Hejmanství letos shromáždilo na opravu krajských silnic rekordní sumu ve výši 1,04 miliardy korun

Hejmanství letos shromáždilo na opravu krajských silnic rekordní sumu ve výši 1,04 miliardy korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Josef ČervenýJosef Červený

Starosta obce Bezděkov

Více

Vítězslav BrodyVítězslav Brody

Podnikatel

Více

Marek SýkoraMarek Sýkora

Zastupitel PK, radní města Dobřany

Více

Hejmanství letos shromáždilo na opravu krajských silnic rekordní sumu ve výši 1,04 miliardy korun

Plzeň, 20.01.2015, aktualizováno 16.02.2015 14:42 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Historicky nejvyšší sumu 1,04 miliardy korun na opravu silnic II. a III. třídy se pro letošní rok podařilo shromáždit Plzeňskému kraji. Stalo se tak mimořádně i díky podpoře ze strany státu, který na opravy zmíněných komunikací uvolní v rámci celé republiky celkem 4,6 miliardy korun. Novináře o tom informoval hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD).

Z uvedené sumy 4,6 miliardy korun půjde na opravu silnici pro Prahu 200 milionů korun. „Zbývající 4,4 miliardy se rozdělí v poměru podle délky silnic II. a III. třídy mezi jednotlivé kraje. Pro Plzeňský kraj to znamená, že letos obdržíme 414 milionů ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). K tomu když připočteme evropské peníze a vlastní peníze z rozpočtu kraje, máme letos na opravy a rekonstrukce silnic alokováno 1,04 miliardy korun. Je to zatím nejvyšší suma, kterou jsme kdy měli na opravy silnic,“ řekl hejtman Šlajs.

Hejtman zkritizoval předchozí vlády za to, že za posledních sedm let na opravu krajských silnic nedaly ani korunu, ačkoliv stát na spotřební dani z pohonných hmot a maziv i ze silniční daně, které se rovněž produkují na silnicích II. a III. třídy, za tu dobu vybral 550 miliard korun. Kraje z toho ovšem neviděly ani korunu.

„Vážím si toho, že jak předchozí ministr, tak i současný ministr dopravy Dan Ťok pochopili, že stát musí pomoci i krajům. V roce 2003, když se převáděly kompetence na kraje, tak na opravu a údržbu silnic II. a III. třídy v porovnání za jeden kilometr se silnicemi I. třídy, dostaly kraje alokováno pětatřicetkrát méně peněz, než si stát vyčlenil na opravy a rekonstrukce silnic I. třídy. Každoročně jsme svědky toho, že na podzim ŘSD opravuje nesmyslně silnice I. třídy, brousí kvalitní povrchy a dává nové koberce, jen aby se utratily peníze. Na řadě našich krajských silnic II. a III. třídy jsou přitom díry a my nejsme schopni z našeho rozpočtu jejich opravu zabezpečit,“ konstatoval hejtman Šlajs.

Zástupci krajských samospráv se domluvili s ministrem dopravy na tom, že i do budoucna bude trvale z fondu SFDI vyčleněno určité procento peněz, které se budou poskytovat krajům na opravy a rekonstrukce silnic II. a III. třídy. „Již nyní máme připraveny v rámci budoucího IROP projekty celkem za 2,5 miliardy korun. Chtěli bychom na únorové radě po konzultaci se starosty rozhodnout o tom, kam ty peníze půjdou, abychom vyřešili ta nejbolestivější místa,“ dodal hejtman Šlajs.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.