Piráti dostali od státu miliony korun, ale na kampaň před volbami do Evropského parlamentu nemají peníze

Piráti dostali od státu miliony korun, ale na kampaň před volbami do Evropského parlamentu nemají peníze | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel BočekPavel Boček

kardiolog

Více

Dagmar TerelmešováDagmar Terelmešová

Senátorka PČR, 1. místostarostka Dobřan

Více

Jan SoulekJan Soulek

Starosta Bezdružic

Více

Piráti dostali od státu miliony korun, ale na kampaň před volbami do Evropského parlamentu nemají peníze

Plzeň, 19.05.2014, aktualizováno 10:31 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Problém s financováním své volební kampaně pro volby do Evropského parlamentu má Česká pirátská strana. Na vině však není rozhazovačnost vedení ani nedostatek financí, ale velice striktní nastavení interních pravidel pro použití prostředků ze státních dotací. Piráti tak doplácí na vlastní morální kodex.

Před vrcholem předvolební kampaně se Česká pirátská strana v Plzeňském kraji ještě pořádně neprobrala k životu. Na vině je paradoxně větší úspěch ve sněmovních volbách z podzimu 2013, kde Piráti z Plzeňského kraje získali téměř 3,2 procenta hlasů, zatímco celorepublikově měli Piráti 2,66 procenta. „Do sněmovních voleb jsme šli s plnou vervou a v kampani jsme utratili veškeré peníze, které jsme v kraji měli. Jednalo se sice jen o relativně nízkou částku, ale v kase nám poté nezůstala ani koruna,“ vysvětlil Lukáš Bartoň, předseda Pirátů z Plzeňského kraje.

Stát poté dal Pirátům zhruba 13 milionů korun jako příspěvek na úhradu volebních nákladů. „Piráti však tyto příspěvky od státu nepovažují za čisté peníze. Jsme jedinou politickou stranou, která se zatím tyto peníze nerozhodla použít na provozní náklady strany nebo na předvolební kampaň. Veškeré peníze obdržené po sněmovních volbách 2013 má strana prozatím určené na veřejně prospěšnou činnost. Nelze si z těchto peněz koupit ani jeden plakát v rámci předvolební kampaně, a ani jediná koruna nemůže být použitá na chod strany,“ uvedl Lukáš Bartoň.

Zatímco na veřejně prospěšné akce mají nyní Piráti dostatek financí, tak na předvolební kampaň pro volby do Evropského parlamenty je krajská kasa prázdná. „Členové a příznivci Pirátů si ještě nestačili odpočinout od posledních voleb a již jsme opět v předvolební kampani. Je velice těžké motivovat lidi do předvolební agitace. Obzvláště pak, když nemáme zdroje na krytí nezbytných předvolebních nákladů. Nikdo se nehrne do práce, když si pro vylepení plakátů musí koupit vlastní lepidlo a zaplatit si sám benzín při objíždění obcí okolo Plzně. Ani se sponzory to nevypadá dobře. Málokdo nám je nyní ochoten něco přispět na kampaň, protože každý ví, že přeci nyní máme ty milióny. Myslím si, že kampaň pro volby do Evropského parlamentu tím značně utrpí,“ konstatoval Lukáš Bartoň.

Piráti se tak nyní dostali do nezáviděníhodné situace. Na jednu stranu potřebné prostředky mají, na druhou stranu s nimi nemohou disponovat podle libosti a musí se řídit při jejich utrácení velmi striktními pravidly.

Nyní Piráti nemají problém s financováním veřejně prospěšných akcí, jakými byly kupříkladu proběhlá debata s Vladimírem Francem v Plzni, podpora svobodné hudby nebo vzdělávací a informační akce o autorském zákoníku, léčivém konopí a podobně. „Jednou, z mého pohledu, z nejvýznamnějších veřejně prospěšných akcí, které jsme spoluorganizovali, byl Happening za společnost bez předsudků, který proběhl 1. března jako reakce na pochod neonacistů Plzní. Právě tento Happening Piráti celý finančně zaštítili a použili na to právě peníze, které obdrželi od státu po sněmovních volbách 2013. Vše děláme plně transparentně a zveřejňujeme na webu, takže každý si může prohlédnout, co všechno Piráti financují a odkud kam každá koruna putuje. Znáte nějakou jinou stranu, která je natolik otevřená?“ ptá se Lukáš Bartoň.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.