Ministr zdravotnictví chce na Tachovsku zlepšit dostupnost akutní lékařské péče

Ministr zdravotnictví chce na Tachovsku zlepšit dostupnost akutní lékařské péče | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kateřina HoletováKateřina Holetová

Účetní

Více

Roman JurečkoRoman Jurečko

Místopředseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje, člen výkonné rady ODS

Více

Michal DvořákMichal Dvořák

Člen rady města Plzně (pro oblast podpory podnikání a sportu)

Více

Ministr zdravotnictví chce na Tachovsku zlepšit dostupnost akutní lékařské péče

Planá, Stod, Klatovy, 04.06.2014, aktualizováno 11:59 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Druhou část své přerušené návštěvy Plzeňského kraje absolvoval v úterý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který navštívil nemocnice v Plané na Tachovsku, Stodu a Klatovech. Debata s představiteli nemocnic se točila zejména kolem zdravotnických poplatků a systému vzdělávání mladých lékařů. Na Tachovsku se také řešila problematika akutní zdravotní péče v regionu. Nemocnice v Plzeňském kraji hospodařily loni se ztrátou ve výši 300 milionů korun. Jen ztráta Klatovské nemocnice dosáhla do výše 193 milionů korun.

Návštěvu zahájil ministr na Tachovsku v soukromé nemocnici Swiss Med Clinic. Na setkání v plánské nemocnici byla také přizvána starostka Plané Martina Němečková (BEZPP) a starosta Tachova Ladislav Macák (ČSSD), kteří otevřeli problematiku dostupnosti akutní péče na Tachovsku. Ze společné diskuze vzešel příslib projednání možnosti rozšíření provozu chirurgické ambulance v Plané na večerní hodiny a víkendy.

„Možnost zajištění rozšířeného provozu chirurgické ambulance bychom chtěli ještě projednat s Karlovarským krajem, do Plané za ošetřením dojíždí mnoho pacientů z Mariánskolázeňska,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD).

Druhou zastávku si udělal ministr Němeček ve Stodské nemocnici, kterou zřizuje Plzeňský kraj a jednalo o první ministerskou návštěvu v historii nemocnice. „Na podzim letošního roku plánujeme rekonstrukci operačních a porodních sálů, navazovat budou opravy oddělení JIP a také rekonstrukce vstupní haly,“ popsal situaci ředitel nemocnice Alan Sutnar a dodal, že také připravují prostory na nové CT, které nemocnici chybělo.

„Nové CT by mělo být v provozu od 1. ledna 2015. V současné době se stavebně připravují prostory pro nové zařízení a v přípravě je také výběrové řízení na dodavatele,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Při společné debatě také zmínil ředitel příznivý ekonomický vývoj nemocnice a problematiku personálního obsazení mladými lékaři.

„Těší mě, že je nemocnice ekonomicky stabilizovaná, to je dobrá zpráva. Otázkou způsobu přípravy mladých lékařů se intenzivně zabýváme. Hlavními změnami by podle mých představ mělo být omezení počtu základních oborů a zejména to, aby se příprava mladých lékařů uskutečňovala v malých nemocnicích,“ uvedl ministr Svatopluk Němeček.

Na závěr návštěvy dorazil ministr zdravotnictví do Klatovské nemocnice, která je rekordně nejztrátovějším zdravotnickým zařízením zřizovaným krajem a jen v loňském roce hospodařila se ztrátou 193 milionů korun. Ministr si prohlédl v novém monobloku nemocnice novorozenecké oddělení, trakt intenzivní péče a rehabilitaci. Ředitel nemocnice František Lešundák představil aktuální hospodaření nemocnice, kdy zdůraznil nárůst výkonnosti a výši úhrad za péči. Hovořilo se také o regulačních poplatcích, úhradové vyhlášce a velkým tématem byl opět způsob přípravy mladých lékařů.

Propad v hospodaření krajských nemocnic pramení podle hejtmana Šlajse z historických chyb jednotlivých nemocnic, jedná se o pronájmy různých zařízení i lukrativních oblastí zdravotnictví. Velkou chybou bylo například postavení lékárny v areálu klatovské nemocnice. V důsledku toho nemocnice přichází o nemalé zisky. „V Klatovech se nezvládla transformace staré nemocnice na novou, navíc je tam obrovská energetická náročnost. Bylo by nefér říci, že za všechny problémy v krajském zdravotnictví může úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, i když ta sehrává důležitou roli,“ shrnul bolavá místa zdravotnictví hejtman.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.