Výbor Regionální rady Jihozápad ani na druhý pokus definitivně neposlal ke dnu projekt kulturní fabriky Světovar

Výbor Regionální rady Jihozápad ani na druhý pokus definitivně neposlal ke dnu projekt kulturní fabriky Světovar | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Josef HumlJosef Huml

živnostník – stavební práce

Více

Norbert NaxeraNorbert Naxera

Více

Bohuslav ČervenýBohuslav Červený

Starosta Stříbra

Více

Aktualizováno: Výbor Regionální rady Jihozápad ani na druhý pokus definitivně neposlal ke dnu projekt kulturní fabriky Světovar

Plzeň, 02.09.2014, aktualizováno 03.09.2014 16:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ani na druhý pokus v pondělí definitivně nerozhodl Výbor Regionální rady Jihozápad o osudu kulturní fabriky Světovar, kterou chce město Plzeň rekonstruovat, ale potřebuje k tomu dotaci ve výši 110 milionů korun z evropských prostředků. Na svém mimořádném zasedání odložil Výbor rozhodnutí ve věci změny harmonogramu plánované stavby kulturní fabriky a městského archivu.

Stavbu kulturní fabriky a archivu v bývalém pivovaru Světovar v Plzni ohrožuje a zpožďuje dehtem kontaminovaná tepelná izolace objevená v rozporu s původní projektovou dokumentací ve zdech a střešních konstrukcích objektu. Na odstranění karcinogenní látky ze zdí areálu se pracuje. Město požádalo Výbor Regionální rady Jihozápad o posunutí termínu dokončení stavby z 30. června na 30. září 2015.

„Vyžádali jsme si další dokumenty ze strany města, které jsme důkladně zanalyzovali po právní a technické stránce. Dospěli jsme k závěru, že finální rozhodnutí o schválení či neschválení předložených změn lze učinit až v době, kdy budou splněny zákonné podmínky pro uzavření smlouvy o dílo na realizaci dodatečných stavebních prací zadávaných v probíhajícím otevřeném zadávacím řízení na dodatečné stavební práce projektů Archiv Světovar, 4x4 Cultural Factory. To znamená primárně do doby uplynutí lhůty pro podání námitek proti rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky, případně do doby splnění zákonných podmínek pro uzavření smlouvy o dílo jiným způsobem,“ informovala média Michaela Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Rozhodnutí Výboru potvrdil i předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD). „Důvody předložené Úřadem shledal Výbor za relevantní a logické. Těžko lze předjímat, jak se celá situace výstavby bude vyvíjet, když není ukončeno otevřené výběrové řízení na stavební práce. Stavební firma, která má v současnosti tyto práce provádět, deklarovala dodržení termínu do konce září 2015 pod podmínkou, začnou-li práce v měsíci listopadu 2014. To, zda se začne se stavebními pracemi v tomto termínu, však nikdo nemůže s jistotou říci. Závisí to právě především na průběhu výběrového řízení a jeho výsledku,“ řekl Grüner.

Výbor tedy odložil rozhodnutí ve věci změny harmonogramu do doby, než bude zřejmé, že se vše dá reálně ze strany zhotovitele zvládnout. „Zatím jsme nemohli schválit podepsání Smlouvy o podmínkách poskytnutí dotace z Regionálního operačního programu Jihozápad, ale do konce letošního roku tuto variantu nevylučujeme,“ konstatoval Ivo Grüner s tím, že by bylo nezodpovědné tento projekt ze strany Výboru zastavit.

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) uvedl, že město nyní dělá klasické výběrové řízení na firmu, která pokračuje v projektu a místo zdraví škodlivých izolací dodá novou a nezávadnou izolaci na stěny a podlahy. Výsledek výběrového řízení bude znám v polovině října. Na čtvrtečním jednání zastupitelstva budou zastupitelé sami rozhodnout, zda má město Plzeň v projektu pokračovat i s rizikem, že dotaci od ROP nedostane.

Pro dostavbu Světovaru jsou zastupitelé TOP 09. „Chceme, aby byl projekt kulturní fabriky dokončen i za cenu získání dotace v příštím období, řešením by bylo rozložit to do několik etap. Během přípravy projektu EHMK se všechny dotazy Evropské komise vždy stáčely ke Světovaru, kterým se měl stát vlajkovou lodí zmíněného projektu. Kulturní fabriku totiž Evropská komise považuje za klíčovou aktivitu, která zůstane ve městě i po uplynutí roku 2015. Zakonzervování stavby by stálo další peníze a hlavně se tím znehodnotí celé území bývalých kasáren, které město nabízí developerům. Těžko někdo bude chtít stavět nové domy v takovém prostředí u takového objektu,“ konstatoval zastupitel Michal Vozobule (TOP 09).

Už nyní je jasné, že program projektu Evropské hlavní město kultury, který měl proběhnout v objektu rekonstruované kulturní fabriky Světovar se odehraje bez ohledu na dokončení kulturní fabriky v areálu bývalého depa Cukrovarská.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.