Město začne pracovat na variantě "B" pro případ, že se nepodaří včas dokončit kulturní fabriku Světovar

Město začne pracovat na variantě "B" pro případ, že se nepodaří včas dokončit kulturní fabriku Světovar | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František FrišFrantišek Friš

Starosta Postřekova

Více

Michal ČernýMichal Černý

Starosta Volduch

Více

Jiří HahnerJiří Hahner

Starosta Strašic

Více

Město začne pracovat na variantě "B" pro případ, že se nepodaří včas dokončit kulturní fabriku Světovar

Plzeň, 16.05.2014, aktualizováno 19.05.2014 10:32 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vedení města Plzně i projektu Plzeň 2015 má plné ruce s řešením palčivého problému kolem Světovaru, kde má vzniknout do jara příštího roku kulturní fabrika, jež je vlajkovou lodí programu Evropského hlavního města kultury. Práce na rekonstrukci objektu nyní stojí kvůli chybám v projektové dokumentaci, kde se nepočítalo s nebezpečnou izolací a s dehtem ve stěnách starých budov. Je velmi pravděpodobné, že objekt se nepodaří včas opravit a dostavět. Primátor Martin Baxa (ODS) pro server Regionpodlupou.cz uvedl, že město začne připravovat variantu B, pro případ, že by Světovar skutečně nefungoval.

Experti stále ještě shromažďují podklady k situaci na Světovaru a připravují řešení, jak se s technickými problémy vypořádat a kolik to všechno bude stát. Původně se předpokládalo, že vícenáklady budou v tomto případě zhruba ve výši 30 milionů korun, ale nyní je jasné, že skutečná suma bude mnohem vyšší. Dokončení stavby v termínu je vázáno i na vyplacení více jak stomilionové dotace, což je věc, kterou město muselo vyřešit ze všeho nejdříve. Stavební zdržení se předběžně odhaduje na zhruba šest měsíců, tedy do podzimu 2015.

„Jedinou pozitivní informací ohledně Světovaru je to, že jsme měli velmi detailní jednání na nejvyšší úrovni se zástupci poskytovatele dotace z ROP Jihozápad. Dohodli jsme se, za jakých podmínek by bylo možné prodloužit případné čerpání dotace. Stále ale platí to, že situace je vážná. Jakmile budeme mít harmonogram prací a vyčíslené náklady, které by se musely vynaložit na další práce na Světovaru, tak je předložíme na zastupitelstvu 12. června. Zastupitelstvo pak rozhodne o dalším osudu Světovaru,“ uvedl primátor Baxa.

„Město si nechalo vypracovat dva zásadní posudky, první je o tom, zda stará izolace obsahující škodlivý dehet musí být ze zdí odstraněna a nahrazena jinou izolací. Druhý posudek se týká toho zda zjištěné vady projektu byly předvídatelné nebo nepředvídatelné,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Podle slov primátora jsou už posudky částečně hotové. „My dnes víme, že budeme muset ten korkolit, tedy tu starou tepelnou izolaci nahradit a zlikvidovat. Ale to jsem předvídali. Velká většina prací je nyní na Světovaru zastavena, protože se bude muset rozhodnout jak o té izolaci, tak i o kontaminaci podlah ropnými látkami, které jsou zasažené více, než se předpokládalo v projektu. Ale je tam ještě řada právních souvislostí, které tu věc dělají velmi komplikovanou. Budeme muset také rozhodnout o plánu B. To znamená, že v případě kdyby ty problémy byly natolik velké, že by Světovar nemohl fungovat po většinu roku 2015, musíme prostě najít nějaké náhradní řešení,“ konstatoval primátor.

„Nemůžeme říci, že program situovaný do Světovaru padá. Musíme najít jinou cestu. Přesto stále věřím, že se nám podaří Světovar zachránit a že tam všechno bude fungovat jak se naplánovalo. Naše závazky k monitorovacímu a poradnímu výboru projektu EHMK jsou jasné. Program, který je obsahem Světovaru se musí dodržet za každou cenu,“ dodal primátor Martin Baxa.

Současná investice do Světovaru činila 246 milionů korun včetně DPH. Vedle kulturní fabriky vzniká na Světovaru ještě městský archiv. Ten staví město na Světovaru, protože současný archiv nesplňuje státem požadované parametry a hrozí mu odebrání licence. Kulturní fabrika se čtyřmi sály by měla sloužit nejen jako umělecké zázemí plzeňským a zahraničním tvůrcům, má být také otevřeným centrem pro místní obyvatele, rodiny s dětmi a seniory.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.