Plzeňský kraj si vedle nejlépe v rámci projektu rozšířeného hodnocení krajů

Plzeňský kraj si vedle nejlépe v rámci projektu rozšířeného hodnocení krajů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,24%
Spokojený46,05%
Zklamaný19,08%
Zdrcený12,50%
Šokovaný15,13%

Celkový počet hlasů: 152

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří DrobnýJiří Drobný

poradce ve stavebnictví, trenér bojových mění

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Anna SoukupováAnna Soukupová

Obchodně technický manažer

Více

Plzeňský kraj si vedle nejlépe v rámci projektu rozšířeného hodnocení krajů

Plzeň, 30.07.2014, aktualizováno 10:40 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jako nejlepší ze všech krajů České republiky skončil Plzeňský kraj v hodnocení v rámci projektu „Rozšířené hodnocení krajů“ zpracovaného občanským sdružením Oživení. Kraj získal hodnocení 79 procent, což znamená, že na jeho profilu lze najít nejkomplexnější informace o zadaných zakázkách. Také v případě povinného zveřejňování smluv byl kraj hodnocen nejlépe. V oblasti objemu poskytnutých dotací na jednoho obyvatele kraje se umístil na 3. místě.

Cílem analýzy sdružení Oživení týkající se transparentnosti krajů bylo vytvoření vůbec prvního uceleného srovnání krajů v oblastech zadávání veřejných zakázek, rozdělení krajských dotací a nakládání s krátkodobým finančním majetkem. Smyslem celého srovnání je pomoci občanům vytvořit si obrázek o fungování krajských samospráv. „Skutečnost, že Plzeňský kraj je nejlepším, je pro nás velkým závazkem do budoucna. I nadále se budeme snažit transparentně informovat občany,“ prohlásil hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD).

Plzeňský kraj zadal ve sledovaném období 132 zakázek ve finančním objemu 427 milionů korun. Nejvíce peněz hejtmanství vynaložilo na nákup medicínského vybavení a IT práce a služby. Na jednoho obyvatele kraje průměrně připadlo 745 korun za zadané zakázky. Na jednu soutěž připadlo 2,6 nabídek.

„Rádi bychom do budoucna motivovali potencionální uchazeče o veřejnou zakázku, tak aby došlo k nárůstu nabídek. Jedním z kroků, které Plzeňský kraj pro zvýšení zájmu uchazečů o veřejnou zakázku například udělal, je, že všechny veřejné zakázky s hodnotou nad 200 tisíc korun u dodávek či služeb a nad 500 tisíc korun bez u stavebních prací vyhlašované Plzeňským krajem a jeho příspěvkovými organizacemi či obchodními společnostmi lze nalézt na jednom centrálním místě, a to na www.cnpk.cz/verejne-zakazky ,“ informoval náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro regionální rozvoj, fondy EU a informatiku Ivo Grüner (ČSSD). 

Dále Plzeňský kraj vždy do konce února každého kalendářního roku zveřejňuje přehled plánovaných veřejných zakázek na daný rok. Navíc každý potencionální uchazeč, který se zaregistruje v aplikaci E-ZAK na portále www.cnpk.cz, může být informativním e-mailem vyrozumíván o každém vyhlášení veřejné zakázky. To jsou podle slov náměstka Grünera kroky, které Plzeňský kraj realizuje nad rámec svých zákonných povinností s cílem oslovit co nejširší možný okruh uchazečů.

V hodnocení celkové transparentnosti byl kraj hodnocen jako nejlepší, na jeho profilu tak lze najít nejkomplexnější informace o zadaných zakázkách. Také v případě povinného zveřejňování smluv byl kraj hodnocen nejlépe, kdy dle zjištění sdružení Oživení uveřejnil Plzeňský kraj smlouvy v úhrnné hodnotě 99,4 procenta všech prostředků vynaložených na zakázky. Podle interního zjištění Plzeňského kraje však byly zveřejněny smlouvy v úhrnné hodnotě 100 procent, neboť do hodnocení zřejmě omylem byly zařazeny dvě veřejné zakázky, na které se ještě povinnost uveřejňování smluv nevztahovala.   

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.