Kandidát do EP Jiří Valenta: Chtěl bych v EU hájit zájmy České republiky jako celku

Kandidát do EP Jiří Valenta: Chtěl bych v EU hájit zájmy České republiky jako celku | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Antonín LadmanAntonín Ladman

Student a OSVČ, výpočetní technologie a sítě

Více

Miroslav CudlmanMiroslav Cudlman

Starosta městského obvodu Plzeň 9

Více

Lukáš FišerLukáš Fišer

Starosta Holoubkova

Více

Kandidát do EP Jiří Valenta: Chtěl bych v EU hájit zájmy České republiky jako celku

Plzeň, 21.05.2014, aktualizováno 13:28 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Do Evropského parlamentu rovněž kandiduje, sice až ze 13 místa kandidátky KSČM, plzeňský poslanec a krajský i městský zastupitel Jiří Valenta. Společně se svým stranickým kolegou Jiřím Maštálkou jenž kandiduje ze druhého místa, je tak Valenta druhým zástupcem Plzeňského kraje na kandidátce KSČM. A v případě kroužkování není ani tento plzeňský politik bez šancí.

Jiří Valenta kandiduje do Evropského parlamentu ze 13. místa kandidátky KSČM | Autor: Archiv Regionpodlupou.czJiří Valenta kandiduje do Evropského parlamentu ze 13. místa kandidátky KSČM | Autor: Archiv Regionpodlupou.cz

Patříte mezi aktivní politiky, o kterých je slyšet. Můžete se přesto našim čtenářům před volbami do Evropského parlamentu představit?

„Po 25 létech práce ve školství jsem se stal profesionálním politikem. O loňska jsem členem Poslanecké sněmovny, dále zastávám posty krajského i městského zastupitele. Mandát městského zastupitele v Plzni mi brzy vyprší, pak zůstanu jen poslancem a krajským zastupitelem, pokud se tedy nedostanu do Evropského parlamentu.“

Máte jako český poslanec v současné době nějaké vazby na Evropský parlament, kam kandidujete?

„V Poslanecké sněmovně jsem členem Výboru pro evropské záležitosti (VEZ), který má úzkou vazbu na Evropskou unii, zabývá se legislativou, jež sem proudí z EU a začleňuje se do systému našeho práva.“

Ucházíte se o post v Bruselu, jak jste vybaven jazykově?

„Mám státní zkoušku z němčiny, domluvím se anglicky a ještě velmi dobře také rusky. V Evropském parlamentu mají jeho členové právo hovořit i svým domácím jazykem, protože se všechno překládá, tak v tom žádný problém nevidím. Ale jsem přesvědčen o tom, že každý europoslanec by mohl alespoň částečně ovládat dva světové jazyky.

Myslíte si, že jste ten pravý politik, který by měl naši republiku zastupovat v Evropském parlamentu?

„Jestli jsem úplně ten pravý, to nechám na posouzení voličů. Ale myslím si, že každý europoslanec by si měl projít takovým tím kolečkem komunální politiky, přes tu regionální až k celostátní. Až ti nejzkušenější by měli zastupovat republiku v zahraničí. Mojí devizou je moje kvalifikace v několika oborech, ale také zkušenost z komunální politiky i z naší nejvyšší politiky. A tu spousta lidí nemá. Kandidáty do Evropského parlamentu jsou často jen lidé, kteří až doposud s politikou neměli vůbec co do činění. A podle toho to pak také vypadá.

Jste přesvědčen o tom, že naši republiku zastupují v Evropském parlamentu kvalitní lidé?

„Mohu mluvit za naši stranu KSČM a to si myslím, že naši zástupci byli poměrně kvalitní. U těch ostatních si až tak jistý nejsem. Nedokáži zatím posoudit, jak se měří kvalita práce v Evropském parlamentu, koukal jsem na různé ukazatele, někdo sleduje účast při hlasování, někdo sleduje délku řeči při vystoupení, dalším ukazatelem je počet pozměňovacích návrhů. Ta kritéria jsou různá. Myslím si, že čeští zástupci jsou ve srovnání s těmi ostatními průměrní. Ani špatní, ani nadprůměrní.“

Platí to tedy i o vašem kolegovi Miloslavu Ransdorfovi?

„Kauza Ransdorf je záležitost často hodně moc nafukovaná. Je pravda, že Ransdorf měl nějaké problémy s řízením motorových vozidel, ale to jsou asi jediné kauzy, které bychom mu mohli vyčítat. Takové ty ostatní, kdy odsekl nějakému novináři, který jej navíc ještě provokoval, to už je něco jiného. A že nalítl někomu, kdo spekuloval s falešnými obrazy, to se může stát každému z nás.“

Co čekáte od EU jako od instituce?

„Já jsem byl poměrně vlažný ke vstupu naší republiky do EU, myslím si, že jsem dokonce hlasoval proti jejímu vstupu do EU. Doba ale nazrála tak, že Česká republika nemůže být izolována v rámci Evropy. Respektuji tedy, že jsme v EU. Ale nelíbí se mi omezování jednotlivých národních celků. Že právo EU je nadřazováno systému národního práva. Když jsme vstupovali do EU, tak bylo jasně dáno, že každá členská země má právo VETA, což už dnes není. Dnes už tam existuje většinové hlasování o některých věcech a to už se pomalu blíží tomu, že za chvíli si tam velké země začnou diktovat tu svoji politiku. Nelíbí se mi způsob čerpání dotací, který je neefektivní. Je dle mého názoru cíleně nastaven tak složitě, aby to čerpání členské země nezvládly a ty peníze zůstaly v EU tak, aby si je mohly vyčerpat ty velké země. Samozřejmě, že další byrokracii si děláme u nás doma, ale už z EU je to čerpání velmi složité.“

Jakou oblastí byste se chtěl v případě vašeho zvolení do Evropského parlamentu zabývat?

„Není to tak jednoduché se někam zařadit a to vím z praxe v našem parlamentu. Tam kolikrát získáte post, o který jste vůbec neusiloval a musíte v tom plavat. Tam je každý z poslanců kvalifikovaný na všechno. Pokud vás strana, za kterou tam jste, bude potřebovat v nějaké oblasti, tak se musíte přizpůsobit. Já teď konkrétně dělám ve výboru pro evropské záležitosti a až doposud jsem v této oblasti žádné speciální zkušenosti neměl. Musím se učit den ode dne v tom oboru pracovat a vzdělávat se. Ale třeba potom jsem v hospodářském výboru, ale protože jsem inženýr ekonomie, tak k tomu určitě vztah mám. Kdybych si však mohl vybrat a nebyl v Evropském parlamentu postaven před hotovou věc, tak bych asi preferoval oblast školství, sociální sféru nebo komunikační technologie. Chtěl bych ale v EU hájit zájmy České republiky jako celku.“

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (13 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB-2 21.05.2014 18:51, Reagovat

Ono není moc o čem spekulovat:

- ODS a TOP09 jsou nevolitelné strany (zadlužili nás navždy, to se už nikdy nedá splatit co vše rozkradli, do toho prasárny typu tzv. církevních restitucí, sKaret, Drábkovo megazlodějin, zneužití vojenské rozvědky, obchodování s poslaneckými mandáty a funkcemi atd. atd.)

- ČSSD po sestavení vlády okamžitě zapomněla na občany a sliby (tzv. církevní restituce jsou najednou OK, podpora fašistům na Ukrajině, půjčky a dary a odpuštění dluhů juntě oligarchů v Kyjevě, zvaní cizích vojsk na naše území jako v roce 1968 atd.)

- ANO by teoreticky šlo, ale Telička, to snad ne (nikdy nepracoval, celý život je jen příživníkem, paktuje se s největšími lumpy typu Bakala, jeho "vyjednání" vstupu do EU je podivné, za to mu musel nějaký nepřítel ČR hodně zaplatit)

- obskurní strany typu KDU-ČSL, AntiBursík, Zelení, Cibulka, Úsvit a 30 dalších je mimo realitu - škoda že letos nekandiduje Balbínova poetická strana :)

Takže jedinou reálně volitelnou stranou je KSČM a jelikož pocházím z Plzeňského kraje, kroužek u dvou Jirků pp. Maštálky a Valenty jsou logickou úpravou (sl. Konečná se mi taky líbí, ale z 1. místa má zvolení samozřejmě jisté, kroužek by byl plýtváním).

Alfa 21.05.2014 14:00, Reagovat

Universální kandidát kamkoli

Jiří Valenta 21.05.2014 16:37, Reagovat

To máte částečně pravdu, ale vždy jen za své přesvědčení a stále za jednu politickou stranu :-D

pepe 21.05.2014 19:29, Reagovat

Proboha co tam chcete hájit, když v zastupitelstvu PK mlčíte jako ryba.

Jiří Valenta 21.05.2014 23:08, Reagovat

Už jsem to vysvětloval..koaliční zastupitelé mají všechny body programu předjednány..a na zastupitelstvu kraje je prostor hlavne pro opoziční dotazy..proč bych měl být tedy exhibicionista a napadat věci, které mám jiz jinde dávno vysvětleny? To dělají jen pitomci pro média tak,aby jim lidé jako vy neobeznamene ,!acine a hlavně zbytecne tleskali..

pepe 22.05.2014 09:34, Reagovat

Tak to si vůbec nemyslím, několikrát jsem se byl podívat na zastupitelstvu a rozhodně některé příspěvky byly na místě a velmi dobré. Pokud mohu uvést, tak některé příspěvky od primátora, někdy Vilímec a také Rubáková, která mluví hodně k věci a má dobré argumenty.

Jiří Valenta 22.05.2014 10:59, Reagovat

jenže já jsem reagoval na Váš příspěvek, kdy jsem objasňoval nevystupování koaličních, zdůrazňuji ještě jednou: koaličních, zastupitelů, tedy i mojí osoby..to, že opozičníci vystupují je samozřejmě v pořádku, aniž bych tedy hodnotil samotný obsah jejich vystupování..

pepe 22.05.2014 18:26, Reagovat

Mimochodem pane Valenta, jaký je Váš názor na zastupitele Vilímce a zastupitelku Rubákovou. Myslím tím jenom ze zastupitelstva PK.

Volič 21.05.2014 18:49, Reagovat

A nesvědčí to, pane Valento, spíše o tom, že strany nemají zajímavější a lepší kandidáty? A i proto znovuobsazují ty, kteří už zastávají jiné politické funkce?

Jiří Valenta 21.05.2014 22:58, Reagovat

..možná svědčí, nemám potřebu se nikterak přeceňovat..

Volič 22.05.2014 15:17, Reagovat

Já myslím, že určitě svědčí. Bohužel se to netýká jen KSČM, ale všech stran. Kandidáti jsou leckdy zajímavý, ale bohužel je neumí jejich strana tzv. prodat :-)

Jiří Valenta 22.05.2014 20:56, Reagovat

zkuste vstoupit do aktivní politiky a zcela jistě uvidíte sám..

Volič 22.05.2014 23:01, Reagovat

Nic není vyloučené, jak se říká :-).

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.