Obcím se nelíbí, že v příštích létech nedostanou žádné evropské peníze na opravu památek

Obcím se nelíbí, že v příštích létech nedostanou žádné evropské peníze na opravu památek | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jakub NěmecJakub Němec

Humanitární pracovník

Více

Evžen MencEvžen Menc

technik ČD

Více

Václav PalíšekVáclav Palíšek

technik

Více

Obcím se nelíbí, že v příštích létech nedostanou žádné evropské peníze na opravu památek

Plzeň, 01.07.2014, aktualizováno 09.07.2014 14:09 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Starostové měst i obcí mají těžkou hlavu z toho, že na financování památek nedostanou během příštích let žádné evropské peníze. V současné době vrcholí příprava nových evropských programů pro roky 2014 až 2020 a na rozdíl od minulého období to vypadá, že na financování památek nebude téměř nic. Dotovat se budou jen památky chráněné UNESCO nebo národní kulturní památky. Pro server Regionpodlupou.cz to uvedl krajský šéf STAN a starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek.

„V programu IROP (Integrovaný regionální operační program), který je místo ROP se budou dotovat pouze památky UNESCO nebo národní kulturní památky. To jsou ty nejvýznamnější a ty už jsou buď opraveny nebo zakonzervovány. Pro malé obce možnost financování oprav drobnějších památek úplně zmizela, protože ministerstvo zemědělství, které má na starosti program rozvoje venkova, ho vlastně změnilo na program podpory zemědělské výroby,“ uvedl Pavel Čížek.

Pro místní akční skupiny (MAS) je zase určen národní strategický plán LEADER, který lze použít pouze pro zemědělství. „Dříve se z programu rozvoje venkova mohly dotovat i památkové objekty a za uplynulých sedm let jich bylo opraveno asi 1200. Nyní tato možnost úplně mizí. My se to nyní jako obce snažíme znovu prosadit. Když se opraví památky, tak se státu peníze rychle vrátí na DPH a na tom, že ty firmy, které tam pracují, odvádí sociální a zdravotní pojištění. A ještě se vytvoří nějaké pracovní příležitosti, protože obec se rázem stane atraktivnější,“ prohlásil Čížek.

Sdružení místních samospráv a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska i ostatní se snaží na celé věci něco změnit, ale podle slov Pavla Čížka to zatím vypadá beznadějně. „Myslíme si, že by stačilo z Programu rozvoje venkova ČR vyčlenit pro menší památky v obcích na sedmileté období miliardu korun. To je zanedbatelné procento z toho programu rozvoje venkova. Bylo by to obdobné jako v minulých létech, opravila by se spousta dalších památek. Měl jsem jednání na ministerstvu zemědělství s člověkem, který to má na starosti. Řekl, že už je to hotové, že to takto prošlo do vlády a nelze na tom nic měnit. Samo ministerstvo v minulosti na svých prezentacích ukazovalo, kolik se toho díky dotacím na malých obcích opravilo. A teď to škrtli,“ postěžoval si za všechny starosty Pavel Čížek.

V Plzeňském kraji se z evropských peněz opravily desítky kostelů, selských stavení a kapliček. Obec dostala nějaké peníze z dotace, další přidala z vlastních zdrojů. Když nyní chybí obcím ten impuls, že dostanou nějakou drobnou dotaci, tak se do nějakých větších akcí vůbec nebudou pouštět a památky opět začnou chátrat.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Duka a jeho parta 01.07.2014 12:55, Reagovat

Předpokládám, že ty "kostely a kapličky" se díky velké restituční loupeži darovaly církvi a ta současně získala i 100 miliard v hotovosti jako dar k tomuto nemovitému daru a jako třešničku ještě osvobození od dané. Roli obcí tam tedy moc nevidím a na rovinu, někde se ty peníze ukradené ze společného majetku i díky mafii TOP09+STAN ušetřit teď musí - jste to rozkradli nelegálním hlasováním v parlamentu a teď se divíte, co jste to za exoty :(

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.