Ministerstvo financí obnovilo proplácení financí za realizované projekty v ROP, zastavené policejním vyšetřováním

Ministerstvo financí obnovilo proplácení financí za realizované projekty v ROP, zastavené policejním vyšetřováním | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel RybaPavel Ryba

místostarosta obce Částkov

Více

Miroslav RauchMiroslav Rauch

Starosta Hostouně

Více

Dagmar TerelmešováDagmar Terelmešová

Senátorka PČR, 1. místostarostka Dobřan

Více

Ministerstvo financí obnovilo proplácení financí za realizované projekty v ROP, zastavené policejním vyšetřováním

Plzeň, České Budějovice, 17.07.2014, aktualizováno 31.07.2014 15:27 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po zhruba dvouměsíční pauze přistoupilo ministerstvo financí k obnovení administrace certifikace finančních prostředků pro NUTS II Jihozápad, tedy k proplácení financí za realizované projekty. Stalo se tak po intenzivní urgenci a komunikaci se státními orgány ze strany předsedy Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Ivo Grünera (ČSSD) a vedení Úřadu Regionální rady NUTS II Jihozápad. Proces byl přerušen rozhodnutím Platebního a certifikačního orgánu ministerstva financí vzhledem k policejnímu vyšetřování.

„Kvůli zásahu policie v prostorách českobudějovického magistrátu je pozastavené financování všech projektů města České Budějovice realizovaných z ROP Jihozápad, který je společný pro Plzeňský a Jihočeský kraj. Ministerstvo financí koncem května také zablokovalo certifikaci veškerých finančních prostředků z ROP Jihozápad téměř za 2,5 miliardy korun, které se nyní, díky naší urgenci, podařilo uvolnit,“ upřesnil předseda Regionální rady Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

Pokud policie zahájí úkony v trestním řízení v kontextu projektů realizovaných z evropských fondů, jsou řídicí orgány nuceny pozastavit proplácení a administraci daných projektů. Tato situace je velice nepříjemná pro všechny zúčastněné, leckdy může vést až k finanční likvidaci daného subjektu, který projekt realizoval či realizuje. Z opakovaných vyjádření ministerstva pro místní rozvoj či rozhodnutí o dotaci ze strany ministerstva vyplývá, že na projekty dotčené policejním vyšetřováním by neměla být aplikovaná dotace z evropských fondů.

„Troufám si tvrdit, že tento postoj a především termín, který náš právní rámec nezná a neoperuje s ním, tyto situace pouze komplikuje. Jsme rádi, že po dlouhé odborné diskuzi nám policie zaslala jednoznačné stanovisko v dané věci. Vyplývá z něj, že projekty města České Budějovice nejsou dotčeny trestním řízením, tedy u těchto projektů nebyly zahájeny úkony trestního řízení. Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad není účastníkem trestního řízení, neboť předmětem vedeného trestního řízení, nejsou projekty spolufinancované ze zdrojů Evropské unie. Na základě těchto informací ministerstvo financí obnovilo proces certifikace výdajů a dalo zelenou pro 2,5 miliardy korun z ROP Jihozápad,“ řekla ředitelka úřadu Michaela Šímová.

V pátek budou zasedat zástupci Evropské komise, kteří mají rozhodnout, zdali mohou být propláceny i projekty města České Budějovice. „Doufáme, že výsledek jednání bude kladný, nevidíme prozatím žádný důvod pro to, aby projekty Českých Budějovic nemohly být propláceny z evropských fondů. Tato nešťastná situace dopadá na celý region Jihozápad,“ konstatoval předseda Ivo Grüner.

Financování jednotlivých operačních programů probíhá tak, že schválené dotace nejprve financuje ze svého rozpočtu stát. Teprve ve fázi, kdy je projekt ukončen, zkontrolován a obdrží dotaci, zasílá ministerstvo financí žádost o platbu Evropské komisi.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.