Hodně nepovedený koaliční start v Plzni

Hodně nepovedený koaliční start v Plzni | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Hodně nepovedený koaliční start v Plzni

Plzeň, 21.11.2014, aktualizováno 24.11.2014 14:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

     Plzeňské městské dopravní podniky a.s. jsou firmou, kterou ze 100 % vlastní statutární město Plzeň a jako jediný akcionář se na jejím řízení, prostřednictvím správní a dozorčí rady, také podílí. O to více může nyní překvapit, že místo obhajoby oprávněného zájmu Plzeňanů se město postavilo na stranu mnohamilionového zisku pro firmu, který by měl být nemorálně, a podle mého názoru zcela zbytečně, vytažen z mnohých, již tak poloprázdných, předvánočních kapes.

     Jedná se o „plzeňskou kartu“ projekt, disponující obrovskou pompou a mediální propagací, samozřejmě také hrazenou z městského rozpočtu, s počátkem realizace v roce 2004. Musím podotknout, že jsem velkým příznivcem elektronizace státní i obecní správy a novou čipovou kartu jsem tak nadšeně přivítal a jsem také držitelem jedné z těch nejstarších, vydaných v květnu 2004.

     Bohužel v tomto případě, už před těmi deseti lety, upozorňovali někteří odborníci, že technologie výroby karty je zastaralá a vložené ochranné prvky snadno prolomitelné. I přes výhrady, které se ostatně potom v čase potvrdily, dopravní podnik si za pořízení tohoto „moderního výdobytku“ účtoval poplatek. Ten jsem přirozeně akceptoval, s tím, že v  dnešní době si je nutno zvyknout na to, že již nic není zadarmo, a to bohužel ani propagovaná služba ve prospěch občanů.  

     Nyní ovšem přichází PMDP s „neočekávaným“ tvrzením, že prozatím dvě stě tisíc, z vydaných tří set tisíc, karet je nutno z technických důvodů, vyměnit, ovšem znovu za další poplatek, tentokráte 170 korun. Pochopit lze argument, že se používaný čip přestává vyrábět, ale ten další, že dochází číselná řada, je již poměrně úsměvným. Městské společnosti výměna karet přinese do pokladny 34 miliónů korun, naopak její zákazník zase zapláče!

     Dopravní náměstek primátora Petr Náhlík se v tisku vyjádřil, že město nemůže poplatek za kartu kompenzovat, rozuměj částečně či zcela prominout, jen Plzeňanům, neboť by to bylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod. To je sice pravda, ale podivným na úvaze pana náměstka je zejména to, že jej asi ani nenapadlo, že by se zmíněný poplatek dal prominout celý a úplně všem stávajícím držitelům plzeňské karty, a to například formou daru. Vůči ostatním, novým zájemcům o zpoplatněnou kartu by zcela jistě také zvýhodněni nebyli, neboť si svůj poplatek přece již jednou uhradili.

     Nejspíše to ale napadlo primátora Plzně Martina Zrzaveckého, který bohulibou myšlenku však rázně zaplašil tvrzením, že by nastaly velké administrativní problémy s darovacími smlouvami, avšak město prý bude „uvažovat“ o eventuálním proplacení části poplatku.

     Zmíněné přístupy, hraničící až s neochotou vyjít občanům vstříc, jim tedy život neulehčí, ale naopak znovu a zbytečně odlehčí jejich peněženkám. Každému rozumně uvažujícímu člověku je přece jasné, že výměna karet se bude odehrávat fyzickou formou, tzn., že žadatel se bude muset osobně dostavit na specializované pracoviště dopravních podniků, kde předloží podepsanou žádost a posléze, možná i proti podpisu, obdrží kartu novou. Při té příležitosti by tak mohl současně podepsat jednoduchý a stručný text darovací smlouvy, předtištěný na formuláři, a věřím, že by to každý rád ochotně udělal. Osobně nevěřím, že by to městu přineslo nějaké vyšší finanční náklady či nadstandardní administrativní zátěž! A že by byly dopravní podniky bez přijetí těch uváděných 34 milionů korun nějakým způsobem vážně ohroženy, stejně jako nabourán rozpočet města, si nemyslím. I když je faktem, že výše prokazatelné ztráty, kterou město dopravním podnikům dorovnává, činila například v roce 2013 766 milionů korun, tak takovýmto způsobem se finanční výpadky řešit nedají a nemohou.

     Držitelé plzeňské karty ulevují městské společnosti, tudíž i městu, nejen technicky a administrativně, například když mohly PMDP zrušit stávající prodejní automaty jízdenek bez adekvátní náhrady, ale také a zejména pomáhají zvyšovat sumu lidí využívající městskou hromadnou osobní přepravu. Firmě tento efekt přináší zisk, městu omezování automobilové dopravy zejména v centru a podle toho by se tak měly k nynějším držitelům karet i chovat.

     Již samotná eventualita dalšího nesmyslného poplatku začíná vyvolávat širokou občanskou nespokojenost a je proti ní také nově podepisována petice. V celém tomto nešťastném kontextu se opravdu nedomnívám, že jeden z úplně prvních kroků nové a ideologicky zcela nesourodé radniční koalice ve správě města byl tím zrovna nejšťastnějším!

Autor: Jiří Valenta

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

xxx 28.11.2014 23:58, Reagovat

Hmm..komouši a jejich poskocí by asi chtěli zase všechno zdarma co?

KAB-2 24.11.2014 14:56, Reagovat

Myslím, že se na to všichni dívají z druhé strany - poplatek není třeba řešit ve vztahu k Listině (ta má úplně jinou a výrazně zásadnější roli, ale Náhlík je lidovec a tedy fašisticky smýšlející zmetek, toho není třeba vůbec komentovat) a ani to ohýbat nějakým darem.

Karta je součástí placené služby, nikdo mi nemusí nic darovat, protože si to prostě už jednou platím v ceně jízdného. Když si jdu koupit fazole v konzervě, taky mi v Albertu nenaučtují fazole a na plechový obal nepodepisuji darovací smlouvu.

Zpoplatnění ze strany "klientů" (reálně jsme rukojmí a ne klienti) nezaviněné výměny karet je prostě jen skryté zdražení jízdného, ale mohli to udělat na rovinu a vynechat bláboly o lidských svobodách v souvislosti s provozem MHD.

Těch 170 Kč mě osobně nijak neštve a dokážu je ušetřit jinde (pětičlená rodina to asi pocítí jinak), ale rozčílilo mě to pokrytectví a ty zcela zjevné lži ze strany vedení města a mluvčí PMDP s arogancí sobě vlastní tomu nasadila korunu (kde se tam taková blbka vzala nevím, asi Krausovo postel by to mohla nějak vysvětlit).

Holub 24.11.2014 17:39, Reagovat

Ale no tak KABe-2, zpravidla tu vystupujete sice razantně, ale celkem korektně. Proč ty řeči o "Krausově posteli"? Myslíte, že takové řeči ála Blesk/Vosák nějak souvisí s kartou?
Zda karta je či není součástí placené služby (může či nemůže, musí či nemusí, smí nebo nesmí být) je jistě námětem pro nějakou právně/odbornou diskusi (já to nevím), ale čistě obecně platí, že město je skutečně vázáno neuvěřitelným množstvím zákonů a předpisů - některé zákonné zmetky se na nás všechny valí z našeho vlastního parlamentu, jiné blbiny si vymýšlí EU. Je to džungle, v níž se běžný občan (já nebo vy) už vůbec neorientuje.

KAB-2 25.11.2014 07:55, Reagovat

No mě k tomu vyprovokovalo vyjádření té pipiny v TV, kde mlela naprosté nesmysly a byla přitom afektovaná a cynická a drzá (být to moje dcera, dostane pár facek a bez diskuze puberta nepuberta) - jestli toto je mluvčí, kterou si PMDP vybraly na trhu práce legitimním výběrovým řízením, pak to vypovídá o vedení PMDP. Jelikož tohle není profesionální mluvčí a jelikož vím, jak se to ve veřejné správě dělá, tak buď je to něčí dcera/manželka anebo milenka, proto ta poznámka. Jelikož o Krausovi je známo, že jeho odměny za rok jsou vyšší než mzda průměrného člověka za celý život, zmínil jsem jeho, protože mu to morálně odpovídá. Vím že jsem přesáhl do bulváru, ale dnes je bulvár úplně vše, takže se za to neomlouvám.

Že je spousta nesmyslných předpisů, a dnes s EU je jich ještě násobně víc, to máte naprostou pravdu - ale bláboly o Listině práv a svobod, která primárně řeší právo na život a další elementární lidská práva, s kartou rozhodně nesouvisí a je to naprosto absurdní dávat do souvislostí.

Ono jde o to chtít a nevymýšlet, jak něco neudělat - ale je to tím, že je po volbách, další budou až za několik let, takže teď se budou lidi odírat kde to jen půjde (viz třeba zdražení tepla při nulové inflaci).

Jiří Valenta 24.11.2014 22:50, Reagovat

..ano, máte z vyšší míry pravděpodobnosti pravdu..jenže ustrnout se nad tímto stavem prostě nelze. .

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.