Přijetí vyhlášky o odpadech sníží tlak na jeho třídění a dlouhodobě za odpad Plzeňané zaplatí více než dosud

Přijetí vyhlášky o odpadech sníží tlak na jeho třídění a dlouhodobě za odpad Plzeňané zaplatí více než dosud | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Přijetí vyhlášky o odpadech sníží tlak na jeho třídění a dlouhodobě za odpad Plzeňané zaplatí více než dosud

Plzeň, 11.06.2014, aktualizováno 12.06.2014 15:21 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Změna pro Plzeň nesouhlasí s návrhem odpadové vyhlášky, který budou projednávat na čtvrtečním jednání plzeňští zastupitelé. Podle Změny pro Plzeň povede přijetí vyhlášky ve stávající podobě, k tomu, že v konečném důsledku Plzeňané za odpad zaplatí více než dosud. Návrh vyhlášky navíc nespravedlivě stanoví povinnost platit za svoz odpadu paušální poplatek všem majitelům nemovitostí v Plzni. Vyhláška nezohledňuje ani ty domácnosti, které svůj odpad vytřídí úplně, či z naprosté většiny. Změna pro Plzeň dále upozorňuje na to, že odpadová vyhláška se přijímá pouze kvůli naplnění kapacity předimenzované Chotíkovské spalovny[1], která se v součastné době v Plzni staví. Město nově bude organizovat sběr veškerého odpadu v Plzni, včetně nádob s tříděným odpadem. Logicky pak prioritním zájmem města bude naplnit vlastní spalovnu a nikoli snížit objem komunálního odpadu.

„Stávající návrh vyhlášky je naplnění černého scénáře. Město bude zároveň provozovat předimenzovanou spalovnu a organizovat svoz komunálního i tříděného odpadu. Město bude jako provozovatel spalovny chtít naplnit její kapacitu a v tom mu doposud překážel fakt, že se objem nevytříděného komunálního odpadu v Plzni dlouhodobě snižuje,“ říká Martin Marek, mluvčí Změny pro Plzeň a dodává: „Je jasné, že motivace občanů třídit odpad se sníží s tím, jakmile budou mít povinnost platit za popelnici i když ji nenaplní. Místo toho, aby městští radní přemýšleli nad tím, jak zvýhodnit ty, kteří odpad poctivě třídí, stanoví všem rovnostářský poplatek. V Evropě je přitom běžný opačný trend, kdy čím více třídíte, tím méně za odpad platíte. Tímto směrem se vydává už i řada českých měst[2].“

Spalovna v Chotíkově je projektována na 95 tisíc tun odpadu a každá nespálená tuna bude znamenat ztrátu pro Plzeňskou teplárenskou, která je z 100% vlastněná městem. Už stávající projekt spalovny svojí kapacitou přesahuje objem ukládaného dopadu na skládku v Chotíkově o téměř jednu polovinu. Navíc plných 84% odpadu, který má být v Chotíkovské spalovně spalován, bude podle studie EIA tvořit recyklovatelný odpad.

Změně pro Plzeň se nelíbí ani fakt, že město do rozjezdu nového systému investuje 116 miliónů korun. Renata Zoubková, členka Změny pro Plzeň k tomu říká: „To co je pro Plzeňany vydáváno za výhodné, se nám všem nakonec prodraží. Zaváděcí líbivá o 50% nižší cena za svoz odpadu, je laciným předvolebním trikem, jak zastřít fakt, že Plzeň jen na začátku do nového systému vloží více než 110 miliónů korun. Navíc je více než pravděpodobné, že odpad v blízké budoucnosti opět podraží, protože jej budou svážet stejné firmy jako dosud, pouze je vybere pro občany město.“

Plzeň přitom nemá například vlastní kompostárnu a třídění bioodpadu probíhá jen v okrajových částech města. Stejně tak jsou na plzeňských sídlištích pravidelně přeplněné kontejnery na tříděný odpad a není jich dostatek.

„Investice města do odpadů by měly směřovat jiným směrem, než k zajištění paliva pro megalomanskou spalovnu. Je třeba řešit chybějící kompostárnu na zpracování biolologického odpadu a navýšení počtu stání pro tříděný odpad, včetně zvýšení frekvence jeho svozu. V neposlední řadě, pokud by město podpořilo podnikatele, kteří zpracovávají vytříděný odpad, vznikly by v Plzni desítky nových pracovních míst a město by získalo další daňové příjmy“, uzavírá Martin Marek.


[1]Cit. Plzeňský deník, 4. 6. 2014: „Narovná se systém, kdy svozové společnosti si mohou svážet odpad a nakládat s ním, jak chtějí," prohlásil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Pod taktovkou města se totiž bude odpad muset svážet do spalovny. „Takovou strategii už dříve zastupitelé přijali," podotkl Drápela s tím, že další odpad bude z jiných obcí v kraji.

[2]V České republice motivační vyhlášku přijaly například Mohelnice, Valašské Klobouky nebo Mladá Boleslav.

Autor: Martin Marek

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Logo Změny pro Plzeň

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

xyz 12.06.2014 22:19, Reagovat

Snad někdo nečekal, že to bude pro občany výhodné? Jestli ano, tak by musel být občanem jiného státu, určitě ne ČR...

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.