Ministr financí A. Babiš – budoucí nositel Nobelovy ceny za ekonomii

Ministr financí A. Babiš – budoucí nositel Nobelovy ceny za ekonomii | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Ministr financí A. Babiš – budoucí nositel Nobelovy ceny za ekonomii

20.12.2014, aktualizováno 22.12.2014 10:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Titulek v názvu je myšlen pochopitelně ironicky jako reakce na bombastické novinové a televizní zprávy o snížení státního dluhu ministrem financí A. Babišem poprvé od roku 1995 o 20 miliard korun.

Již v minulosti jsem obdržel několik dotazů, jak je možné vykazovat snižování státního dluhu v situaci, kdy ekonomika trpí každoročními rozpočtovými deficity. Ukažme si nyní, jak k uvedenému poklesu dluhu může dojít.

Použijme nejprve jednoduchý příklad rodiny pana Nováka, jejíž měsíční příjmy činily po dobu jednoho roku 50 tisíc korun a výdaje byly ve výši 100 tisíc korun. Deficitní hospodaření rodiny vedlo každý měsíc k růstu rodinného zadlužení o 50 tisíc korun. Přesto koncem roku pan Novák ohlásí pokles rodinného zadlužení, což je na první pohled ekonomický nesmysl. Vysvětlení spočívá v rozlišení mezi celkovým dluhem a čistým dluhem. 

Představme si, že rodina pana Nováka vykryla svůj rozpočtový deficit bankovním úvěrem ve výši 600 tisíc korun. Zároveň měla doma našetřenou rozpočtovou rezervu na krytí neočekávaných výdajů ve výši 200 tisíc korun. Celkový dluh rodiny činil 600 tisíc korun, čistý dluh rodiny po odečtení rozpočtové rezervy byl ve výši 400 tisíc korun. Následně se koncem roku rodina pana Nováka rozhodla rozpočtovou rezervu snížit na polovinu. Pan Novák vrátil bance 100 tisíc korun. Jeho celkový dluh vůči bance klesl na 500 tisíc korun. Čistý dluh rodiny pana Nováka se ale nesnížil a i nadále činil 400 tisíc korun.

To, co platí v malém pro rodinu pana Nováka, platí ve velkém i pro stát. Bývalý ministr financí M. Kalousek zahájil v minulosti úspěšný Projekt státní pokladny spočívající v postupném snižování dluhové rezervy, která vznikla za účelem lepšího řízení likvidity státu. Pro stát je totiž výhodné půjčovat si v předstihu v době, kdy výpůjční podmínky jsou příznivé, nikoliv za situace, kdy je to sice aktuálně potřebné, ale výpůjční podmínky mohou být výrazně horší. Projekt státní pokladny, který byl zahájen k 1. lednu 2013 (viz dokument Strategie financování a řízení státního dluhu z července 2013), umožnil snížení dluhové rezervy o cca 110 mld. korun.  

Jestliže tedy ministr A. Babiš pokračuje ve snižování dluhové rezervy, snižuje celkový dluh státu, ale nesnižuje čistý dluh. A protože věrohodným ukazatelem stavu veřejných rozpočtů je čistý dluh, jsou dnešní zprávy A. Babiše pro laickou veřejnost matoucí. Jediným ekonomicky čistým řešením, jak snížit deficit veřejných financí ČR v ekonomickém slova smyslu, je předložení přebytkového rozpočtu. Kdy jindy, než v situaci rostoucí české ekonomiky, je k tomu příležitost. 

Vše ostatní jsou pouze „účetní triky a kouzla“. Takže z té Nobelovy ceny za ekonomii, pane ministře, asi nic nebude.
 
 
Ing. et Ing. Miloš Nový
předseda krajské expertní komise a člen celostátní komise TOP 09 pro veřejné rozpočty
 

Autor: Miloš Nový

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Miloš Nový

Doporučujeme také


Diskuse (13 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 02.01.2015 01:42, Reagovat

No, tak jak si páni Kalousci, Drábkové, Julínci, Cikrti a jim podobní představovali ušetření peněz s hrůzou vzpomínají snad všichni mimo zlodějů, tunelářů a všehoschopných kšeftmanů, co si chléb svůj vezdejší vydělávají špekulací nebo vykořisťováním či jinými špinavostmi. A jinak když zapátrám do nedávné historie 25 let nazpět, tak vidím tehdy nezadlužený stát se servisem pro lidi o kterém se dneska může akorát tak snít či dávat zlomek z něj jako třešínku na dortu v čase předvolebním. Jak jen to tehdy ti Komunisti dělali a jak je možné, že ti co z Melantrichů vyřvávali, že to umí lépe dovedli národ do takových bilionových dluhů??!! Já bych si tady rozhodně srandu nedělal, já bych zavíral a já bych konfiskoval a národnil majetek. Předvedli nám, co umí a je to hořké, je to k pláči.

KAB-2 21.12.2014 10:45, Reagovat

Souhlasím s tím, že mluvit o snížení dluhu je blbost, pokud jsou rozpočty schodkové - dluh se sníží v okamžiku, kdy rozpočet bude přebytkový. Což už asi nebude nikdy, protože v dnešním světě se to nehodí.

Ovšem život nejsou jen peníze - Kalouskovy vlády zemi uvrhly do krize, většina lidí dramaticky zchudla a snížila se jim životní úroveň a jeho heslem bylo "no future" ve stylu "chcípnete v chudobě, důchod nikdo nedostane a kdo přišel o práci, chcípne v příkopu taky, protože chudí a nezaměstnaní jsou podlidé, tak co s nimi než se jich fyzicky zbavit". Do toho ještě razantně zvýšil daně, aby ani pracující neměli šanci pod jeho vládou přežít (zatímco sám vytahoval z rozpočtu na svoje soukromé zlodějské projekty stovky miliard).

Tato Babišova vláda (a to jsem ji nevolil a v mnohém s ní nesouhlasím) alespoň stabilizovala situaci a vrátila lidem víru v budoucnost, tedy že nepochcípají jak si Kalousek přeje a jak to podlidem naplánoval, ale že přežijí a snad se někdy budou mít i lépe. Za zlepšení atmosféry si tedy zaslouží ocenění, byť se mi zdaleka nelíbí vše co dělá, celkově ji hodnotím kladnými body.

XX 21.12.2014 12:47, Reagovat

Je to vláda Bohuslava Sobotky, byť se média snaží zviditelňovat Andreje Babiše. Souhlasím, že se situace stabilizovala a vláda nehledí jen na zvýhodňování těch bohatších, jak tomu bylo v době neblahých vlád Topolánka a Nečase, ale je uplatňován i sociální aspekt.

KAB-2 21.12.2014 12:55, Reagovat

Formálně jistě ano, ale pro mě (a jistě se mnou nemusíte souhlasit) jde o vládu toho, kdo je v ní dominantní - Kalousek dominoval a de fakto řídil kroky vlády formálně Topolánkovy a později Nečasovy, stejnou roli (byť jistě ve výrazně pozitivnější roli) hraje dnes Babiš.

Ale obecně s Vámi souhlasím, vlády mezi roky 2006 a 2013 byly jen pro bohaté, aby ti byli ještě bohatší - a zaplatit to měli (a platili) sociálně slabší, nemocní, hendikepovaní (zvlášť za Nečase, přesněji Drábka) už to mělo až fašizující a současně gangsterský charakter.

:) 21.12.2014 15:57, Reagovat

Jak to ti nemocní, sociálně slabší a hendikepovaní zaplatí? Když často nepracují (již z podstaty, nemocný se léčí, hendikepovaný často kvǔli svému hednikepu nepracuje, sociálně slabý kvůli nedostatečnému vzdělání či hendikapu taktéž) To jsou většinou Ti, kteří pouze přijímají nikoli platí. Nyní to má takový Jánošíkovský odér. Byl to lupič, a proto byl také potrestán.

KAB-2 21.12.2014 16:12, Reagovat

No třeba zdravotně postižení to zaplatili tak, že po Drábkově zavedení nucených prací (tuto metodu z doby před zrušením roboty oživenou Hitlerem a poté podruhé Drábkem musel Ústavní soud nakonec zakázat) zdravotně postižení už neměli cca 3200 Kč/měs životního minima, ale jen cca 2000 Kč/měs existenčního minima (protože nemohli absolvovat nucené práce).

Jinak ano, "lidi" z TOP09 byli a jsou lupiči, ale na potrestání nějak nedošlo.

:) 21.12.2014 17:51, Reagovat

Ale jděte. Těch dávek na všechno je milion. Na ulici končí nezoufalejší z nejzoufalejších. Jejich počet je marginální a i těm je, pokud chtějí, je zajišťována základní péče. Nikdo tu vyloženě netrpí. A člověk, který nepracuje a není přitom rentiér se prostě logicky nemůže mít ekonomicky lépe než ten, kdo pracuje. Peníze na jejich dávky musí někdo vydělat. Je to složité téma a v rovnostářském Česku téměř nevyargumentovatelné. Každý kdo "bohatším" ( rozuměj úspěšnějším) bere má volby vyhrané. Kdyby se lidé o sebe sami starali,pak by ani péče o ty nejslabší nebyla problémem. Tady se ale za chudáka i ten, kdo nemá doma placatou televizi a v garáži nové fáro.

KAB-2 22.12.2014 09:11, Reagovat

Bohatší rozhodně není automaticky úspěšnější. Dalík je jistě bohatší než většina z nás, ale on to nakradl ze státního rozpočtu různými tunely. Nagyová je taky bohatší, ale rovněž ta si to vysouložila ze státního rozpočtu. To rovnítko platí jen velmi výjimečně, legálně bohatších je jen pár lidí v republice, z hlavy mě napadá třeba Kellner.

Jinak Česko rozhodně není rovnastářské, jsou zde obrovské extrémy - menší než v ještě děsivějších zemích, ale i tak je nerovnost mimořádně obrovská. A to nejen příjmová, ale i pokud jde o přístup k právům či v dopadech spravedlnosti.

Bohužel jsme si většinově vybrali kapitalismus bez přívlastků, který jsem považoval za zaniklý jakožto nelidský už před více než 100 lety, ale lidé se bohužel z historie nepoučí, takže jsme se vrátili o 200 let zpět.

XX 21.12.2014 16:11, Reagovat

Není to tak jednoduché. Porovnejte např. odvody zaměstnanců a OSVČ. Stačí se také občas podívat, co všechno si podnikatelé dávají do nákladů.

xxx 20.12.2014 23:52, Reagovat

..to je sice velice zajímavá úvaha, vlastně identická s tím, jak nám to servíruje nejlepší ekonom všech dob, chemik Kalousek, ale je to pouze teorie, odborně zpochybnitelná z mnoha úhlů pohledu..zjednodušené řečeno, že za několik a odbornými slůvka, naivní prostota se skrývá, avšak mnohem podstatnější je, pane ekonomický experte, jaký má Babišovo působení na občany. .a ti Vám většinově potvrdí, že Kalouskova ekonomická genialita přivedla tuto společnost až hospodářské úrovni rovníkové Afriky..myšleno a viděno přirozeně optikou většinové společnosti..nikoliv pohledem TOP

:) 21.12.2014 15:47, Reagovat

Jeďte se podívat do nejbližšího obchoďáku, Vy Rovníková Afriko. To jsou takové bláboly o zchudnutí, božínku. Vy asi sníte o vile a Ferrari,nu na to má opravdu málokdo, ale jinak se lidem obecně špatně nežije. Je jim pořád politici vtloukají, že vlastně ano. Vymyté mozky tomu skutečně věří. A nejpikantnější na tom je, že jim to nyní vtlouká člověk co se celý život jen veze.

Ivan 04.01.2015 00:14, Reagovat

jejda..a co tedy ten debilni Kalouskuv citát, že v Africe se mají vlastně ještě dobře, když mají boty? ;-) Prosím. .čtete a někdy i myslete

yyy 21.12.2014 09:32, Reagovat

Chudáčku

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.