Senát má úspěšně našlápnuto schválit svůj návrh zákona o NP Šumava

Senát má úspěšně našlápnuto schválit svůj návrh zákona o NP Šumava | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan DudaJan Duda

ekonom, aktivní sportovec

Více

Karel FerschmannKarel Ferschmann

Starosta Němčovic

Více

Vladislav VilímecVladislav Vilímec

Poslanec PČR, zastupitel PK, místopředseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje

Více

Senát má úspěšně našlápnuto schválit svůj návrh zákona o NP Šumava

Praha, 12.06.2014, aktualizováno 13.06.2014 15:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Senátní výbor pro regionální rozvoj a životní prostředí jednohlasně podpořil návrh zákona o Národním parku Šumava, který předložili senátoři Pavel Eybert a Tomáš Jirsa (oba ODS). Stalo se tak navzdory kritice některých vědců i ekologů a přes výhrady ministerstva životního prostředí, které chystá vlastní úpravy zákona. Výbor poslal návrh zákona do druhého čtení a lze tedy předpokládat, že ho nyní schválí i Senát. Ten by se však měl před samotným projednáváním návrhu zákona zabývat i peticí Za dobrý zákon o NP Šumava s více jak 25 tisíci podpisy občanů.

Bezzásahové území NP Šumava - ilustrační foto | Autor: Richard BenešBezzásahové území NP Šumava - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Senátní návrh zákona počítá s rozdělením parku do tří zón. Ze současných 13 procent by se měla rozšířit nejpřísněji chráněná první zóna na 26,53 procenta bezzásahového území parku. V této zóně se počítá pouze s časově a prostorově omezenými přímými zásahy. Proti takto navrhovanému rozšíření první zóny se před nedávnem při návštěvě Plzeňského kraje vyjádřil prezident Miloš Zeman, který uvedl, že je připraven tento návrh vetovat. S návrhem nejsou spokojeni na druhé straně ani ekologičtí aktivisté, kteří volají po rozšíření bezzásahové první zóny na 50 procent území NP Šumava. A není žádným tajemstvím, že takové rozšíření se zamlouvá i vedení ministerstva životního prostředí. Senátor Pavel Eybert uvedl, že rozšíření první zóny na 50 procent území by znamenalo fatální rozšíření kůrovce a zánik parku.

„Senátoři výboru pro životní prostředí se vysmáli 25 555 signatářů petice Za dobrý zákon o NP Šumava. Nevyslyšeli žádost přítomného zástupce petičního výboru a jednomyslně návrh zákona schválili, aniž by předtím projednali petici. Senátoři výboru pro životní prostředí ani nevyslechli věcné námitky, v čem senátní návrh zákona odporuje zachování národního parku, proč umožňuje zástavbu, developerské projekty i spekulace s pozemky a nenechali promluvit ani přítomného zástupce vědců,“ konstatoval člen petičního výboru Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje rozsáhlou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, měnit má zejména pravidla pro národní parky. Novelou by se měla zastřešit problematika všech národních parků a udržet jednota předpisů v ochraně přírody. Zpřesnit se má například definice a poslání parků. MŽP návrhem normy reaguje i na několikaleté neúspěšné snahy některých politiků, krajů i obcí, kteří požadují přijetí speciálního zákonu, jenž by platil jen pro Národní park Šumava. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde o jednodušší a průhlednější variantu. Vyjednávání o novele zákona, který platí už 22 let, chce úřad zahájit v červenci.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.