Když si p. hejtman nedokáže zamést před vlastním práhem

Když si p. hejtman nedokáže zamést před vlastním práhem | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Když si p. hejtman nedokáže zamést před vlastním práhem

17.07.2012, aktualizováno 20:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

 

 

 

V Parlamentních listech vyšel 27.6.2012 článek stínového ministra dopravy p.Milana Chovance tohoto znění:

Už příští rok nebudou finanční prostředky Státního fondu dopravní infrastruktury postačovat téměř ani na povinné spolufinancování zdrojů EU. Financování ryze národních akcí je pak vyloučené a prakticky zhola nemožné. Jedná se tak o naprostou rezignaci Ministerstva dopravy ČR na financování dopravní infrastruktury,“ říká stínový ministr dopravy za ČSSD a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Jasně se ukazuje důsledek chybného řízení rezortu. Od roku 2008 výrazně klesají národní zdroje na financování výstavby, které jsou nahrazovány penězi z evropských fondů. Jejich postupné dočerpávání dostává celý systém financování dopravních staveb do pasti.

Naprosto nepřijatelný je pak podle Chovance i výhled do blízké budoucnosti. „Plán ministerstva dopravy, potažmo vlády, že v roce 2015 půjde do dopravy souhrnně jen 43 miliard korun, je nepromyšlený, neprofesionální, nelogický a především pro rezort, a tím i pro republiku, devastující. To není jeden krok zpět, ale návrat zpět o deset let,“ tvrdí Chovanec.

Takový přístup vlády k financování rezortu dopravy je v příkrém rozporu nejen s programovým prohlášením, ale i s tím, jak postupují všechny civilizované země.

„Nejen v našem bezprostředním okolí, ale všude v západním světě jsou investice do dopravní infrastruktury tahounem ekonomiky. V dnešní turbulentní době je právě doprava vnímána jako účinný protikrizový nástroj, jako nástroj zvyšující konkurenceschopnost. U nás je tomu právě naopak,“ dodává Chovanec.

Bezpodmínečnou nutností je zajistit posílení národních zdrojů pro výstavbu silnic. Jen tak je možné hovořit o nějakém plánu výstavby dopravní infrastruktury a úspěšném dočerpání prostředků z fondů EU. V opačném případě jsou v ohrožení desítky miliard korun z Operačního programu Doprava. Stejně důležitou pozornost by mělo Ministerstvo dopravy věnovat i přípravě na nové programové období.

 Tento článek je po následující drobné úpravě zcela trefný a pravdivý i na krajské silnice v Plzeňském kraji, kde za stav silnic je p. hejtman spoluzodpovědný:

Už příští rok nebudou finanční prostředky Plzeňského kraje postačovat téměř ani na povinné spolufinancování zdrojů EU. Financování ryze krajských akcí je pak vyloučené a prakticky zhola nemožné. Jedná se tak o naprostou rezignaci Plzeňského kraje pod vedením ČSSD na financování dopravní infrastruktury,“ říká stínový radní pro dopravu za ODS a krajský zastupitel Miroslav Jaroš.

Jasně se ukazuje důsledek chybného řízení rezortu. Od roku 2008 výrazně klesají krajské zdroje na financování výstavby, které jsou nahrazovány penězi z evropských fondů. Jejich postupné dočerpávání dostává celý systém financování dopravních staveb do pasti.

Naprosto nepřijatelný je pak podle Jaroše i výhled do blízké budoucnosti. „Plán Plzeňského kraje, že opravy silnic zaplatí z půjček, je nepromyšlený, neprofesionální, nelogický a především pro rezort, a tím i pro kraj, devastující. To není jeden krok zpět, ale návrat zpět o deset let,“ tvrdí Jaroš.

Takový přístup vedení PK z ČSSD k financování rezortu dopravy je v příkrém rozporu nejen s volebním programem ČSSD, ale i s tím, jak postupují všechny civilizované země.

„Nejen v našem bezprostředním okolí, ale všude v západním světě jsou investice do dopravní infrastruktury tahounem ekonomiky. V dnešní turbulentní době je právě doprava vnímána jako účinný protikrizový nástroj, jako nástroj zvyšující konkurenceschopnost. U nás v kraji je tomu právě naopak,“ dodává Jaroš.

Bezpodmínečnou nutností je zajistit posílení krajských zdrojů pro výstavbu silnic. Jen tak je možné hovořit o nějakém plánu výstavby dopravní infrastruktury a úspěšném dočerpání prostředků z fondů EU. V opačném případě jsou v ohrožení všechny krajské silnice II. a III. třídy. Stejně důležitou pozornost by měl Plzeňský kraj věnovat i přípravě na nové programové období.

Miroslav Jaroš (ODS), zastupitel PK 

 

Autor: Miroslav Jaroš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Doporučujeme také


Diskuse (12 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 27.07.2012 19:41, Reagovat

Oni pánové z ODS si zase potřebují ulít nějaké ty miliardy na svoje účty - když se minule balili, tak dokonce na jeden ulitý účet zapomněli.

Nejsem příznivcem ČSSD a nevolím je, ale pořád lepší než zloději z ODS, kteří nám už předvedli, jak dokáží krajský úřad pěkně vytrunelovat.

kab 05.02.2015 15:39, Reagovat

KABe, píšeš nesmysly, nic o tom nevíš, jsi trapnej jako většina tvých příspěvků.

Miroslav Jaroš 01.08.2012 13:45, Reagovat

Vážený pane KABe, promiňte to oslovení, nejraději bych Vás oslovil celým jménem. Nevím kam chodíte na ty zaručené informace o ulitých miliardách. Prostě přebytky rozpočtu se zhodnocovaly na účtech, které patřily vždy Plzeňskému kraji. Tak mohli "zloději" z ODS našetřit 1,44 miliardy Kč, které "spořílkové" z ČSSD bleskem utratili. Letos skončí krajský rozpočet s výsledkem -O,5 miliardy Kč. Pokud nechce vzít v potaz fakta, tak Vás nikdo nepřesvědčí.
V každé politické straně jsou slušní a méně slušní lidé jako všude jinde. Já jsem členem ODS, dokonce od jejího vzniku a přitom jsem nikdy nic neukradl. Když jsem byl radním pro dopravu, podařilo se nám postavit nejlacinější silnici v ČR, Oselce - Chanovice. Takže jsme tímto dle Vašeho uvažování kraj tunelovali?
Pokud chcete, můžeme věcně diskutovat, zbytečné jsou lži a nepravdivé osočování,to nikam nevede.

KAB 01.08.2012 17:29, Reagovat

Dobrý den,

po všech těch Topoláncích, Dalících, Drobilech, Vondrech, Nečasech, Řebíčcích a desítkách dalších zlodějů se přesvědčit o slušnosti ODS jen tak nenechám.

Asi na ně máte jako jejich kolega jiný názor, ale i kdyby byla pravda jen desetina z toho, co prošlo médii, bohatě to stačí, abych si utvořil právě takový názor na tuto stranu (ne že bych měl na ČSSD nějak zásadně jiný, taky ji proto nevolím).

Nicméně přesto - nebo spíš právě proto - děkuji za odpověď, narozdíl od Vašeho předsedy zřejmě nerazíte heslo, že "názory občanů mě nezajímají", jak se vyjádřil po odvolání p. Pospíšila z funkce ministra.

KAB 01.08.2012 17:47, Reagovat

Ještě k těm ulitým penězům, aby nedošlo k nedorozumění - měl jsem na mysli 600 miliónů, které se nalezly až začátkem roku 2010 a něco přes 800 miliónů ve směnkách nalezených dříve, obojí vyvedeno mimo rozpočet bez vědomí radních a zastupitelů.

Otázka je, co se s nimi mělo stát, když nebyly zahrnuty do rozpočtu a nikdo o nich nevěděl, vyjma těch (z ODS, proto ta moje zlost na tuto stranu), co je tam dali - a kam měly pak tedy odtéct, kdyby se na ně nepřišlo.

Na financování dopravy tím nijak nereaguji a ani tedy nehodnotím práci Vás osobně, nýbrž ODS na kraji jako celku - o dopravě nic nevím, jsem jen její uživatel a diskuze se mnou na toto téma by byla zbytečná :)

Já jen vidím, že Plzeňský kraj je jako jediný v ČR bez dluhů a to je pro mne dost zásadní informace o tom, že i přes házení klacků pod nohy ze strany vlády (která povýšila zlodějinu a korupci na jediný bod svého vládního programu) je kraj řízen dobře (a že ČSSD nevolím a zase volit nebudu ani letos v tom nehraje roli).

Takže si to neberte osobně - volit Vás sice nebudu kvůli Vaší stranické příslušnosti, ale nic proti Vám jako člověku nemám :)

Miroslav Jaroš 03.08.2012 13:46, Reagovat

Díky za věcnou a neosobní diskusi. Těch 600 mil. Kč bylo na účtě kraje a tehdejší vedoucí ek. odboru na jejich možné využití p. nám. Chovance upozorňovala od jeho nástupu do funkce. Protože p.Chovanec chtěl vyrobit kauzu, tak dělal, že neslyší, až nakonec z toho udělal humbuk a vedoucí odboru se musela poroučet. To Vám přijde fér? Ani dalších 800 mil. Kč nebylo vyvedeno mimo rozpočet. Kdyby p.Vilímec (náměstek hejtmana pro ekonomiku) byl takový, jak se ho snažíte vylíčit, byť ho nejmenujete, tak by určitě nebyl zvolen do poslanecké sněmovny 2010 z 10. místa a také by nedělal 22 let místostarostu ve Kdyni. Pokud by si lidé mysleli, že není dobrý hospodář a nedej bože zloděj, tak by ho 100% nikam nezvolili, zejména v jeho bydlišti, kde si všichni vidí do talíře.

KAB 03.08.2012 18:40, Reagovat

Děkuji za reakci... Z médií mám informace jiné, neříkám že já mám vyloženě správné a Vy naprosto špatné anebo přesně naopak; tedy nemohu posoudit co je fér, stejně tak to mohlo být jak jsem napsal já.

Nikoho jsem nejmenoval úmyslně, protože ty konkrétní lidi neznám; kritizuji stranu a její vedení, případně zkompromitované členy na celostátní úrovni.

Ale abych diskuzi zakončil pozitivněji, protože článek brzy skočí na další stránku :) I když můj pohled na ODS se nemění, přece jen znám jednoho slušného, pracovitého a schopného člena této strany a to starostu Nýrska p. Rubáše.

KJ 26.07.2012 19:45, Reagovat

Pan Jaroš lže, jako když tiskne. Stačí si přečíst onen předmětný článek. Viz,,Za racionální opatření Chovanec považuje situaci, kdy by kraje získávaly podíl na spotřební dani z minerálních olejů. „Daň vzniká provozem na komunikacích a kraj z toho nemá ani korunu. Byla doba, kdy se prostředky pro kraje částečně přerozdělovaly,“ říká Chovanec" Ale o tom se pan Jaroš vůbec nezmiňuje. Rovněž-jako správný ODSák-mlčí o tom, že když je krize, tak prostě prostředky na veřejnou správu chybí, to je axiom. Když něco udělá jeho modrý předseda, je to správně když totéž udělá sociální demokrat, je to špatně. Sprostá a podrazácká předvolební agitka, nic jiného.

Psali jsme:

honza 24.10.2012 21:58, Reagovat

Nelže, zásadně vždy mluví pravdu. Není přece Komunista, nebo Vosí Hnízdo z Prášil.

Miroslav Jaroš 31.07.2012 13:49, Reagovat

Vážený pane, já jsem se za své názory nikdy nestydím a tudíž se vždy podepíši. Pochybuji, že mě tak dobře znáte, abyste mě mohl takto hodnotit. "Racionálních" opatření si dovedu představit mnoho, např. mýtné na krajských silnicích, všechny mají jedno společné, vytáhnou peníze z kapsy nás občanů. Dobu, kdy se prostředky v krajích přerozdělovaly si dobře pamatuji, bylo méně peněz než je od roku 2005, kdy platí rozpočtové určení daní (RUD) pro kraje. Pominu-li krizi, tak letošní rok je v příjmech kraje stejný jako rok 2008, tehdy šlo na opravy silnic z rozpočtu 550 mil. Kč, letos je schváleno 170 mil. Kč, nepočítám evropské peníze včetně kofinancování. Přitom náš kraj v rámci RUD měl na opravy silnic vysazenou částku 340 mil. Kč. Jak je vidět, v našem kraji peníze na veřejnou správu nechybí, neboť kraj má o 100 zaměstnanců více než za ODS, to je 50 mil. Kč ročně na nákladech, to by bylo cca 15 km nových asfaltových koberců navíc. Činy modrých předsedů na rozdíl od jiných umím i tvrdě kritizovat, proto jsem na nevolitelném místě kandidátky. O té sprosté a podrazácké předvolební agitce, stejně jako o té lži si tedy dovoluji silně polemizovat.

JK 19.07.2012 12:02, Reagovat

Pan Jaroš se těší až budou modří vládnout kraji a jeho Kamarád p. Vilímec ( ODS ) bude zase krajské peníze půjčovat pochybným lidem na tajné směnky...

Miroslav jaroš 21.08.2012 07:53, Reagovat

Vážený pane KJ, já se těším na každý den, kdy dělám zajímavou práci, mám kolem sebe rodinu a přátelé a vzájemně si všichni pomáháme. Nekřičíme na sebe, nenadáváme, protože víme, že to k ničemu nevede. To jestli budou modří vládnout kraji, tak to rozhodnou voliči. Přeji si, aby si voliči spíše vybírali lidi slušné a pracovité, ty co již v životě něco pozitivního dokázali. Pokud se týká p.Vilímce, tak on je určitě poslední obyvatel kraje, který by krajské peníze někomu půjčoval, natož pochybným lidem a už vůbec ne na tajné směnky. Zkuste uvádět fakta a ne nevávistné lži. Přeji Vám vše dobré.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.