Projekt kulturní fabriky Světovar míří nezadržitelně ke dnu, záchranná dotace od ROP zřejmě nepřipluje

Projekt kulturní fabriky Světovar míří nezadržitelně ke dnu, záchranná dotace od ROP zřejmě nepřipluje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav SmihrodskýVáclav Smihrodský

finanční poradce, člen Rady MZ Tachov

Více

Emil JančaEmil Janča

ekonom VaK

Více

Rudolf SalvetrRudolf Salvetr

Zastupitel PK, starosta Klatov

Více

Projekt kulturní fabriky Světovar míří nezadržitelně ke dnu, záchranná dotace od ROP zřejmě nepřipluje

Plzeň, 27.10.2014, aktualizováno 04.11.2014 10:33 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dnes již bývalá vlajková loď projektu Evropské hlavní město kultury 2015, kulturní fabrika Světovar se pomalu ale jistě mění v pomyslný Titanik a míří ke dnu. Termín dostavby, který byl v důsledku nálezu nebezpečné izolace ve stěnách objektu posunut na konec září 2015, Plzeň nemá šanci dodržet a přijde tak i o stomilionovou dotaci z prostředků operačního programu ROP Jihozápad. Město nyní muselo zrušit výběrové řízení na sanace v areálu Světovar, čímž se celá stavba opět zpožďuje.

Do výběrového řízení na sanační práce se poprvé přihlásil jediný uchazeč, město proto okamžitě vypsalo zakázku znovu. Na druhý pokus se přihlásili sice dva zájemci, ale podle slov technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) nebyla ani jedna z nabídek podána správně. V důsledku toho se jeví nereálně dokončení rekonstrukce a přeměny objektu v kulturní fabriku a městský archiv ani v termínu, který byl posunut na 30. září 2015. Za těchto okolností nelze předpokládat, že by výbor rady ROP schválil dotaci na zmíněnou stavbu.

O dotaci měla Regionální rada ROP Jihozápad rozhodnout již v září, což však neučinila a konečný verdikt by měl padnout 14. listopadu. Už v září ovšem předseda regionální rady a náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) vyslovil pochybnosti o tom, že by město dokázalo stavbu za rok dokončit. Nyní se jeho obavy více než potvrdily a šance, že regionální rada projektu dotaci v listopadu přiklepne se blíží nule. Regionální rada už počítá s tím, že prostředky vyčleněné pro projekt kulturní fabriky převede do výzvy určené pro školství, většinou jde o projekty základních, středních a vyšších odborných škol.

Stále ještě existuje šance, že město projekt dokončí bez evropských peněz za využití svých vlastních prostředků. Rozhodnout by o tom mohlo nové zastupitelstvo města. Aby se však mohli noví zastupitelé řádně seznámit s celou problematikou, o projektu by mohli jednat nejdříve při prosincové schůzi zastupitelstva. Ovšem i v koalici, která nyní po komunálních volbách povede město, panují rozdílné názory na dokončení projektu. Všichni se dokáží shodnout pouze na tom, že Plzeň potřebuje vybudovat městský archiv, protože tomu starému z důvodu nevyhovujících prostor končí akreditace a nebude už prodloužena. ČSSD například navrhovala před volbami, aby se místo kulturní fabriky na Světovaru vybudoval městský minipivovar a místo tak sloužilo původním účelům. Tento nápad se překvapivě ukázal zajímavým i pro další strany a politické subjekty.

Všechny plánované kulturní akce, které se měly v rámci projektu EHMK 2015 odehrát v objektu Světovaru se kvůli splnění podmínek přesunuly do náhradních prostor. Ty naštěstí vznikly v uvolněném bývalém depu dopravních podniků v Cukrovarské ulici, což zachránilo i samotnou existenci celého projektu EHMK, včetně získání ceny Meliny Mercouri a prémie v hodnotě 1,5 milionu eur. V bývalém depu nyní vznikají prostory pro galerie, zázemí pro umělce, dílny a workshopy.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (10 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Sršní Hnízdo 29.10.2014 11:19, Reagovat

Čau KAB-2, nevíš kam zmizelo Vosí Hnízdo?
Snad ho netrefil po volbách šlak, to by měli komouši zas o voliče míň...

Sršní Hnízdo 29.10.2014 11:19, Reagovat

Čau KAB-2, nevíš kam zmizelo Vosí Hnízdo?
Snad ho netrefil po volbách šlak, to by měli komouši zas o voliče míň...

Hm 29.10.2014 07:28, Reagovat

A k odpovědnosti bude volán kdo ?

KAB-2 28.10.2014 05:47, Reagovat

Cílem bylo dostat veřejné peníze do kapes vybraných politiků ODS a ČSSD a to se snad podařilo, peníze se "proinvestovaly" (správněji řečeno rozkradly) a že tam nakonec nic nestojí je přece jedno - to byl jen vedlejší efekt a ten se holt nepovedl, ale z toho už by stejně nic neměli (nakonec lidi jsou rádi, vždyť je zvolili znovu, takže voliči to tak chtějí a tak to dostali).

Volič je pán a ten rozhodl, že si přeje i do budoucnosti, aby mu politici ODS a ČSSD kradli před očima v přímém přenosu miliardy.

XYZ 27.10.2014 16:56, Reagovat

Město povedou další 4 roky zkušení politici co podělají na co sáhnou :-(

Alfa 27.10.2014 13:47, Reagovat

Tak to je škoda,to byl docela pěkný projekt :-(

Holub 28.10.2014 02:34, Reagovat

A v čem byl pěkný?

Alfa 29.10.2014 08:41, Reagovat

To se některým lidem dost těžce vysvětluje...

Holub 29.10.2014 09:07, Reagovat

Tak to zkuste...

Radim 28.10.2014 18:54, Reagovat

víte že se dost neomaleně tážete samotného Alfaxy ?

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.