Kraj může získat z dotací EU do roku 2020 více jak 12 miliard korun

Kraj může získat z dotací EU do roku 2020 více jak 12 miliard korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,98%
Spokojený45,40%
Zklamaný19,63%
Zdrcený12,27%
Šokovaný14,72%

Celkový počet hlasů: 163

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František KopeckýFrantišek Kopecký

starosta obce Luženičky

Více

Dominik ZecoliDominik Zecoli

student FF ZČU, učitel italštiny

Více

Jan LátkaJan Látka

manažer

Více

Kraj může získat z dotací EU do roku 2020 více jak 12 miliard korun

Plzeň, 16.07.2014, aktualizováno 24.07.2014 16:22 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Kolem 12,3 miliard korun by mohl získat Plzeňský kraj v novém plánovacím období během let 2014 až 2020 z dotací EU v kapitole na investice a růst pro konkurenceschopnost. A nejsou to jediné finance, které by do regionu měly přijít. K dispozici budou další peníze z přeshraničních projektů spolupráce s bavorskou stranou, informoval náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro evropské fondy Ivo Grüner (ČSSD).

V minulém plánovacím období získal kraj z dotací prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) NUTS II Jihozápad a v individuálních projektech ze státem řízených operačních programů mezi 13 a 14 miliardami korun. O finance z tohoto programu se dělil Plzeňský kraj společně s Jihočeským krajem. Nyní se zástupci krajů dohodli na systému rozdělení evropských prostředků na příští léta.

Na krajské kompetence je určena největší částka ve výši 5,66 miliardy korun. Jedná se o investice do krajem zřizovaných či vlastněných institucí a infrastruktury. Peníze tedy budou určeny na opravu silnic II. třídy v majetku kraje, dále na na zlepšování kvality a dostupnosti zdravotní a sociální péče v krajských zařízeních, na zkvalitnění výuky na středních školách či na zlepšování životního prostředí. „Další významná částka přesahující přes 3,71 miliardy korun půjde v příštích létech do projektů v takzvané ITI Plzeň, tedy na integrované územní investice v oblasti Plzně a obcí z jejího širšího okolí na jižním a severním Plzeňsku,“ vysvětlil náměstek Grüner.

Na individuální projekty by mohli žadatelé z Plzeňského kraje získat 1,7 miliardy korun. O tyto dotace budou žádat ve státem řízených programech. Měly by se jednat o peníze na dopravní projekty či na vědu a výzkum. Podle zatím dostupných informací budou v novém plánovacím období žádat obce a města o dotace prostřednictvím místních akčních skupin. Až doposud čerpaly peníze z ROP. Je pro ně připraveno asi 1,2 miliardy korun, což je ovšem podstatně méně, než tomu bylo dříve.

Z kapitoly na investice a růst pro konkurenceschopnost by měl Plzeňský kraj dostat do roku 2020 v přepočtu 21 000 korun na jednoho obyvatele, zatímco například sousední Karlovarský kraj by měl dostat kolem 28 000 korun na obyvatele. Kromě těchto peněz budou mít žadatelé z kraje možnost získat také dotace například z přeshraničních projektů s Bavorskem. Na evropskou územní spolupráci bude pro Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj v příštích šesti letech k dispozici přibližně 1,27 miliardy korun, což je opět méně než v předchozím období. Včetně německé části je to 2,678 miliardy korun.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.