Senioři mají šanci získat levné bydlení ve zrekonstruovaném městské domu

Senioři mají šanci získat levné bydlení ve zrekonstruovaném městské domu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,24%
Spokojený46,05%
Zklamaný19,08%
Zdrcený12,50%
Šokovaný15,13%

Celkový počet hlasů: 152

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jana BarochováJana Barochová

Učitelka

Více

Pavel BaxaPavel Baxa

ekonom, soukromý zemědělec

Více

Josef NěmecJosef Němec

fotograf, programátor, 3. místopředseda

Více

Senioři mají šanci získat levné bydlení ve zrekonstruovaném městské domu

Plzeň, 11.09.2014, aktualizováno 22.09.2014 14:27 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Město Plzeň zrekonstruovalo v Zábělské 43 za necelé tři miliony korun třípodlažní dům s 20 menšími bytovými jednotkami. Získat je mohou senioři bydlící ve větších bytech, kteří mají problém hradit náklady spojené s jejich užíváním, nebo musí žádat o státní příspěvek na bydlení. Město tak reaguje na současnou situaci na trhu s byty. Za jeden metr čtvereční podlahové plochy za měsíc zaplatí noví nájemníci jen 50 korun, informoval náměstek primátora Miloslav Šimák (ČSSD).

„Lidí, kteří mají problémy s platbou nákladů za velký byt, ve kterém dosud žili, přibývá. Proto jsme se rozhodli pro řešení takové situace vyžít domu v Zábělské ulici, který byl původně azylovým domem pro ubytování rodin a matek s dětmi v naléhavé bytové situaci s krátkodobými nájemními smlouvami,“ uvedl náměstek Šimák. Nájemci bytů budou senioři, tedy příjemci starobního nebo předčasného důchodu, případně lidé s předpokládaným vznikem nároku na přiznání starobního důchodu ve lhůtě do dvou let od podání žádosti.

„Jedná se o klienty, jejichž schopnost získat vlastní bydlení je omezena věkem nebo zdravotním stavem, avšak osoby zcela soběstačné, bez potřeby komplexní péče, protože v domě není výtah,“ upřesnil náměstek. Doba nájmu je stanovena na období dvanáct až 23 měsíců s obnovou vždy na další rok. Nájemné činí 50 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu za měsíc. Velikost bytů se pohybuje od garsonek, přes 2+kk, až po 2+1. Do konce září bude rekonstrukce všech bytů hotová, už nyní se mohou zájemci o bydlení informovat na bytovém odboru magistrátu.

V případě, že o nájem bytu neprojeví zájem vhodný klient z řad seniorů, bude možné volné byty pronajmout i jiným nájemcům. „V takové situaci uplatníme obvyklou, tržní výši nájemného 82,10 korun za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc,“ potvrzuje Zdeněk Švarc, vedoucí bytového odboru.

Dům v Zábělské 43 město s pomocí státní dotace v roce 1995 opravilo a vybudovalo zde 20 bytových jednotek pro ubytování rodin a matek s dětmi v naléhavé životní situaci. Klienti, kteří zde získali bydlení, ale často neplatili nájemné. Proto městská rada v roce 2007 objekt vyčlenila jako dům s byty zvláštního určení s pečovatelskou službou. Přes snahu města, se ale nepodařilo získat finanční prostředky na dobudování výtahu.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.