Prezident chválil Plzeňský kraj, zkritizoval univerzitu a pobavil informací o tom, kde přišel o panictví

Prezident chválil Plzeňský kraj, zkritizoval univerzitu a pobavil informací o tom, kde přišel o panictví | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří BrunerJiří Bruner

jednatel společnosti

Více

Rudolf VoldřichRudolf Voldřich

Více

Vít ProcházkaVít Procházka

Student ZČU v Plzni

Více

Prezident chválil Plzeňský kraj, zkritizoval univerzitu a pobavil informací o tom, kde přišel o panictví

Plzeň, 14.05.2014, aktualizováno 15.05.2014 11:30 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na minutu přesně zahájil ve středu prezident České republiky Miloš Zeman návštěvu Plzeňského kraje. Před budovu hejtmanství dorazil podle itineráře v 10.30 hodin, kde jej přivítal hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD). Prezident sršící dobrou náladou se ještě před vstupem do úřadu hejtmana zeptal, jak dlouho se vlastně oni dva znají. A dostalo se mu odpovědi, že už je to rovných 20 let.

Prezident Miloš Zeman přijel na historicky první návštěvu Plzeňského kraje | Autor: Richard BenešPrezident Miloš Zeman přijel na historicky první návštěvu Plzeňského kraje | Autor: Richard Beneš

„Pan prezident si dá ještě jeden makový koláček a já mezitím představím náš Plzeňský kraj,“ zažertoval hejtman na úvod setkání hlavy státu s nejvyššími představiteli kraje, kde byli zastoupeni radní, zastupitelé, ale i senátoři. „Většina hejtmanů se při mé návštěvě vytahuje, jak dobře je na tom jejich kraj, i když některé regiony na tom nejsou úplně nejlépe. Pan hejtman Šlajs se ale může vytahovat právem. A chtěl bych poblahopřát jemu, i celému vedení kraje. Prostudoval jsem si ekonomické výsledky kraje a vím, že jde o jediný kraj bez dluhů. Navíc má i nejnižší míru nezaměstnanosti, která je v porovnání s ostatními regiony o dvě procenta nižší. A právě ukazatel míry nezaměstnanosti je pro mě velmi důležitý,“ pochvaloval si prezident Zeman.

Vzápětí však Miloš Zeman nasadil kritický tón. „Hledám něco, co bych mohl zkritizovat. A našel jsem, zaměřím se na Západočeskou univerzitu. Ve srovnání s ostatními fakultami českých vysokých škol se totiž fakulty ZČU umisťují na předposledních místech srovnávacích žebříčků. Například ekonomická fakulta byla na 16. místě z 20, další fakulty byl čtvrté z pěti. Není to tedy na ZČU jen právnická fakulta, jejíž absolventi budou v důsledku nedávného skandálu ještě dalších deset let slýchat, že nejsou ti nejkvalitnější právníci a soudci,“ prohlásil na adresu ZČU prezident Miloš Zeman.

A nebyl by to prezident Zeman, aby během své návštěvy nešokoval. Pikantní odpovědi se dostali krajskému zastupiteli a starostovi Dobřan Marku Sýkorovi (BEZPP), který se prezidenta zeptal na to, zda má v našem regionu nějaké skutečně oblíbené místo. „Nevím, jestli je to ve vašem kraji, ale asi ano. Jde o Konstantinovy Lázně, kde jsem v sedmnácti letech přišel o panictví,“ prohlásil prezident a vyvolal tak obrovskou salvu smíchu.

Prezident Miloš Zeman v doprovodu hejtmana Václava Šlajse při návštěvě hejtmanství | Autor: Richard Beneš

Radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM) se zase prezidenta zeptal na jeho postoj k Šumavě, o kterém je všeobecně známo, že je velmi nekompromisní. „Pohrozil jsem, že budu vetovat senátní návrh zákona o Národním parku Šumava kvůli neúměrnému rozšiřování bezzásahových zón. Kdybych byl diktátor, tak bych celý národní park zrušil. Jako politik musím hledat kompromis a ten by měl spočívat v minimalizaci podílu bezzásahových zón. Viděl jsem na Šumavě usychající lesy jako důsledek tvůrčího působení bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. Mluvil jsem také se starostou Lipna a ptal se ho proč, Lipno prosperuje. Odpověděl, že hlavním důvodem je fakt, že neleží na území Národního parku Šumava,“ konstatoval na půdě Plzeňského kraje prezident Miloš Zeman.

Netradičně se prezident vyjádřil i na téma plánovaného zrušení Vojenského újezdu Brdy. „Já jsem obecně pro rušení vojenských újezdů. A pro zrušení vojenského újezdu Brdy jsem proto, že je to skvělá rekreační oblast pro Prahu i pro Plzeň,“ konstatoval prezident.

Prezident měl obrovskou radost ze setkání s Karolinou Šimůnkovou, která získala již dvakrát cenu hejtmana Plzeňského kraje udílenou za záchranu lidského života | Autor: Richard Beneš

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.