Poslanci a senátoři diskutovali s vedením hejtmanství o aktuálních problémech Plzeňského kraje

Poslanci a senátoři diskutovali s vedením hejtmanství o aktuálních problémech Plzeňského kraje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,24%
Spokojený46,05%
Zklamaný19,08%
Zdrcený12,50%
Šokovaný15,13%

Celkový počet hlasů: 152

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan PoduškaJan Poduška

Zastupitel PK, starosta Blovic

Více

Lubor BrabecLubor Brabec

Terapeut a hudebník

Více

Václav VostradovskýVáclav Vostradovský

Starosta obce Kvilda

Více

Poslanci a senátoři diskutovali s vedením hejtmanství o aktuálních problémech Plzeňského kraje

Plzeň, 25.11.2014, aktualizováno 12:22 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na téma návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), rušení vojenského újezdu Brdy, o podpoře technického vzdělávání a o problematice financování zdravotnictví diskutovali radní Plzeňského kraje se senátory a poslanci za Plzeňský kraj. Hejtman Václav Šlajs (ČSSD) seznámil jako předkladatel poslance a senátory s návrhem novely zákona o RUD, která by mohla krajům zajistit více peněz. O její finální podobě budou hejtmani jednat závěrem týdne na setkání ve Zbiroze.

S hejtmanem diskutovali poslanci Karel Šidlo, Jan Volný a Vladislav Vilímec | Autor: Krajský úřad Plzeňského krajeS hejtmanem diskutovali poslanci Karel Šidlo, Jan Volný a Vladislav Vilímec | Autor: Krajský úřad Plzeňského kraje

Hejtman nyní navrhuje, aby stát ze spotřební daně poskytl 8,92 procenta pro kraje. „Ze spotřební daně z pohonných hmot stát vloni vybral 69 miliard korun a předloni 71 miliard, a kraje z této částky nedostanou nic. Ať už bude vládnout jakákoliv politická reprezentace, potřebujeme vědět, že na opravy a údržbu silnic II. a III. tříd budou dlouhodobě alokovány finanční prostředky. Potřebujeme však, aby řešení bylo systémové a aby existovala norma, která by umožnila plánovat opravy i údržbu zmíněných komunikací dlouhodobě, nikoliv z roku na rok,“ vysvětlil hejtman s tím, že s minulým ministrem dopravy Antonínem Prachařem se zatím podařilo na příští rok dojednat, že kraje dostanou tři miliardy korun. Z toho by měl Plzeňský kraj získat 283 milionů.

Podle slov hejtmana bude ve čtvrtek 27. listopadu bude jednat na ministerstvu financí přípravná skupina pro změnu RUD, kde je novela zákona o RUD v připomínkovém řízení a v pátek 28. listopadu se tématem bude zabývat také Rada Asociace krajů ČR. Požádal proto poslance a senátory o podporu v této věci.

Skutečnost, že oblast údržby silnic II. a III. třídy je finančně poddimenzovaná, připustil také poslanec za hnutí ANO a místopředseda rozpočtového výboru Jan Volný. „Myslíme si, že kraje by měly být svobodnější, aby si mohly své záležitosti řešit podle svých představ. Nějaké úpravy se v minulosti udělaly v neprospěch krajů, myslíme si, že by se to nyní mělo nějakým způsobem dorovnat. Podpora krajů z vládních sfér určitě přijde,“ uvedl Jan Volný.

Podporu krajům vyjádřil i další z přítomných poslanců Karel Šidlo (KSČM). „Bude naší snahou, aby Sněmovna toto uchopila, abychom dokázali ve spolupráci s ministerstvem financí a dopravy dosáhnout trvalejšího opatření, které bude pomáhat krajům řešit složitou situaci na silnicích II. a III. třídy,“ řekl poslanec a místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Karel Šidlo.

„Každý poslanec a senátor má na hejtmanství dveře otevřené. A na druhou stranu moje dosavadní zkušenost je taková, že se na kolegy ze Sněmovny mohu obrátit, když potřebuji pomoci nebo poradit,“ dodal v závěru setkání hejtman Václav Šlajs. V pravidelném setkávání s poslanci a senátory hodlá pokračovat i do budoucna. Setkání s vedením Plzeňského kraje se zúčastnili poslanci Jan Volný, Karel Šidlo, Vladislav Vilímec (ODS) a senátoři Miroslav Nenutil, Jan Látka, Milada Emmerová a Dagmar Terelmešová, všichni z ČSSD.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.