Plzeň má strategii na řešení bezdomovectví, chystá pomoc, nabídku práce, ale i represe

Plzeň má strategii na řešení bezdomovectví, chystá pomoc, nabídku práce, ale i represe | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Josef HolečekJosef Holeček

Zastupitel PK, starosta Horšovského Týna

Více

Ilona JehličkováIlona Jehličková

zástupkyně ředitele základní školy

Více

Pavel ČížekPavel Čížek

Starosta Spáleného Poříčí, předseda STAN, zastupitel PK

Více

Plzeň má strategii na řešení bezdomovectví, chystá pomoc, nabídku práce, ale i represe

Plzeň, 03.06.2014, aktualizováno 10.06.2014 10:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Město Plzeň připravilo strategii řešení bezdomovectví z pohledu sociální a zdravotní péče na území města Plzně pro léta 2014 – 2016. Neklade si za cíl bezdomovectví vymýtit, i když se zabývá i represí, ale především se snaží pomoci osobám bez přístřeší řešit jejich složitou situaci. Navrhovaná opatření se týkají terénního programu, zvýšení kapacity nízkoprahového denního centra, zřízení pobytového zařízení pro věkovou skupinu „55 plus“ nebo posílení stávající ordinace pro lidi bez domova o další specialisty. V ulicích Plzně se pohybuje asi 250 bezdomovců, třetina je z Plzně, zbytek je z kraje i z dalších koutů republiky a ze zahraničí. Téměř 23 procent všech bezdomovců tvoří cizinci, většinou ze Slovenska, se kterými jsou také největší problémy.

Tuto ženu strážníci městské policie v Plzni velmi dobře znají | Autor: Richard BenešTuto ženu strážníci městské policie v Plzni velmi dobře znají | Autor: Richard Beneš

Plné ruce práce má s bezdomovci především městská policie. „Represe není jediným řešením, chceme ale lidem ukázat, že se s těmito vlivy umíme vypořádat. Policii však nelze používat k tomu, aby problém bezdomovectví vyřešila. Problémových bezdomovců z celkového počtu zhruba 250 je tvoří asi 35 převážně mladých jedinců označovaných jako ztracená generace. Jedná se většinou o drogově závislé osoby, které nikdy nepracovaly,“ řekl velitel městské policie Marek Šilhan.

„Vyčlenili jsme několik dvoučlenných hlídek, které se dopoledne na známé problémové osoby pověsí a pronásledují je po městě až do odpoledních hodin. Snaží se jim znemožnit nákup alkoholu, žebrání a obtěžování lidí,“ popsal aktivitu strážníků jejich velitel Marek Šilhan. Policisté velmi často využívají i záchytnou stanici, kam ročně dopraví k vystřízlivění 400 osob. „Nejde o to, dostat z těch lidí peníze za pobyt na záchytce, což se nikdy nepodaří. Jde o to, dostat je v jejich stavu z ulice,“ dodal Šilhan.

Pomoc pro bezdomovce chystá i radnice centrálního městského obvodu, která je problémem bezdomovectví nejvíce postižena. „Připravujeme nabídku brigád i prací pro bezdomovce, aby si mohli vydělat peníze na ubytování. Jedná se například o úklid nebo o sázení stromů,“ řekl starosta ÚMO Plzeň 3 Jiří Strobach (ODS).

Přestože jsou na území města Plzně dostupné sociální služby, které svoji činnost zaměřují na lidi bez domova, chybí například terénní program. „Znamená to zřídit tým lidí, který bude vyhledávat a kontaktovat osoby bez přístřeší nebo ty, jež jsou bezdomovectvím ohroženi v jejich přirozeném prostředí, informovat je o rizicích spojených se životem na ulici. Důležitou roli bude hrát zejména podpora a motivace k využívání návazných služeb pomoci, a tím k návratu do společnosti,“ představuje jedno z připravovaných opatření Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu.

Ředitel plzeňské městské charity Pavel Janouškovec zase zdůraznil, že v Plzni přibývá starých a vážně nemocných bezdomovců, kteří se o sebe sami nedokáží postarat, nemohou už ani žít na ulici a nemají kam jít. Podotkl také, že vedle starých bezdomovců mnohdy na ulici žijí i jejich potomci, kteří si osvojili tento životní styl.

Podle studie je každý šestý bezdomovec na území města Plzně starší 55 let. Alena Hynková říká, že tito lidé potřebují z důvodu svého zdravotního a sociálního stavu jinou péči než tu, co nabízí azylové zařízení nebo standardní domov pro seniory. „Našli jsme inspiraci v Ostravě, kde Armáda spásy vybudovala a úspěšně provozuje domov se zvláštním režimem. Poskytuje pomoc cílové skupině osob bez přístřeší, které kvůli svému rizikovému způsobu života, jako je například chronické onemocnění, duševní poruchy nebo závislost na návykových látkách, mají sníženou soběstačnost a zhoršený zdravotní stav a vyžadují pravidelnou pomoc jiných osob,“ upřesňuje Hynková.

V Plzni je vytipován objekt mimo obydlenou oblast, který by byl pro danou službu vhodný. Finančně se jedná o náročný projekt. Rekonstrukce budovy, která je v současné době v dezolátním stavu a plná odpadků, by vyšla na zhruba 10 milionů korun a provozní výdaje jsou v souvislosti s kapacitou objektu odhadovány na 12 milionů korun, které ovšem město v současné době nemá.

Na poskytování zdravotní péče má odbor sociálních služeb magistrátu uzavřenu smlouvu s Poliklinikou Bory do června příštího roku. Vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu lidí bez domova a soustavnému zvyšování počtu ošetření pacientů nestačí smlouvou daný rozsah péče, ani vymezená částka na úhradu léků a jednorázového zdravotnického materiálu. Proto magistrát v průběhu tohoto roku vyhlásí novou veřejnou zakázku, která by zmiňované skutečnosti zohlednila.

„Velmi častý je u lidí bez domova výskyt závislostí a duševních onemocnění, které mnohdy bývají příčinou bezdomovectví. Trpí kožními chorobami, nemocemi horních cest dýchacích různými infekcemi, ale objevují se u nich také nebezpečné přenosné choroby. Ordinaci praktického lékaře je proto nutné posílit o další specialisty, zejména z oboru venerologie a psychiatrie,“ konstatuje Alena Hynková.

 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 04.06.2014 08:28, Reagovat

Tak, jako ta nešťastnice na obrázku může skončit každý z nás. Stačí ztráta zaměstnání, pokročilejší věk, rozvod, nezdárné děti.... a je to. Toto je ta jediná jistota v kapitalismu. Děkuju pěkně!!!

Vosí Hnízdo 04.06.2014 08:22, Reagovat

Děsivé a tragické společenské důsledky kapitalismu, které jsme si před 25 léty nedokázali představit ani v nejhlubším snu. Evidentně za to může kapitalismus a kapitalistický životní styl. Právě na tyto důsledky je třeba zavést milionářské daně (nejen z příjmů, ale i z majetků) a zdanit zbohatlíky např. tak, jak to dokázali ve Francii. Na projektech na péči o bezdomovce se jednoznačně musejí podílet ti, co tento stav zavinili, tedy kapitalisté. A ne aby se na to zase vybíralo nějakými sbírkami od lidí, kteří jsou k bezdomovectví už napůl cesty. Naučme kapitalisty platit za jejich zločiny proti lidskosti. PS: A k těm 250 plzeňským bezdomovcům bych doporučoval připsat nejméně nulu. Pak by to možná bylo trochu reálné. A počítat s nárůstem minimálně o 10% měsíčně.

Souhlas 05.06.2014 06:42, Reagovat

Souhlasím, že míra nerovnosti ve společnosti je brutální, to nebylo ani ve středověku co je dnes. V tomto byl minulý režim výrazně spravedlivější, zdroje byly rozdělovány se sociální citlivostí, což dnes už vůbec neexistuje.

Tím minulý režim neobhajuji, děla se i řada špatných věcí, ale sociální oblast byla spravována lépe, o tom pochyb není.

Jiná věc je, že dnes je společnost propagandou zfanatizovaná ve prospěch kapitalismu (z peněz těch, co jsou oblbováni) a tak se to v dohledné době změnit nemůže.

Tato analýza bezdomovectví je v daném okamžiku velmi dobrá, problém řeší komplexně a ne jen populisticky jako jiné podobné zprávy, které řeší pouze represi anebo "vyvezení bezdomovců za město" jako kdysi VV a další. Příčina samozřejmě zůstává, ale kapitalismus město Plzeň samozřejmě nemůže zrušit, to musí být provedeno minimálně na národní úrovni a není to téma dne, byť v Evropě už to vře (nakonec vždyť kvůli odvedení pozornosti EU vyvolala občanskou válku na Ukrajině).

Vosí Hnízdo 05.06.2014 07:19, Reagovat

Děkuji za Váši reakci, co má hlavu i patu a vyjadřuje Váš názor. Na zdejším diskusním fóru fanatických pravičáků je to spíše unikát. Ano, žádný společenský systém není dokonalý, i socialismus měl nedostatky. Ty nedostatky byly zapříčiněny samozřejmě lidmi. Lidmi ve funkcích a ve vedení společnosti, stejně tak třeba i v represních složkách. Lidmi, kteří tzv. byli "u Komunistů", ale k jejich ideálům měli hodně daleko. Lidmi, kteří si lidový společenský systém pletli s dojnou krávou a vlastním prospěchem. Těmi lidmi, kteří ihned po Sametovém puči začali socialismus a Komunisty nenávidět, těmi lidmi, kteří dnes jsou mnohdy kapitalisty a mají prsty v mnoha lumpárnách. Socialismus ale i přesto tyhle lidi držel zkrátka a nepustil ze řetězu jejich nízké a podlé pudy. A v kapitalismu se tito ukázali ve svém pravém světle a předvedli, jak se škodí lidu ve jménu vlastní kapsy a ostrých loktů. To jsou viníci těch nešvarů. Ale i přesto si dovolím tvrdit ve srovnání naší, řeknu 200 leté moderní historie, že socialismus pod vedením Komunistů byl nejlepší režim, jaký tady kdy byl vůči většině obyvatel této země.

Jaroslav 04.06.2014 21:52, Reagovat

Vosí Hnízdo, vy musíte mít v té, pouze rudě vidící, hlavě úplně vymeteno. Asi vosy, to víte jsou to potvory :-)

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.