Cenu 1. června si letos odnese drsný politický komentátor a publicista Bohumil Doležal

Cenu 1. června si letos odnese drsný politický komentátor a publicista Bohumil Doležal | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jakub KoskubaJakub Koskuba

student FTVS UK, trenér TJ Lokomotiva, pořadatel celostátních tenisových turnajů

Více

Lenka ŠímováLenka Šímová

sekretářka Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí Janov

Více

Rudolf VoldřichRudolf Voldřich

Více

Cenu 1. června si letos odnese drsný politický komentátor a publicista Bohumil Doležal

Plzeň, 15.05.2014, aktualizováno 17.05.2014 18:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Letošní Cenu 1. června v podobě kovového zvonu získá český literární kritik, politický komentátor, publicista a vysokoškolský učitel Bohumil Doležal. Obdrží ji na základě rozhodnutí Rady města Plzně za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv i svobod. Signatář Charty 77 mimo jiné od roku 2000 vydává internetový zápisník Události a pravidelně komentuje politické dění. Publikuje politické články v českých, německých, polských a maďarských novinách i časopisech.

Návrh na udělení Ceny 1. června podala tentokrát občanka Plzně, paní Monika Stehlíková. „O Bohumilu Doležalovi napsala, že veřejné mínění komentuje dodnes a dodnes vyniká odvahou zaujímat jasné a vyhraněné postoje. Není vlažný, není oportunista, nečeká plácání po ramenou, a také se mu ho příliš nedostává, ale to je osudem kritiků, alespoň těch vzdělaných, věcných a nesentimentálních. My, jeho čtenáři, s ním nemusíme vždycky souhlasit, přesto nám prokazuje neocenitelnou službu, ukazuje nám naši vlastní nevěcnost, rozplizlost myšlení i ustrašenou či mazanou neochotu říci ano, ano, ne, ne,“ citoval primátor Plzně Martin Baxa (ODS) z nominačního dopisu Moniky Stehlíkové. 

Výběr letošního laureáta Ceny 1. června komentoval na tiskové konferenci po jednání městské rady také náměstek primátora Miloslav Šimák (ČSSD). „Pan Doležal sice není přívětivý názorům ČSSD, ale tu cenu si zaslouží. Osobnost to každopádně je,“ řekl náměstek Šimák. Na to reagoval primátor Baxa slovy, že Doležal není přívětivý ani k primátorově ODS. „On vlastně není přívětivý k žádné politické straně,“ dodal Baxa.

Dne 1. června se připomíná veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953, říká se mu také "Den prvního zvonění." Tehdy se postavili Plzeňané otevřeně proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s probíhající měnovou reformou. Toto vůbec první povstání proti komunistickému režimu v Evropě však tehdejší režim potlačil a utajil. V souvislosti s nepokoji bylo v Plzni odsouzeno 331 osob, někteří až na 14 let vězení. Celkem 50 rodin bylo vystěhováno z města do zapadlých pohraničních obcí, celá řada lidí přišla o práci a mnozí byli léta diskriminováni.

Cenu 1. června již v Plzni získalo za významný přínos k prosazování demokracie, svobody a spravedlnosti a za obhajobu lidských práv a svobod v médiích celkem 20 osobností. Získal ji i bývalý prezident Václav Havel, spisovatel Jiří Gruntorád, jejím držitelem je například Pavel Tigrid, který ji získal jako vůbec první, dále Jaromír Štětina, Jefim Fištejn, Ivan Medek, Jan Šibík, Jiří Stránský nebo Jacques Rupnik a Dana Němcová. Předloni cenu převzala socioložka Jiřina Šiklová a in memoriam ji získal také básník, publicista a politický vězeň Ivan Magor Jirous. V loňském roce cena nebyla mimořádně udělena. U příležitosti 60. výročí událostí z 1. června roku 1953 loni město uspořádalo setkání žijících laureátů zmíněné ceny, která se uděluje od roku 1993.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.