat i na dost nepříjemné dotazy. Hovořit musel například i o svém dřívějším členství v komunistické straně. Nakonec pro Macha hlasovalo 32 zastupitelů, devět bylo proti a jeden se hlasování nezúčastnil.

Do výběrového řízení na velitele MP Plzeň se mohli přihlásit strážníci městské policie nejen z Plzně, ale i z městské policie v ostatních českých městech. Naopak příslušníci Policie ČR byli z výběrového řízení vyloučeni, reagoval primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) na dotaz zastupitele Ondřeje Ženíška (TOP09), který se zajímal o kritéria výběrového řízení. Ženíšek následně vyjádřil politování nad tím, že výběrové řízení bylo zaměřeno jen na strážníky obecních policií, což omezilo počet uchazečů.

Salvu smíchu vyvolala hláška proslulého glosátora, zastupitele Jiřího Šnebergera (ODS). „Já to jen trochu odlehčím. Kdybych měl kvality posuzovat podle počtu vyznamenání, které máte na uniformě jako severokorejský generál, tak opravdu musíte být jediným vhodným kandidátem,“ pronesl Šneberger směrem k budoucímu veliteli městské policie.

Starosta městské části Doubravka Michal Chalupný (ČSSD) se zajímal o to, zda je Karel Mach zastánce centralizace městské policie nebo naopak decentralizace na městské obvody. „Městská policie bude řízena jednotnou linií, to znamená centrálně. Samozřejmě starostové městských obvodů budou mít možnost prostřednictvím okrskových strážníků, kteří budou zřízeni v dostatečném počtu, aby pokryli okrsky, uskutečňovat své vize. Jednotnou linii řízení městské policie bohužel nemůžeme opustit.“ řekl Mach. Starostu Chalupného odpověď Macha, že městská policie bude možná reagovat na podněty starostů rozhodně neuspokojila.

„Na jaký problém se chcete ve městě v nejbližších měsících zaměřit?“ ptal se zastupitel Ženíšek. „Je potřeba změnit myšlení samotných strážníků. Je třeba provádět školení zaměřené na etiku, na to, že strážník už nebude úkolován počtem přestupků. Hodnocení bude zaměřeno na celkovou kvalitu práce strážníků. Nebude to hodnoceno jen pevně uchopitelnými měřidly,“ odpověděl Mach.

Opoziční zastupitelka Ilona Jehličková (TOP09) se zase zajímala o to, zda byl Karel Mach v minulosti členem nějaké politické strany. „Ano, byl jsem členem komunistické strany od roku 1989 čtyři roky. Po nástupu k městské policii jsem toto členství ukončil,“ uvedl Mach. Tato odpověď rozhodně neuspokojila Jiřího Šnebergera. „Mně tedy není příliš sympatické, že nám velitele městské policie bude dělat bývalý člen komunistické strany, ale polehčující okolnost je, že byl členem komunistické strany v době, kdy mu to nepřinášelo žádné výhody. Bylo by pro mě horší, kdyby byl členem komunistické strany od roku 1981 do roku 1989,“ prohlásil Šneberger a nahrál na otázku zastupiteli Ludvíku Röschovi (OPAT).

„Co vás přimělo v roce 1989 vstoupit do KSČ v době, kdy se hroutil celý socialistický blok a vydržel jste tam až do roku 1993,“ ptal se Rösch. „V té době jsem členem reprezentačního družstva v rybolovné technice, které jezdilo po celém světě. Jako kapitán jsem byl upozorňován na to, abych do této strany vstoupil a nebyly mi ty myšlenky jako vyučenému soustružníkovi až natolik cizí. Vstoupil jsem tam, nevidím v tom z mého pohledu problém. Tato strana je etablovaná i v současné době,“ odpověděl Mach, kterého ani tento dotaz nevyvedl z míry.

Jeho přiznání ocenila šéfka zastupitelského klubu KSČM Jana Bystřická. „Řešit tady po 25 létech, zda byl někdo v komunistické straně, to je jako bych se zeptala, proč někteří lidé jsou dnes u lidovců. Myslela jsem si, že něco takového už pomine. Je to směšné, že tady toho člověka, který chce stát v čele městské policie div nesvléknete donaha a div ho nebudete pranýřovat za to, že byl čtyři roky členem té hrozné komunistické strany, která má 15 procent voličů,“ prohlásila Bystřická. „Každý má právo zeptat, ale na druhou stranu je tady mnoho zastupitelů, které já nazývám politickými turisty, kteří jsou ve druhé nebo ve třetí politické straně,“ uvedl Karel Kvit (KSČM).

Náměstek primátora Petr Náhlík stručně konstatoval, že v říjnu 1989 byl zavřený ve věznici Vykmanov. „V té době asi každý měli jiné hodnoty. A troufám si ty hodnoty zachovávat i dnes,“ řekl Náhlík. Poslanec a zastupitel Pavel Šrámek (ANO) odmítl, že otázky na nového velitele byly nějakým grilováním. „Pokud jde o tak významnou funkci, musíme položit více dotazů.“

Došlo samozřejmě i na dotaz ohledně problematiky bezdomovectví v Plzni. Bezdomovce označil Mach za sociální nikoliv za bezpečnostní problém. Městská policie podle jeho slov dělá maximum možností, jak s těmito osobami zacházet, jakým způsobem je usměrňovat tak, aby nevadili majoritní většině. „Dokud tento problém nebude provázán se sociální politikou města, tedy s možností získat zaměstnání, nebo bydlení, si myslím, že je neřešitelný,“ dodal velitel městské policie Karel Mach.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.