Kulturní fabrika na Světovaru si stále uchovává naději na dokončení

Kulturní fabrika na Světovaru si stále uchovává naději na dokončení | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,45%
Spokojený45,96%
Zklamaný19,88%
Zdrcený11,80%
Šokovaný14,91%

Celkový počet hlasů: 161

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Roman ČerníkRoman Černík

kandidát na hejtmana, člen RKO SZ Plzeňského kraje

Více

Dominik ZecoliDominik Zecoli

student FF ZČU, učitel italštiny

Více

Markéta VondrováMarkéta Vondrová

Vedoucí provozu

Více

Kulturní fabrika na Světovaru si stále uchovává naději na dokončení

Plzeň, 05.09.2014, aktualizováno 20:27 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na svém posledním jednání plzeňští zastupitelé dospěli k závěru, že by měl projekt přestavby bývalého pivovaru na Světovaru na kulturní centrum dostat šanci pokračovat a zatím ho nezastavili. Definitivně se o projektu rozhodne až podle výsledku výběrového řízení na sanační práce. To bude základem pro následné rozhodnutí o přidělení evropské dotace ve výši 114 milionů korun z ROP. Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) stanovisko zastupitelstva označil jako signál směrem k ROP, že to je cesta, kterou chce město jít.

Plzeňští zastupitelé již před prázdninami odhlasovali navýšení nákladů, které bylo nutné s ohledem na výskyt škodlivých látek v objektu. Jde o vysoce karcinogenní korkodehet, na jehož odstranění město vyčlenilo 38 milionů korun. Na likvidaci nebezpečné izolace se v těchto dnech pracuje. Kvůli vzniklému zdržení tak bude možné projekt dokončit až v září 2015. Termín pro čerpání dotace z evropských fondů je přitom už 30. června 2015. 

Magistrát požádal Radu Regionálního operačního programu Jihozápad o výjimku a prodloužení termínu do září 2015, což bylo také deklarováno usnesením zastupitelstva města Plzně. Ta o ní zatím nerozhodla, protože chce počkat na výsledek nového výběrového řízení na odstranění ekologické zátěže. „Bez dotace se projekt zastaví a o tom, co bude dál, rozhodnou až noví zastupitelé, kteří vzejdou z říjnových komunálních voleb," prohlásil primátor Martin Baxa (ODS).

„V tuto chvíli je budoucnost Světovaru ve hvězdách a pro nás je velmi nepříjemné čekat další měsíce na další rozhodnutí. Naštěstí máme alternativu v podobě bývalého depa dopravního podniku na Cukrovarské, kam soustředíme velkou část naší energie,“ říká ředitel projektu Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

Do depa se přesune většina aktivit, které Plzeň 2015 plánovala ve Světovaru. „Dvě haly v areálu Cukrovarská převezmeme 1. října 2014 na základě výpůjčky od magistrátu,“ říká programový ředitel Jiří Sulženko. „Prostorově jsou objekty depa vhodné a my je využijeme pro dvě velké profilové výstavy, designu a fotografií. Zároveň budou prostory v Depu sloužit i pro živé umění a zázemí pro naše partnerské projekty. Zatím je výpůjčka schválená do konce roku 2017?“ uvedl Suchánek.

 „Pokud by na Světovaru v roce 2015 nevznikla kulturní fabrika, by nám situaci zkomplikovalo, ale rozhodně to není přímé ohrožení projektu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015,“ uzavírá Jiří Suchánek.

Kvůli Světovaru absolvovali zástupci města Plzně a vedení společnosti Plzeň 2015 jednání v Bruselu již v polovině srpna. „Zástupce Evropské komise jsme se snažili ujistit o připravenosti projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury v roce 2015. Ujistili jsme je, že pokud by výbor ROP nevyhověl naší žádosti o prodloužení, máme náhradní řešení v podobě depa v Cukrovarské. Měli jsme za to, že toto vysvětlení bylo přijato s uspokojením. Věřím tomu, že jsme odstranili důvodné obavy o projekt Světovar a jeho obsah a že dostaneme cenu Meliny Mercouri," dodal primátor Baxa.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.