Škody po povodních přesáhly 20 milionů korun, Plzeňský kraj pomůže necelými pěti miliony

Škody po povodních přesáhly 20 milionů korun, Plzeňský kraj pomůže necelými pěti miliony | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr NeumannPetr Neumann

ředitel střediska Diakonie ČCE

Více

Robert VargaRobert Varga

Advokát

Více

Zdena HončarováZdena Hončarová

Starostka městského obvodu Plzeň 10 - Lhotka

Více

Škody po povodních přesáhly 20 milionů korun, Plzeňský kraj pomůže necelými pěti miliony

19.07.2012, aktualizováno 16:53 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Poškozené silnice, mosty, chodníky, rodinné domy, ale i školky. Na tom všem vyčíslují obce škody, které už teď přesáhly hranici 20 milionů korun. Z toho zhruba 10 milionů korun budou stát opravy krajských silnic a mostů. Vedení Plzeňského kraje chce obcím pomoci, ale k dispozici má jen necelých 5 milionů.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec s krajským radním Ivo Grünerem diskutují o možné pomoci Klatovům-Lubům | Autor: Jan DvořákHejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec s krajským radním Ivo Grünerem diskutují o možné pomoci Klatovům-Lubům | Autor: Jan Dvořák

„U nás velká voda poškodila silnice, mosty, zařízení v našem kempu. Ale to se bavím jen o obecním majetku. Poškozen byl i soukromý majetek a majetek Plzeňského kraje. V každém případě, bleskové záplavy obci Běšiny způsobily škodu přes 3,5 milionu korun,“ vyčísluje starosta Běšin František Vlček (NEZ)

Jednou z nejhůře poškozených obcí na Klatovsku byl Mochtín se svými částmi Kocourov a Bystré. Tam velká voda poničila hlavně cesty a mostky. „Z obecního rozpočtu dokážeme ty rozbité silnice dát jenom tak dohromady, aby se po nich dalo jezdit. Kompletní opravy ale neutáhneme,“ doplňuje místostarosta Mochtína Radek Spurný (NEZ)

Místostarosta Mochtína informoval hejtmana o škodách na jejich majetku | Autor: Jan Dvořák

„Jsme připraveni pomoci. Je otázka, jak ta pomoc bude veliká. I my musíme opravovat svůj majetek, který mnohdy utrpěl víc, než ten majetek obecní,“ říká hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (NEZ).

Kraj má ve speciálním fondu, na tyto události připravených pět milionů korun. „Teď nedokážu říct, kolik peněz z tohoto fondu uvolníme. Jednoznačně si tam musíme nechat rezervu, protože máme zkušenosti i s podzimními a zimními záplavami. Jak projíždíme ty obce, tak si myslím, že částka okolo tří milionů korun k rozdělení výrazně pomůže,“ tvrdí hejtman Milan Chovanec.

„Kolik peněz a kam půjdou, musí schválit krajské zastupitelstvo na svém nejbližším jednání, které je naplánováno na 10. září,“ upozornil krajský radní Ivo Grüner (ČSSD)

Zhruba tří milionovou škodu napáchala velká voda i v Klatovech-Lubech. „My doufáme, že ve spolupráci s Plzeňským krajem se nám podaří zatáhnout víc do hry povodí, což by nám výrazně pomohlo. Koryto Drnového potoka totiž průběžně čistíme a uvolňujeme sami z vlastních prostředků. Teď nás čeká rozsáhlejší čištění Drnového potoka, které nás odhadem vyjde na možná stovky tisíc korun,“ doplňuje místostarosta Klatov Jiří Štancl (NEZ).

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.