Na post středočeského hejtmana rezignoval Josef Řihák, proslul jako politik, jenž nechce rušit vojenský prostor Brdy

Na post středočeského hejtmana rezignoval Josef Řihák, proslul jako politik, jenž nechce rušit vojenský prostor Brdy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan VolnýJan Volný

poslanec parlamentu ČR

Více

Jakub NěmecJakub Němec

Humanitární pracovník

Více

Kateřina RýglováKateřina Rýglová

Ekonomka v pivovarnictví, vysokoškolská učitelka

Více

Na post středočeského hejtmana rezignoval Josef Řihák, proslul jako politik, jenž nechce rušit vojenský prostor Brdy

Praha, Plzeň, 23.06.2014, aktualizováno 15:04 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na post hejtmana Středočeského kraje rezignoval v pondělí Josef Řihák (ČSSD). Jeho straničtí kolegové byli s osobou hejtmana dlouhodobě nespokojení a k odstoupení jej vyzvali už koncem minulého týdne. O pravých důvodech odvolání se toho moc neví, spolustraníci Řiháka mlčí a mlží. Někteří poukazovali na to, že nebyl profesí ekonom a vyhýbal se jistým ekonomickým rozhodnutím, jiným vadil autoritářský styl vedení kraje. Dnes již bývalý hejtman Řihák se dostával do střetu i s vedením Plzeňského kraje v kauze rušení vojenského prostoru Brdy, kdy zastával zcela odlišný názor na celou záležitost než vláda i jeho kolegové z plzeňského regionu.

I když se Josef Řihák vzdal na nátlak svých stranických kolegů hejtmanského křesla, úplně padnout jej zdaleka nenechají. Zůstane krajským zastupitelem a ČSSD ho nechá kandidovat v podzimních senátorských volbách za Příbramsko. A nelze vyloučit, že se bude Řihák opět ucházet i post starosty Příbrami, který již dříve také vykonával. Ve vedení Středočeského kraje by mohl Řiháka nahradit dosavadní statutární náměstek Miloš Petera, který nyní přebírá jeho kompetence.

O stanovisko k rezignaci Josefa Řiháka požádal server Regionpodlupou.cz hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse (ČSSD). „Nemám k tomu dostatek informací, čerpám je jen z médií. Jde to mimo nás. Je to věcí Středočeského kraje,“ uvedl k rošádě ve vedení Středočeského kraje hejtman Šlajs. Zároveň dodal, že změna na postu hejtmana Středočeského kraje by neměla mít vliv na vyřešení záležitosti kolem zrušení vojenského prostoru Brdy. „O vojenském prostoru Brdy se již rozhoduje na republikové úrovni, kraje do toho už nemohou zasahovat. Vládní návrh zákona o zrušení vojenského prostoru Brdy prošel prvním čtením a nyní bude o jeho osudu rozhodovat Sněmovna. Předpokládám, že nástupce kolegy Řiháka bude hájit i nadále zájmy Středočeského kraje, to je přirozené,“ řekl hejtman Šlajs.

Proti vládnímu návrhu byl od začátku Středočeský kraj, který si ovšem na svoji stranu získal podporu drtivé většiny poslanců z ČSSD. Pro jsou naopak sociálnědemokratičtí poslanci z Plzeňského kraje Václav Votava a Igor Jakubčík, podpořil je ještě Lubomír Toufar z Jihomoravského kraje. V případě zrušení brdského vojenského prostoru podle vládního návrhu připadne část jeho území Plzeňskému kraji a část Středočeskému kraji. Oba regiony dostanou zpět své území, které jejich obcím náleželo před vznikem vojenského prostoru. S tím ovšem nesouhlasí Středočeši, kteří chtějí pod svoji správu celé území bez ohledu na historické hranice.

Zástupci Středočeského kraje se snažili prosadit, aby se z návrhu zákona vyřadil vojenský prostor Brdy a aby se o něm rozhodovalo později samostatně. Středočeši pod vedením Řiháka mimo jiné vyjádřili pochyby o tom, že bude včas dokončena pyrotechnická očista území, obávají se o znečištění vodních zdrojů a poukazují na to, že dělostřelci z Jinců budou muset jezdit cvičit do jiných újezdů. Představitelé Plzeňského kraje podporují variantu okamžitého zrušení vojenského prostoru Brdy a návrat původního majetku obcím.

Zástupci armády uvedli, že vojenský prostor má být zbaven munice do konce roku 2017, jak stanoví plán, jen letos se vyčistí na 3200 hektarů území. Ochrana přírody má být zaručena tím, že den po zrušení újezdu bude v Brdech vyhlášena chráněná krajinná oblast. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) před členy poslaneckých výborů opět zopakoval, že armáda prostor zcela prokazatelně nepotřebuje. Samotný vojenský prostor Brdy by měl být podle plánu zrušen v roce 2016.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (12 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB-2 24.06.2014 11:54, Reagovat

Jsem zvědav, jestli se někdy dozvíme pravdu, co za tou výměnou skutečně je. Ne že by mě socani nějak zajímali jako partaj, ať si dělají co chtějí, ale ze zvědavosti :)

Vosí Hnízdo 23.06.2014 18:59, Reagovat

Říkám vám jedno. Zrušte Vojenská újezd a uvidíte, co se bude dít s přírodou a vůbec s koloritem krajiny. Začnou tam řádit developeři, začnou se tam stavět kýčovité zábavné parky či honitby pro zbohatlíky, paint ballová hřiště atd. Pamatuji si, co bylo hub a jiných lesních plodů v lesích, kam měla veřejnost přístup omezena. Co zvěře tam bylo. A po odsunu vojska (viz např. i lesy v hraničním pásmu) tam vleze kdejaký vagabund a dneska tam není kámen na kameni, vše zplanýrované.

Jan 24.06.2014 09:34, Reagovat

To jsou ale kecy!! Všude se může stavět jen to, co je v souladu s územním plánem doplněným příslušným regulativem a posuzováním vlivu na životní prostředí.
Jinak si všimněte, Vosák si pamatuje , co bylo hub, kam veřejnost nesměla!! Vosák tam mohl. Tehdy tam mohli samí Vyvolení, nyní tam chodíme i my ostatní. Podle Vosáka vagabundové. Tak se na nás koukají komunisti.

Vosí Hnízdo 24.06.2014 17:36, Reagovat

Když se někdo v lese neumí chovat, je vagabund. A že takových dnešních návštěvníků lesů je přehršel. Zejména mladé zbohatlické rodinky, co by v drahém autě či 4 kolce (ty nesnáším ze všeho nejvíce) nejlépe zajeli rovnou do lesa, když to vyleze, řev jejich nevycválaných ratolestí, že má člověk chuť tomu dát výchovnou lekci, když ji nedostanou ve vlastní rodině, jak se správně mají chovat.

Vosí Hnízdo 24.06.2014 17:31, Reagovat

Sám nevěříš tomu, cos napsal. Za prachy developerů je z nějakého územního plánu jen cár papíru, který jde lehko změnit. A že developeři a všechna ta pakáž, co si na Brdy brousí zuby prachy bohužel mají!!!

Vosí Hnízdo 24.06.2014 17:28, Reagovat

Do prostorů s omezeným vstupem mohl na speciální povolení kdokoli, kdo si o to požádal. Pamatuji se, jak na houby do pásma jezdili celé podnikové kolektivy. Nebyl to zas tak velký problém, ale byl v tom řád a pořádek, dotyčný se musel přizpůsobit speciálnímu režimu (např. zdržovat se jen va daném prostoru atd.). Kdybys znal poměry v minulém režimu, tak by sis alespoň tak nevymýšlel. Když o něčem prdlajs víš, tak se alespoň neztrapňuj.

Jan 25.06.2014 09:13, Reagovat

Pan Vosák soustavně hloupě lže, no je hlouý. Tomu příroda moc nadělila, přestože do zakázaného mohl.
Jinak mu také chybí vychování a vzdělání. Nedal jsem souhlas k tykání. Ani základní pravidla nezná. No, je skutečně hloupý.

Vosí Hnízdo 25.06.2014 11:27, Reagovat

Zakázaná či veřejně nepřístupná místa byla, jsou a budou. To by "vzdělanec" tvé ráce měl vědět a tupě to tady nepředhazovat. Dnes mi např. hýbají žlučí všelijaké ty soukromé pozemky...

Vosí Hnízdo 25.06.2014 11:21, Reagovat

Poskokům tvé ráce já tykám a dokonce při oslovení píši s malým "t", jestli sis taky stačil všimnout. Neřádu totiž každý slušný člověk tyká, stejně jako škodné zvěři. K lidem tvé ráce se vychování nepoužívá, k lidem tvé ráce je třeba tvrdá pěst a žádné jednání v rukavičkách. To je třeba si říci na rovinu!! Co se týče vzdělání, Plzeňská práva pravda nemám. Ta mají jistě jiní "vzdělanci". Kapišto, ty "vzdělanče"?

Jan 26.06.2014 10:08, Reagovat

No, další text jasně dokazuje, že pisatel Vosák je skutečně hloupý, nevzdělaný, nezná pravidla českého jazyka, vulgární a sprostý.
Svoje hrubé nedostatky omlouvá, že je to jeho styl. Podle stylu to vypadá, že špatně absolvoval Zvláštní školu pro duševně zaostalé.

Vosí Hnízdo 26.06.2014 11:20, Reagovat

Ale víš co? Klidně tě při tom nechám a mysli si co chceš(-: Bláznům se totiž odporovat nemá....

Jan 29.06.2014 20:07, Reagovat

Souhlasím. Nebudu blbovi Vosákovi odporovat.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.