Odkup bytů v obytné zóně Sylván odložen na neurčito, na tahu je ministr financí, ale nikam nepospíchá

Odkup bytů v obytné zóně Sylván odložen na neurčito, na tahu je ministr financí, ale nikam nepospíchá | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František HrubešFrantišek Hrubeš

Zastupitel PK

Více

Eva NoskováEva Nosková

Prac.v říz.jakosti

Více

Vladimír KrejčaVladimír Krejča

finanční poradce

Více

Odkup bytů v obytné zóně Sylván odložen na neurčito, na tahu je ministr financí, ale nikam nepospíchá

Plzeň, 11.02.2015, aktualizováno 06.03.2015 14:11 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Obyvatelé asi 500 nájemních bytů postavených v létech 1997 až 2000 v plzeňské obytné zóně Sylván s přispěním státní dotace musí i nadále čekat na možnost jejich odkoupení do osobního vlastnictví. Město muselo zastavit přípravu prodeje těchto bytů z důvodu chybějící legislativy, která by to umožnila. I když se před nedávnem změnila původně stanovená dvacetiletá lhůta pro převod bytů do osobního vlastnictví na deset let, nyní se ale ukázalo, že zkrácení lhůty je možné jen u jedné formy podpory ze státní dotace, zatímco u druhé nikoliv. Informoval o tom primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

V celé ČR čekají zatím marně nájemníci na prodej asi 50 tisíc bytových jednotek postavených pomocí dotace ze státního fondu rozvoje bydlení a z ministerstva pro místní rozvoj. V Plzeňském kraji jde o 2800 bytů. V případě bytů financovaných z dotace pro místní rozvoj nelze zkrátit lhůtu pro prodej z původních dvaceti na deset let.

„Vzhledem k tomu, že my v Plzni máme dotace při výstavbě bytů na Sylvánu provázané, tak nám to zastavilo ten prodej. Týká se to větší části těch bytových jednotek, kterých je na Sylvánu asi 500. I kdybychom mohli některou část opravdu prodávat, tak nechceme. Buď všechno a nebo nic. Musíme čekat až se to změní,“ řekl primátor Martin Zrzavecký.

„Nyní vyvíjíme aktivity směrem ke Svazu měst a obcí ČR i k ministerstvům. Bývalý primátor Martin Baxa (ODS) psal dopisy ministru financí, teď mu je píšu i já. Žádáme ho o to, aby se změnila i ta poslední podmínka, která by umožnila byty prodat, protože o prodej nám zájem 80 procent současných nájemníků. Reakci ministerstva na tyto dopisy snad nelze ani komentovat. Ministerstvo financí to samozřejmě nepovažuje v tento okamžik za prioritu, ale pro nás je to ale strašně důležité. My ty lidi oslovili, motivovali je v dobrém duchu, že všechno půjde podle informací z ministerstva pro místní rozvoj. Následně se ale zjistilo, že prodej nelze realizovat. Teď vypadáme jako blbci, ale není to naše vina,“ vysvětlil Zrzavecký.

A jak dlouho budou ještě nájemníci nuceni čekat na slibovaný odkup jejich bytů? „Uděláme vše aby se to změnilo, ale je to záležitost změny legislativy. Rok je reálná doba na to, než se změní zákon. Ale musí k tomu být i vůle,“ dodal primátor.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.