Zastupitelé rozhodli, že do průšvihového Světovaru napumpují další miliony a dokončí jej raději pozdě, než vůbec

Zastupitelé rozhodli, že do průšvihového Světovaru napumpují další miliony a dokončí jej raději pozdě, než vůbec | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Alena ŠůmováAlena Šůmová

Místostarostka Horní Břízy

Více

Martin WalterMartin Walter

Více

Jan LangJan Lang

Grafik

Více

Zastupitelé rozhodli, že do průšvihového Světovaru napumpují další miliony a dokončí jej raději pozdě, než vůbec

Plzeň, 12.06.2014, aktualizováno 17.06.2014 14:58 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na záchranu problémového projektu rekonstrukce kulturní fabriky Světovar a městského archivu uvolnili plzeňští zastupitelé další desítky milionů korun. Stále tak žije naděje, že se někdy podaří objekt, který měl být vlajkovou lodí projektu EHMK 2015 opravit, a že začne sloužit ke svým účelům. Rekonstrukce stojí z rozhodnutí hygieniků, protože ve zdech budovy se našla stará karcinogenní izolace korkodehet. Kulturní program, který se měl během kulturního roku 2015 uskutečnit v objektu bývalého pivovaru se s největší pravděpodobností odehraje v náhradních prostorách zrušeného depa v Cukrovarské ulici.

Napříč zastupitelstvem se ve čtvrtek strhla debata o tom, zda do sanace objektu Světovaru investovat další peníze, dokončit jej i za cenu zpoždění, nebo zda jej zakonzervovat. Primátor Martin Baxa (ODS) se vyslovil pro dokončení rekonstrukce. „Nedokáži si při stanovisku krajské hygienické stanice představit, že objekt Světovaru obeženeme drátem a necháme tam na to pršet. V každém případě se musí korkodehet odstranit a objekt sanovat,“ uvedl primátor.

Stejného názoru byla například i radní Helena Matoušová (ODS), která upozornila na skutečnost, že v okolí Světovaru nabízí město v areálu bývalých kasáren developerům pozemky pro výstavbu bytů. Pokud by se Světovar zakonzervoval uvnitř s nebezpečnými látkami, ztroskotal by i prodej zmíněných pozemků určených pro bytovou výstavbu. Už nyní řeší projektanti úpravy, které bude třeba v depu provést.

Ani ředitel projektu EHMK Jiří Suchánek si nedokáže představit, že by se nepokračovalo v rekonstrukci bývalého pivovaru. „Pokud by kulturní fabrika neměla vůbec vzniknout, mělo by to pro image města špatné následky,“ uvedl Suchánek. Podle jeho slov lze v depu důstojně odehrát programovou část projektu EHMK.

Dokončit kulturní fabriku chce i opoziční zastupitel Marcel Hájek (Občané.cz). „Po tom projektu EHMK musí i po uběhnutí roku 2015 něco zůstat. Kulturní fabrika je dobrý nápad a jsem přesvědčen, že se objekt bude dál využívat. Je to světový trend, na rozdíl od kamenných divadel. Zakonzervováním projektu se nic nevyřeší a dopadne to jako městské lázně. Nikdo jiný už to nekoupí, musí se o to postarat město, i když se v tom utopí další peníze,“ konstatoval ještě před samotným hlasováním Hájek.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) uvedl, že město by mělo mít zhruba do měsíce shromážděny veškeré informace potřebné k rozhodnutí o definitivním osudu Světovaru. Město je v časové tísni, protože na projekt, do nějž už se dalo 20 milionů korun, má přislíbenou dotaci z ROP Jihozápad ve výši kolem 100 milionů korun. Pokud se rozhodne v projektu pokračovat, bude muset požádat o posunutí termínu k vyúčtování projektu až do září 2015.

 Velmi zajímavé bylo na zastupitelstvu vystoupení zástupce společnosti Helika, která vypracovala projekt na rekonstrukci Světovaru. „V původní projektové dokumentaci nebylo nic o tom, že ve stěnách objektu zakrytých omítkou je nebezpečná látka korkodehet. To bylo možné zjistit až chemickým rozborem. Ten zadal až zhotovitel stavby, když začali mít jeho pracovníci zdravotní potíže,“ bránil se zástupce Heliky. S jeho tvrzením ovšem nesouhlasí představitelé města, kteří mají k dispozici znalecký posudek, že neodhalení kontaminace je chybou projektanta.

„S Helikou jsme se dohodli, že necháme zpracovat u ČVUT generální znalecký posudek a v závislosti na výsledku bude reklamace vůči Helice uznána, nebo ne,“ dodal Šindelář. V případě pokračování prací v objektu Světovaru se bude nebezpečná látka odstraňovat ve speciálním režimu, za přísných bezpečnostních a zdravotních opatření.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (24 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 17.06.2014 10:20, Reagovat

Při dnešní technice si koncert člověk udělá doma a ani nemusí rušit sousedy.

Volič 17.06.2014 18:26, Reagovat

Požitek z koncertu v obýváku. Co sis šlehnul? :-)

Vosí Hnízdo 18.06.2014 07:48, Reagovat

Existuje virtuální technika, který koncert téměř evokuje. To bys měl mudrdlante vědět!

Volič 18.06.2014 09:33, Reagovat

Já to nepotřebuju vědět, já si milerád na koncert zajdu. Nepotřebuju virtuální techniku, abych seděl doma na prdeli :)

Vosí Hnízdo 17.06.2014 10:18, Reagovat

Ruku na srdce, kdo dneska, v době internetu má potřebu chodit na nějaké koncerty a platit za ně krev peníze. Já byl naposledy loni v létě na koncertu D´Raith Schwestern, vstup asi 15€ a to mělo šťávu. Tady taková kapele neexistuje. Kdo má tisíce na předražené vstupy, klidně si na oblíbenou kapelu dojede a nemusí se tu stavět cirkus za miliony/miliardy

Vosí Hnízdo 17.06.2014 10:10, Reagovat

Velice zajímavé jsou zde názory diskutéra "Voliče". On hájí investování a vyhazování peněz do takovéto černé díry. Prý aby průměrný Plzeňan mohl cca 2x do roka jít na předražený koncert. Kdyby alespoň na koncert normální!! Ale ještě k tomu na koncert alternativní kultury, která má opravdu zlomek příznivců, no to je vážně děs!!! Ono totiž o klasický kulturní stánek tam ani nepůjde. Budou tam vystupovat všelijací drnkalové, hudlaři a skřekysté, případně mladý Forman se svým Obludáriem. To bude podívaná a poslech. Ptám se proč asi má někdo zájem o takový nesmysl a jeho navyšování o další milióny s nejasnými konci. Nejsem daleko od pravdy se domnívat, že tento "Volič" bude patrně velice úzce spjat s některými developery či firmami, přímo se na tom podílejícími a ruce si mnoucími na penízky z veřejného rozpočtu či EU, které samozřejmě opět řádně začachrují do vlastních kapec. Není to náhodou majitel jedné konsolidační agentury, co se pásl například na likvidaci Plzeňského Výstaviště a uvolnil prostor pro stavbu architektonické hrůzy Plazy? Jistě víme o kom je řeč a jak tento exředitel vydělává na svůj rozmařilý život a golf. Konsolidováním to určitě nebude, že? Diskutét "Volič" odhalil opět své zločinecké pravičácké JÁ. A přesně takovíto lidé jsou reprezentanty pravice a jejich nohsledů. Ukažme si na ně ať víme, jak vypadá nepřítel lidu, nepřítel slušného lidu.

Volič 17.06.2014 18:26, Reagovat

Vosáku, ta tvá bujná fantazie je obdivuhodná. Nejsem spjat s žádným developerem, nejsem ani majitel konsolidační agentury. Nejsem nepřítel lidu.

Co jsou slušní lidé? Co je normální kultura? Nemáš vůbec ponětí. Ještě bys mohl diktovat, co lidé smějí/nesmějí poslouchat.

Vosí Hnízdo 18.06.2014 07:42, Reagovat

Pro pravdu se každý syčák nejvíce čertí.... A regulace v tom co poslouchat a co ne by alespoň v těch největších extrémech určitě stála za hřích. Ono někdy to opravdu je strašné, co se hraje... Zlaté kulturní komise za socialismu. Ty alespoň nepustili mezi lidi vyložené antitalenty, kteří si mysleli, že jsou snad Beatles.

Volič 18.06.2014 09:34, Reagovat

A podle čeho to ta kulturní komise rozhodovala? Podle jejich vkusu? Každý má jiný názor a jiný vkus. Každý pes - jiná ves. Takže jestli tobě se něco nelíbí, neznamená, že někomu jinému se to líbí.

Vosí Hnízdo 13.06.2014 01:07, Reagovat

Já už se těším na ten příští rok, na tu ostudu EHMK. Vážně nevím, co si od toho město slibuje. Bude to stát neskutečné prachy, co se nikdy nevrátí!!!!!!! Ani ze sousedních krajů na ty opičárny nikdo nepřijede, natož pak z ciziny. V nejbližším cizím státě v Německu jsou zvyklí na jinačí kulturu, na jinačí veselení, na jinačí sluýby, na jinačí obsluhu a servis, než jim naservírují místní zloději a vydřiduši. Za sebe a celé své okolí, ani geller, ani grešli bych neutratil na této opičárně!!!! To raději dám pár drobných pouličnímu harmonikáři, když mi zahraje hezkou písničku.

Vosí Hnízdo 13.06.2014 00:59, Reagovat

Městský bytový fond chátrá, bezdomovci se ve městě množí astronomickou řadou a město místo aby to řešilo výstavbou a opravou městských bytů s regulovaným nájmem, cpe peníze do šaškárny, která nebude mít pro normálního občany praktické využití. Už jste někdy někdo slyšel či viděl tu tzv. alternativní kulturu? To je zážitek vážně o zdraví. A takovému hnusu se staví barák za takové prachy. Tady už přestává sranda, tady už přestává humor. Tady by za to měli někoho zavřít, až by zezelenal.

Volič 13.06.2014 16:12, Reagovat

Zavřít někoho za to, že má jiný názor než ty? Také alternativní kulturu nevyhledávám, ale některé akce jsou dobré a líbí se mi. A opravit Světovar je správné rozhodnutí - Plzni chybí koncertní prostory třeba jako je pražská Lucerna. Proč k nám nikdo nejezdí, protože Šeříkovka stojí za prd a je malá. A koncerty ve sportovních halách jsou prostě na prd!

Jo a kde rostou geometrickou řadou? To jsou kecy!

Vosí Hnízdo 15.06.2014 12:30, Reagovat

Až se město dokáže postarat o své občany, až bude dostatek bytů s regulovaným nebo dotovaným nájmem i pro ty nejchudší, až nebudou muset rodiče chudých dětí škemrat i o podporu na obědy ve školách na které by normálně neměli, až se prostě zlepší životní úroveň všech lidí a nejen všehoschopných zbohatlíků, kteří z té chudoby ještě mnohdy tyjí, pak ať se staví třeba tyngltangl. Ale za stávající situace cpát do takové šaškárny miliony je vážně na zavření!! Nedivím se, že Plzeň nemá koncertní sál, když jeden na světové úrovni si nechala zbořit!! To jako čekají, že z peněz daňových poplatníků budou takhle rozhazovat?? Ruku na srdce, kolikrát průměrný člověk jde za rok na koncert (vstupy více než 1000Kč). Tipuji tak 1x, maximálně 2x. A na to si klidně z Plzně za hodinku do Prahy do Lucerny nebo O2 Arény klidně dojede. Proto vyhazování peněz do nějakého Světovaru je těžce trestuhodné. Světovar mohl klidně sloužit jako zdroj mnoha bytů pro lidi bez domova. A možná by to stálo míň, než tahle šaškárna.

Volič 15.06.2014 21:25, Reagovat

Sál v kulturáku rozhodně nebyl na světové úrovni. Ba naopak akustika v tom sále byla přímo hrozná a i ten barák byl šílenej. Dokážu souhlasit s tím, že na koncert za 1000 Kč se jde cca jednou až dvakrát za rok. Ale proč bychom měli jezdit do Prahy? Přeci můžeme mít sál vlastní. A Lucerna atp jsou sály pro menší počet lidí než třeba 20 tisíc. Přirovnání k Lucerně byl jen příměr - Plzeň potřebuje sály pro kulturu. Nemáme tu skoro nic!
Světovar jako zdroj mnoha bytů? No to by asi vážně nešlo a ta přestavba na byty by stála mnohonásodbně víc než na kulturu.
Kolik je rodičů, kteří škemrají o obědy? To je vážně k smíchu, tohle. My se v ČR nemáme tak špatně, abychom tady měli miliony chudáků. S tím rozhodně nemůžu souhlasit.

Vosí Hnízdo 16.06.2014 07:01, Reagovat

Chceš li sál vlastní, tak si ho postav. ALE ZA SVÉ!!!! A ne z peněz daňových poplatníků. My se opravdu nemáme tak špatně. Oblíbená Kalouskovo to fráze. Mají se hůř například někde v rovníkové Africe, v zemích třetího světa atd., kde taky panuje kapitalismus. To je pravda. Ale my jsme v Evropě a byli jsme zvyklí na jinačí výdobytky. Kdyby kapitalisté dali polovinu ze svých zisků, co jim tečou do vlastních kapes, nemusela by být bída nikde. A kdybychom se ve všem řídili tím s čím pravičácký zvrácenec může nebo nemůže souhlasit, no to bychom dopadli. Ono stačilo pustit ze řetězu takové Drábky, Julínky, Cikrty a podobnou havěť a viděli jsme co dokáže natropit.

Volič 16.06.2014 14:00, Reagovat

To samé mohu říci já - chceš-li byty pro ty co nemakají a leží u Tesca, tak jim je postav ze svého.
A myslíš si, že se máme špatně? I na evropské poměry se máme dobře.

Vosí Hnízdo 17.06.2014 05:39, Reagovat

Typická reakce pravicového vyvrhela. Je dobře, poznat i takové názory, podle kterých je každý chudý nemakačenko. Já si myslím, že dost lidí bez domova by se i rádo přičinilo o své bydlení přiložením ruky k dílu. O tom, jak se k tomu staví tví pravicoví nohsledi se občas dočteme i v tisku, např. ohledně vyhánění tzv, skvoterů. Raději nechá kapitalista barák spadnout, než by v něm poskytl útočiště lidem, kteří by se o to starali i třeba podle nějakých pravidel, ač mají trochu odlišný životní styl. S tím máním se dobře souhlasím jen z určité části. Všehoschopní lotři, zloději, podvodníci, špekulanti, lidi podlých a zvrácených charakterů a ostrých loktů se pravda mají dobře. Mnozí lépe, než kdekoli jinde a ty patrně soudíš podle sebe, jako ostatně podle sebe soudí každý syčák a vagabund. Nedivím se, když vím, cos to za vejlupka!!

Volič 17.06.2014 09:08, Reagovat

Ty víš, co jsem za vejlupka? V životě si mě neviděl a soudíš podle diskuze na internetu? Nebo na mě vedeš tajný spis a necháváš mě sledovat? :D

Vosí HNízdo 17.06.2014 09:50, Reagovat

Dle diskuse na internetu se toho dá mnoho usoudit o charakteru a podlosti....

Volič 17.06.2014 18:23, Reagovat

Dle diskuze na internetu se dá pozvat velký prd :-). Já třeba mohu usuzovat, že si zaprděný chlapík v letech, který měl zářnou kariéru v KSČ, ale nový režim to zkazil. A tvůj charakter je dle urážek pouze v online formě. A na živo bys nedokázal vůbec nic.

Vosí Hnízdo 18.06.2014 07:38, Reagovat

Každý vandrák soudí podle sebe...

Jaroslav 19.06.2014 03:15, Reagovat

Podle sebe soudíte ostatní...

Holub 13.06.2014 16:47, Reagovat

Chybí nám Lucerna a tak si pořídíme Světovar?
Co jste to měl - lysohlávky?

Volič 15.06.2014 21:25, Reagovat

A co sis šlehnul ty? :-)

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.