Sněmovna smetla ze stolu senátní návrh zákona o NP Šumava, na tahu je nyní ministerstvo životního prostředí se svojí novelou

Sněmovna smetla ze stolu senátní návrh zákona o NP Šumava, na tahu je nyní ministerstvo životního prostředí se svojí novelou | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel JakubecKarel Jakubec

Živnostník

Více

Miroslav ŠtěrbaMiroslav Štěrba

Starosta MO Plzeň 8 - Černice

Více

Dita PortováDita Portová

Více

Sněmovna smetla ze stolu senátní návrh zákona o NP Šumava, na tahu je nyní ministerstvo životního prostředí se svojí novelou

Praha, 29.10.2014, aktualizováno 22:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Čtyři hodiny trvala bouřlivá debata ve Sněmovně, kde poslanci projednávali v prvním čtení senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Nakonec poslanci smetli zákon ze stolu a nedali mu šanci postoupit do druhého čtení. Pro zamítnutí návrhu hlasovalo 93 ze 158 přítomných poslanců. Odpůrci senátního návrhu argumentovali především tím, že by na Šumavu otevřel cestu developerům, kteří by na jejím území údajně vybudovali tisíce nových staveb. Na tahu je nyní ministerstvo životního prostředí, které by mělo podle slov ministra Richarda Brabce (ANO) do měsíce předložit novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, který prý řeší drtivou většinu věcí, po kterých se už léta volá.

ŇP Šumava, pohled od Březníku na Luzný | Autor: Richard BenešŇP Šumava, pohled od Březníku na Luzný | Autor: Richard Beneš

Proti zákonu ze senátní dílny ostře vystupovali především poslanci z TOP 09 a Úsvitu, připojili se k nim mnozí kolegové z ČSSD a ANO. Pro byli naopak poslanci z ODS, KSČM a část z KDU-ČSL. Už v létě odmítla zmíněnou novelu zákona i vláda, která dává přednost novele připravované ministerstvem životního prostředí. Už dříve se proti projednávané novele postavily ekologické organizace a vznikla proti němu i petice, kterou podepsalo více jak 40 tisíc občanů ČR. Ekologové požadují rozšíření bezzásahové první zóny na 50 procent území parku.

Senátoři vyslyšeli dlouholeté volání po speciálním zákonu, který by platil pro NP Šumava. Měl by být rozdělen do tří zón, ta nejpřísněji chráněná první zóna se měla rozšířit ze současných 13 procent na 26,23 procenta území parku. Umožnit v ní chtěli i zásahy proti kůrovci. Druhá zóna by se měla rozkládat na 60 procentech a třetí by měla mít pět procent. Podle odpůrců zákona by se umožnila výstavba i ve druhé zóně, tedy na dvou třetinách území parku.

Razantně vystoupil proti návrhu zákona Tomio Okamura (Úsvit), podle jehož slov dělá cestu další zástavbě, pracuje ve prospěch těžařských firem a nedává prostor divoké přírodě. „Dvě třetiny území parku otevírá developerům, kteří tam mohou umisťovat nové stavby. Návrh jde na ruku spekulantům s pozemky, které tam mají už dopředu nakoupené různé stavební firmy a právní kanceláře. Ty parcely by stačily na sedm tisíc nových domů. Jiný návrh zákona připoravilo ministerstvo životního prostředí. Ten návrh není zdaleka tak špatný, jako ten senátní. Senátní návrh je potřeba zamítnout a to v prvním čtení,“ konstatoval Okamura.

Pro senátní návrh zákona, i když je prý špatný, hlasoval naopak Vojtěch Filip (KSČM). „Jsem přesvědčen o tom, že všechny zlodějiny a zločiny, které se ději na území NP se dějí proto, že tento park není ovládán zákonem. Je potřeba na každý národní park pamatovat zákonem a upravit v něm předmět ochrany a hranice parku. Aby je pak nemohla každá vláda libovolně měnit. Nesouhlasím s tím co je v senántním návrhu zákona. Ale jsem pro jakýkoliv zákon. To, co se tam dělo doposud se tam bude dít dál, když nebude zákon. Katastrofa tam nastala za ministrování Martina Bursíka. Těžba dřeva nyní daleko přesahuje těžbu z dob reálného socialismu. Tady se prodává pod cenou 600 let starý smrk, nejlepší rezonanční dřevo, za cenu dřeva ze stromu napadeného kůrovcem. Jde o to aby platila přesná pravidla, která by nemohli někteří chytráci obcházet, ať už jde o ochránce přírody nebo o developery,“ prohlásil Filip.

Poslanec Michal Kučera (TOP 09) zase prohlásil, že 1,5 procenta území našeho státu si můžeme nechat jako území, na kterém se nehospodaří. „Debata se může vést o tom, zda je třeba samostatný zákon o Šumavě, nebo zda to řešit novelou, kterou připravuje ministerstvo. Jediné správné řešení bude takové, kdy nebude uspokojena žádná strana. Každá bude muset ustoupit. Sedmnáct procent první zóny národního parku je mámo, to může CHKO. Je třeba zvýšit rozlohu na 50 procent. Zamítněme tuto senátní novelu už v prvním čtení,“ řekl Kučera.

Ministr životního prostředí Richard Brabec prohlásil, že často diskutuje s představiteli 22 obcí ležících na území NP Šumava, kteří si stěžují na to, že se nemůžou rozvíjet, že je tam nezaměstnanost a slibovaná prosperita se nedostavila. „Pro mě není Šumava laboratorní místo, kde se bude sledovat, co se tam děje. Měli bychom směřovat k něčemu, co je dobrý zákon. Věřím v kompromis, který bude přijatelný pro všechny, kteří ze Šumavy nechtějí kořistit. Připravili jsme novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která řeší drtivou většinu věcí, po kterých se volá. Chceme otevřít turistům i nepřístupné první zóny, bude to znamenat i větší efekt pro obce, než je tomu doposud. Šumava dnes představuje něco unikátního. Do naší novely jsme dali i to, že jsme připraveni jednat o obcích o nové zonaci. Měla by být dána hranice 15 let, kdy se zonace nebude měnit. Naše novela zastřeší všechny parky na území ČR, ale každý tam bude mít specifické ochranné podmínky, které se budou lišit park od parku. Náš návrh, který předložíme do měsíce je lepší v mnoha ohledech než senátní návrh,“ konstatoval ministr Brabec.

Senátní návrh zákona podpořil poslanec a zastupitel Plzeňského kraje Václav Votava (ČSSD), který kolegům poslancům přečetl společné memorandum Plzeňského kraje a zástupců šumavských měst a obcí požadujících speciální zákon o NP Šumava. „Obce ležící na území parku potřebují prostor pro svůj rozvoj. Voláme po přijetí návrhu zákona který ochrání Šumavu. Šumava potřebuje svůj vlastní zákon, pusťme jej do druhého čtení,“ vyzýval Votava. Vzápětí ho poslanec Okamura obvinil z toho, že lobuje za zločinné developery. „Když nejsou argumenty, tak se straší developery. Stejná situace je i kolem Brd. Já lobuji jen za jednotné stanovisko zastupitelstva Plzeňského kraje, jehož jsem členem a za názory šumavských obcí. Nepodsouvejte mi něco co není pravda,“ uvedl Votava na adresu Okamury.

„Proč se budují protipovodňová opatření na severu Čech a v Praze? Aby se ochránil člověk. Proč to samé neuplatňujete na Šumavě? Proč tam ty lidi nenecháte žít a pracovat,“ ptal se Igor Jakubčík (ČSSD), další poslanec z Plzeňského kraje. Tomu dala za pravdu i poslankyně Miroslava Němcová (ODS), která uvedla, že v přírodě je prostor pro člověka i pro obce, které mají právo se rozvíjet. ODS prosazovala, aby novela byla projednávána ve sněmovních výborech po dobu nadcházejících pěti měsíců, což by umožnilo ji porovnat s Brabcovou novelou. Početnější tábor odpůrců senátního zákona jej však odsoudil k zániku.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.