Hejtman Šlajs vyřešil při s poslancem Vilímcem o délce diskusního příspěvku razantně, přerušil jednání zastupitelstva

Hejtman Šlajs vyřešil při s poslancem Vilímcem o délce diskusního příspěvku razantně, přerušil jednání zastupitelstva | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Lukáš BartoňLukáš Bartoň

Konstruktér, Krajský předseda Pirátů

Více

Vlastimil SladkýVlastimil Sladký

technolog obrábění – Kdynium a.s.

Více

Jiří AlbrechtJiří Albrecht

Zaměstnanec farmaceutické společnosti

Více

Hejtman Šlajs vyřešil při s poslancem Vilímcem o délce diskusního příspěvku razantně, přerušil jednání zastupitelstva

Plzeň, 09.12.2014, aktualizováno 11:05 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Do vzájemného ostrého střetu, který dosud neměl obdoby se na pondělním jednání Zastupitelstva města Plzně dostal hejtman Václav Šlajs (ČSSD) a šéf zastupitelského klubu opoziční ODS, poslanec Vladislav Vilímec. Slovní přestřelka, která se týkala délky diskusního příspěvku Vilímce, jenž přesáhl stanovený tříminutový limit vyvrcholila tím, že hejtman přerušil na deset minut schůzi. Po vynucené přestávce emoce obou aktérů poněkud opadly a jednání mohlo dál pokračovat.

Poslanec Vilímec ve svém příspěvku kritizoval skutečnost, že v minulém měsíci nebyl otištěn v krajském periodiku Plzeňský kraj ani jeden článek zastupitele z ODS. „Tento zpravodaj stojí ročně mnoho milionů korun a fakticky slouží pouze propagaci názorů pana hejtmana, členů rady a členů koalice KSČM a ČSSD,“ uvedl Vilímec. Když chtěl pokračovat dál i nad rámec tříminutového limitu schváleného jednacím řádem, přerušil jej hejtman Šlajs s tím, že překračuje čas.

„Nedodržujete jednací řád, nenechám vás pokračovat dál. Schválili jsme tři příspěvky v délce 3+3+1 minuta a vy už je překračujete o minutu,“ pustil se ostře do Vilímce hejtman Šlajs. Poslanec se však nenechal vyvést z konceptu a pokračoval dál. „Nikdy se nestalo, že by byl někdo přesně po uplynutí tří minut vypnut a ukončen. Já budu pokračovat dál,“ prohlásil Vilímec a navrhl, že si spojí všechny příspěvky do jednoho a využije celý sedmiminutový blok. To ovšem hejtman odmítl s tím, že by tento krok musel mít schválen. Zastupitel Vilímec ostřílený mnoha půtkami ve Sněmovně vyzýval hejtmana aby jej násilně odpojil, když se mu jeho vystoupení nelíbí a argumentoval tím, že jako poslanec by měl mít možnost vystoupit bez omezení. Následně hejtman na deset minut přerušil jednání zastupitelstva.

Na téma délky diskusních příspěvků se pokračovalo i po vynucené přestávce. Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (BEZPP) konstatoval, že má pocit, že právo poslance k délce diskusního příspěvku není nijak limitované. „Možná by stálo za to požádat experty z ministerstva vnitra o nestranný výklad, zda omezovat nebo neomezovat vystoupení poslanců na jednání krajského zastupitelstva,“ řekl Pospíšil.

Na Pospíšilova slova reagoval další poslanec Jiří Valenta (KSČM). „Nelíbí se mi, že je zastupitelstvo trestáno za nekázeň jednoho zastupitele. Respektujme jednací řád, který je jednoznačný. Pro všechny přítomné bez rozdílu, zda je poslanec, nebo ne, platí tři minuty na příspěvek,“ prohlásil Valenta a připomněl situaci z nedávné doby, kdy na plzeňské městské zastupitelstvo pravidelně docházel tehdejší poslanec Vít Bárta z Prahy a zdržoval jednání svými proslovy. Náměstek primátora Martin Baxa (ODS) poslance Valentu upozornil na fakt, že na rozdíl od Bárty, který ani nebydlel v Plzni, je Vilímec členem krajského zastupitelstva a jako takovému by mu měla náležet delší doba diskusního příspěvku. Europoslanec Pospíšil pak vyzval vládnoucí koalici k tomu, aby dala větší prostor alespoň předsedovi opozičního klubu nejsilnější opoziční strany, kterým je právě Vilímec.

„Ocenila bych, abychom byli vstřícní. To jestli se porušuje jednací řád bych nechala pro někoho jiného. Hádat se o to, jestli přestřelím o jednu minutu je nesmysl. Je důstojné hádat se o něco takového? Lze to vyřešit slušně nějakým vstřícným gestem. Toho bych si vážila. Já občas také porušuji takové věci a žádám o vstřícnost. Počkejte až jednou zase budete na zastupitelstvu v opačné roli, tak se budete dožadovat toho samého,“ prohlásila Věra Rubáková (BEZPP). „Proč bych měl mít jako poslanec a krajský zastupitel nějakou výhodu při jednání zastupitelstva? Já ji rozhodně využívat nebudu,“ dodal další poslanec Václav Votava (ČSSD).

Na závěr bouřlivé diskuse se slova opět ujal hejtman Šlajs který připustil, že předseda klubu by měl opravdu mít možnost delšího slova. „Je to nabídka. Myslím že by to tak mělo být. Jednání se ale bude protahovat. Jsem zvědavý na to, kolik vás tady bude večer. Pokud ale řešíme krajské věci, pak považuji za úctu k nám všem ctít časový limit a jednací řád platný pro všechny,“ dodal hejtman Šlajs. Na závěr uvedl, že v příštím roce by se mohlo uskutečnit pět jednání krajského zastupitelstva. Reagoval tak na připomínky některých opozičních zastupitelů, kteří poukazovali na to, že mít jen čtyři schůze zastupitelstva ročně je málo a nestačí se kvalitně projednat všechny body.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (14 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Alfa 11.12.2014 09:17, Reagovat

Vilímec dokáže akorát mlátit prázdnou slámu a nic víc. Ikdyby mluvil deset minut, tak stejně neřekne nic kloudného.
Zajímavé je, že když se ho ptali na ty směnky a kam zašantročil státní peníze, tak mlčel jako ryba :-)

:) 10.12.2014 00:43, Reagovat

Vy jste také fundovaně fundovaný. Je jedno jestli se jedná o zákon, či podzákonnou normu. Pravidla se mají prostě dodržovat. Nicméně, jsou-li výjimky, třeba že poslanec může hovořit bez omezení, pak tu nevidím nic tak zaznamenání hodného, prostě využil svého oprávnění. Vy nás tu svými výplody také oblažujete často a hledáte si skulinky, kde se můžete zviditelnit, pokud možno zadara. A bonzovat (udávat) umíte stále pěkně. Patří to k výbavě správného komunisty?! Vrána k vráně…., že?:)

Jiří Valenta 10.12.2014 09:20, Reagovat

Tak to se Vám moc nepovedlo, tímto způsobem mě urazit nemůžete, zkuste příště nějaký silnější kalibr :-D Proč bych se mi zviditelňovat? Myslím, že viditelný jsem až dost..A to "bonzování" jsem také moc nepochopil, komu bych měl bonzovat? Možná za bonzování považujete, když veřejnosti přesně a objektivně popisuji daný stav. V tomto případě se k tomu bonzování hrdě hlásím :-D Zdravím Vás z Poslanecké sněmovny a přeji hezký den JV PS. A jestli máte zájem, klidně mohu příští zastupitelstvo kraje v klidu "jako poslanec bez časového omezení" mlátit prázdnou slámu, neumět se vyjádřit stručně a přesně, blábolit stále dokola to samé, potom se však už na opozici a její příspěvky moc nedostane. Asi takto si představujete demokracii, že? :-D jenže právě toto k výbavě správného komunisty nepatří..:-)

Věra Rubáková 10.12.2014 12:57, Reagovat

Vážený kolego, nechápu proč se tak čertíte, když dotyčný vyjádřil svobodně svůj názor.Můžete si myslet co chcete, ale v určitém slova smyslu má diskutující pravdu. Já, také občas poruším tuto hranici tří minut.Pokud se k dané problematice chci vyjádřit a je složitější, tak vám ty tři minuty opravdu nestačí. To, že Vy se nepotřebujete tak často vyjadřovat, přeci vyplývá z toho, že jste v koalici s ČSSD a vše máte už dopředu dojednané. To že ODS. TOP 09 a ostatní včetně mne mají trochu odlišný názor na určité téma, nebo to vidí jinak, tak mají právo se také svobodně vyjádřit. Až budete v opačné roli budete postupovat stejným způsobem. Tak nevím čemu se divíte? Jasně jsem Vám to řekla na jednání zastupitelstva PK. Nejsem stroj na hlasování jenom proto, že byste chtěli jít brzy domů. Nikdy jsem z jednání neodešla dokud neskončilo a to i přesto, že dojíždím z Tachova.Ještě jednu poznámku. Jste politik, tak musíte unést určitou míru kritiky, i když se Vám to nemusí vždy líbit.Víte moc dobře, že jsem pana hejtmana upozornila na některé záležitosti ohledně vystupování a nakonec mi dal za pravdu, že u předsedů klubů se tento čas prodlouží. Sám to uznal. Je třeba o tom mluvit tak, jak to bylo řečeno na jednání zastupitelstva PK.

Jiří Valenta 10.12.2014 14:28, Reagovat

Vážená paní kolegyně, asi jste špatně četla příspěvek, na který jsem reagoval. A to je právě problém i těch, kteří spíše dlouze a bezobsažně mluví, než aby o problému více zapřemýšleli a potom jej pregnantně a stručně vyjádřili. V tom příspěvku jsem byl poměrně vulgárně osočen, možná proto se i "čertím"..(ale spíše naoko, jsem z některých diskuzí zvyklý). Nechápete, že mi vůbec nejde o to, vyslechnout jakýkoliv názor, ale přijatá pravidla se prostě musí respektovat, a zástupci občanů si to musí uvědomovat především. Kdo se neumí řídit podle většinově odsouhlasených pravidel, by se měl nejdříve naučit demokraticky sám chovat a až potom zastupovat občany. A poslední poznámka, kdo chtěl být krajským zastupitelem, nesmí koukat ani na čas, ani na dojíždění, je za to královsky placený. Vůbec mi nešlo o to skončit dříve, ale nezlobte se na mě, "kolovrátek, stále opakující to samé", bez ohledu na schválená pravidla a ohleduplnost k ostatním mě prostě chladným nenechává. Jinak moje účast je od počátku volebního období 100%, možná, že i na rozdíl od Vás..a skutečně, jak zde někdo psal bych Vám doporučil můj článek na toto téma
http://www.regionpodlupou.cz/2399-pokrytectvi-a-populismus-prostupuji-pristupem-ods.xhtml
S přátelským pozdravem JV

Věra Rubáková 11.12.2014 02:26, Reagovat

Vážený kolego, moc dobře jsem si přečetla na co reagujete, ale to co se týče Vás mne nezajímá. Reaguji pouze na část textu. Ty pravidla jste si odsouhlasili vy sami(ČSSD a KSČM), já tedy ne.Jinak mám také účast na zastupitelstvu 100%, ale na hlasování mám nižší procento.Co tím myslíte královsky placeno? Nejsem ani radní ani náměstek, takže tak nehorázný peníze opravdu neberu, jako jiní a moc práce za nimi nejde vidět. Ba dokonce jsou tací, kteří sedí na více místech najednou a ty opravdu berou královské peníze.Já, mezi ně rozhodně nepatřím. Osobně pobírám jako zastupitel každý měsíc čistého 4300 Kč, také jsem členkou FV a tam nedostávám nic. I kdybych jako zastupitelka nedostávala vůbec nic, tak mi to bude jedno. Vážený kolego, musíte však uznat, že moje příprava na jednání je vždy velmi precizní a dobrá, takže si to ohodnocení zasloužím. Jako příklad jste spíše mohl uvést Vašeho koaličního kolegu z ČSSD, který nechodí na jednání zastupitelstva PK a přesto pobírá mzdu.
S přátelským pozdravem
Věra Rubáková

Jiří Valenta 11.12.2014 14:08, Reagovat

Dobrý den paní kolegyně,já to nemyslel osobně na Vás, ale na všechny zastupitele a to tak, že každý z nás, když není v komisi, má za jeden den jednání za tři měsíce těch 12900,-- (3x4300,--) a navíc pracovní nepřítomnost má také refundovánu. Tzn., že to opravdu královsky placeno je a každý zatupitel by měl být přítomný, pouze nemoc by měla omlouvat. Vaši statistiku účasti jsem nezkoumal, jen podle toho posledního výpisu v PK jste mezi zastupiteli se 100% a 99% účastí nebyla uvedena. Ale nechme to být, a co se týče pana Koubíka (ČSSD),také se divím že si sociální demokrati s ním neudělali pořádek, u nás by se toto stát nemohlo..Hezký zbytek dne..JV

Věra Rubáková 12.12.2014 02:05, Reagovat

Vím, že jste to tak nemyslel, ale jenom jsem chtěla dát na vědomí, jak to vypadá se mzdou zastupitele.
Jinak vše dobré přeji.

Rubáková Věra

mojejmeno 10.12.2014 16:19, Reagovat

Soudruhu nadstrážmistře,
teď jste se opravdu projevil - mlžete mi sdělit, co znamená věta:
" Jinak moje účast je od počátku volebního období 100%, možná, že i na rozdíl od Vás..",
zejména spojení "možná na rozdíl od Vás",
je třeba si kopnout, i když nemám faktický argument že - to jste na PŠM asi dával pozor.

Jiří Valenta 10.12.2014 18:16, Reagovat

Bohužel faktický argument mám (a tím je evidovaná přítomnost jednotlivých zastupitelů u hlasování), takže se omlouvám a opravuji svoji galantně myšlenou větu na: "na rozdíl od Vás", když už to takto chcete slyšet. Jinak tuto služební hodnost již bohužel nemám, byl jsem tehdy po půl roce, jako nestraník (tzn. žádné PŠM), z práce bezdůvodně a čistě z politických důvodů, přestože jsem u prověrkových komisích hladce prošel, vyhozen..Možná takovými demokraty, jako jste Vy..:-)

mojejmeno 11.12.2014 16:48, Reagovat

A zase demagog a zase kopnutí
... chcete někomu namluvit, že PŠM (pro mladší = Politické školení mužstva) bylo jenom pro straníky? chacha - každý z nás, kdo prošel vojnou a každý týden musel bláboly PŠM povinně absolvovat se Vám vysměje.
... nerozumím Vaší narážce na můj vztah k demokracii ... víte něco víc než já?

xx 10.12.2014 06:44, Reagovat

V minulých měsících se pravidelně stávalo, že zastupitelé za ODS řečnili a řečnili... A když přišlo kvečeru, většina z nich se vytratila a ti ostatní museli projednávat do pozdních večerních hodin. Mnozí ze zastupitelů dojíždějí ze vzdálenějších obcí a další den musí normálně do práce. Doporučuji přečíst článek
http://www.regionpodlupou.cz/2399-pokrytectvi-a-populismus-prostupuji-pristupem-ods.xhtml

Jiří Valenta 09.12.2014 13:42, Reagovat

Je to zde popsáno trošku zkresleně! Pan Vilímec překračoval a překračuje pravidelně povolenou délku zastupitelských vystoupení, často s poukazem, že on je poslanec a může si to tedy dovolit. Já jsem mu včera připomněl, že má, podle Jednacího řádu ZPK (což je podzákonná norma a dodržovat by ji tak měli všichni) právo na časový prostor, jako každý jiný zastupitel, tzn. 3+3+1 min. On reagoval, že pro tento Jednací řád nehlasoval, čímž chtěl nejspíše říci, že ho tedy nemusí respektovat. To je opravdu "fundovaný" názor zákonodárce z řad ODS :-D Něco podobného předvádět exposlanec Bárta na radnici a pánům z ODS se to tehdy také nelíbilo a je v tomto ohledu zcela relevantní, zda byl nebo ne členem Zastupitelstva města Plzně (a to by měl pan náměstek Baxa dobře vědět). Schválený Jednací řád musí dodržovat všichni, zastupitelé i "nezastupitelé", bohužel však se zákonnou výjimkou u poslanců a senátorů. Poslanec Vilímec tento fakt, na rozdíl od ostatních přítomných poslanců a senátora za Domažlice, ovšem trvale a bezskrupulózně zneužívá!

Jiří Valenta 09.12.2014 13:43, Reagovat

oprava: mělo být "irelevantní"

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.