Náměstek hejtmana Ivo Grüner: Kdybychom neměli evropské dotace, nemáme ani korunu investic

Náměstek hejtmana Ivo Grüner: Kdybychom neměli evropské dotace, nemáme ani korunu investic | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,24%
Spokojený46,05%
Zklamaný19,08%
Zdrcený12,50%
Šokovaný15,13%

Celkový počet hlasů: 152

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vladimír KrejčaVladimír Krejča

finanční poradce

Více

Pavel VaněkPavel Vaněk

lékař – primář Léčebné lázně Konstantinovy Lázně

Více

Jan BenešJan Beneš

Člen Městského výboru KSČM Plzeň, člen Plzeňského krajského výboru

Více

Náměstek hejtmana Ivo Grüner: Kdybychom neměli evropské dotace, nemáme ani korunu investic

Plzeň, 02.05.2012, aktualizováno 04.05.2012 15:31 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Plzeňskému kraji se v současné době daří čerpat peníze z fondů Evropské unie. Největší investicí je výstavba nové klatovské nemocnice. Kraj má v Bruselu už sedm let svého zástupce a nyní i svou budovu. Macešsky se ale, podle Ivo Grünera (ČSSD), chová k regionům a městům stát, protože peníze na rozvoj infrastruktury do krajů netečou. Aby města dostala více peněz, musí se změnit rozpočtové určení daní.

Náměstek hejtmana Ivo Grüner ve své kanceláři | Autor: Archiv Plzeňského krajeNáměstek hejtmana Ivo Grüner ve své kanceláři | Autor: Archiv Plzeňského kraje

Jen několik krajů České republiky se může pochlubit tak dobrými výsledky v oblasti čerpání dotací z Evropských fondů jako Plzeňský a potažmo Jihočeský kraj. „Jsem přesvědčen, že jsme čtvrtý nejlépe čerpající fond u nás. Za Plzeňský a Jihočeský kraj už máme vyčerpáno 92 procent finančních prostředků,“ uvedl v rozhovoru pro Televizi ZAK Ivo Grüner, náměstek hejtmana Plzeňského kraje. Zdůraznil, že je to velký úspěch, protože v minulých letech se potýkali s velkými problémy.

Největší investicí je bezesporu výstavba Klatovské nemocnice za zhruba jednu miliardu 500 milionů korun, z toho 400 milionů byla dotace EU. K dalším prioritám kraje pak patří silniční stavby a to Západní obchvat a přemostění Jateční a Chrástecké ulice. Naopak kraj není příliš úspěšný při získávání peněz pro cestovní ruch. „Mrzí mě, že se nepodařilo sehnat peníze na Západočeskou galerii. Mohli jsme naše skvosty ukazovat turistům. Místo toho leží v depozitářích. Ale 600 milionů kraj nemá,“ dodal Grüner.

Kraje a města nedostávají od státu dostatečný objem finančních prostředků, které by měly jít na rozvoj infrastruktury. „Proto všechny kraje a města tlačí na to, aby bylo nové rozpočtové určení daní, abychom dostali na to, co máme podle zákona dělat, více finančních prostředků,“ vysvětluje náměstek. Na otázku jak to změnit, pak odpověděl nekompromisně: „Jediná šance, aby se to změnilo, je změna vládní garnitury a větší spolupráce s regiony a městy“.

S dotacemi je neodmyslitelně spojeno slovo korupce. Zatímco v Evropské unii se setkáváme s lobbingem, který je tam uzákoněn a korupci výrazně omezuje, u nás se o zákonu o lobbingu zatím jen živě diskutuje. „Jsou tam skupiny, které řídí jednotlivé projekty a cílení finančních prostředků v rámci rozhodování Evropského parlamentu,“ říká I. Grüner. V Bruselu má Plzeňský kraj už sedm let svého zástupce. Nyní tam má také vlastní sídlo. „Potom co nezbyly finanční prostředky kvůli kauze ProMoPro na to, aby všechny regiony byly v jedné budově, zastupitelstvo se rozhodlo, že zřídí vlastní sídlo spolu s Jihomoravským a Pardubickým krajem,“ vysvětlil I. Grüner.

Celý rozhovor s náměstkem hejtmana Ivo Grünerem odvysílala Televize ZAK 2. května, v 17 hodin.

Kdo je Ivo Grüner

Od roku 1997 je členem ČSSD. Je náměstkem hejtmana Plzeňského kraje pro oblasti regionálního rozvoje, fondy EU a informatiku a také místostarostou obce Žihle, kde bydlí s manželkou a třemi dětmi. Jeho velikou vášní je fotbal, rád si zahraje i basket, stolní tenis, miluje sportovní střelbu a cestování. Na politickou dráhu se dal po vzoru svého otce, protože jak sám říká, pokud chce někdo něco měnit, musí se do politiky zapojit aktivně.

 

Autor: Alena Maršálková

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Halina Pustková 04.05.2012 15:47, Reagovat

Dobrý den, i mě by to zajímalo, jen nevím, zda to je otázka zrovna na tohoto náměstka. Kdo ví, odpoví. Děkuji

Rudolf Wysocky 03.05.2012 16:39, Reagovat

prosim kdy budeme mit menu euro v jakem roce.

Rudolf Wysocky 03.05.2012 16:37, Reagovat

KDY BUDEME MIT MENU EURO

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.