Zastupitelstvo vyjádřilo vůli zachránit dům na Klatovské 19, ukrývá další cenný Loosovův interiér

Zastupitelstvo vyjádřilo vůli zachránit dům na Klatovské 19, ukrývá další cenný Loosovův interiér | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Stanislav VrbaStanislav Vrba

ředitel ZŠ Kolinec, hasič

Více

Zdeňka LiškováZdeňka Lišková

Náměstkyně hejtmana pro správu majetku a investice, zastupitelka PK, zastupitelka Rokycan

Více

Radovan KoderaRadovan Kodera

Fotograf a středoškolský učitel

Více

Zastupitelstvo vyjádřilo vůli zachránit dům na Klatovské 19, ukrývá další cenný Loosovův interiér

Plzeň, 17.12.2014, aktualizováno 01:27 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

I když městu Plzeň v současné době chybí potřebných asi 80 milionů na opravu domu číslo 19 na Klatovské třídě, kde se nachází cenné interiéry od proslulého architekta Adolfa Loose, nevrátí budovu ministerstvu obrany. To objekt převedlo na město bezúplatně v roce 2005 s podmínkou, že ho Plzeň opraví do roku 2015 a bude jej využívat pro služby obyvatel. I když se tak nestalo, zastupitelé neschválili nápad radních vrátit dům zpět státu. Město se nyní pokusí s ministerstvem dál vyjednávat o záchraně a následném využití domu, který ukrývá architektonické skvosty.

Město má stále zájem o budovu na Klatovské 19, kde je další cenný interiér od světově proslulého architekta Adolfa Loose | Autor: Richard BenešMěsto má stále zájem o budovu na Klatovské 19, kde je další cenný interiér od světově proslulého architekta Adolfa Loose | Autor: Richard Beneš

Letos v říjnu reagovalo ministerstvo obrany na žádost Plzně o prodloužení lhůty na opravení objektu do roku 2020. Ministerstvo požadovalo záruku prokazující záměr města objekt rekonstruovat, dále pak garanci financování nebo zařazení rekonstrukce do rozpočtových priorit města. Vzhledem k tomu, že to město není momentálně schopné dodat, navrhli radní vrácení domu. To ovšem městské zastupitelstvo odmítlo a o záchraně domu se bude dál jednat s ministerstvem.

Smlouva z roku 2005 obsahuje za nedodržení podmínek i pokutu pro město ve výši asi 4,6 milionů korun, což je hodnota domu. Smlouva ale není jasná a neříká například, zda po zaplacení pokuty se dům vrátí ministerstvu nebo zůstane městu. „Oprava domu i s okolím bude náročná. Dům na Klatovské třídě je bez možnosti parkování a je třeba pro městskou budovu najít takové využití, které nevyžaduje potřebu parkování. Původně měl dům sloužit pro vydávání průkazů, zamýšlelo se převést tam Muzeum generála Pattona a vytvořit expozice k odsunutým židovským rodinám a k válečné historii Plzně. I z toho ale sešlo,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Památkáři se obávají toho, že v případě vrácení budovy státu, by zchátralý objekt mohl koupit a opravit nějaký soukromník, který by už unikátní Loosovy interiéry nemusel zpřístupnit veřejnosti, tak jako je to běžné u jiných objektů, které město opravilo v minulých létech. Jejich oprava se vždy vešla do pěti milionů korun, protože nebylo třeba rekonstruovat celé domy. Soubor zrekonstruovaných Lossových interiérů se stal jedním s velkých lákadel a architektonických pokladů města. Do města přilákal množství novinářů z celého světa, kteří věhlas unikátních prostor zpopularizovali v zahraničí. V roce 2015 bude v rámci projektu Evropského hlavního města kultury 2015 zpřístupněna návštěvníkům prohlídková trasa po zrekonstruovaných Loosových interiérech.

Pro dům číslo 19 na Klatovské třídě je klíčovým prostor v 1. patře, kde se dochoval hudební pokoj obložený mramorem, který je pozůstatkem bytu Huga Semlera. Loos jeho úpravy realizoval začátkem 30. let 20. století. Podle expertů se jedná zřejmě o poslední z Loosových prací v Plzni, patří však do nejvýznamnějšího souboru Loosových realizací v celé Evropě.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.