Zastupitelstvo porcovalo medvěda, k dispozici mělo 315 milionů korun z přebytku loňského hospodaření

Zastupitelstvo porcovalo medvěda, k dispozici mělo 315 milionů korun z přebytku loňského hospodaření | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal KandlerMichal Kandler

Sociální pracovník

Více

Vítězslav BrodyVítězslav Brody

Podnikatel

Více

David KlímaDavid Klíma

Starosta Chudenic

Více

Zastupitelstvo porcovalo medvěda, k dispozici mělo 315 milionů korun z přebytku loňského hospodaření

Plzeň, 24.04.2014, aktualizováno 26.04.2014 22:37 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Tři hodiny ve čtvrtek jednali zastupitelé o tom, jak nejlépe naložit s téměř 315 miliony korun, které město získalo díky daním a úsporám výdajů jako přebytek loňského hospodaření. Tradiční „porcování medvěda“ jak se podobný akt již léta nazývá nakonec skončil převedením 140 milionů korun do fondu rezerv a rozvoje na pokrytí nepředvídatelných výdajů. Dalších 65 milionů město použije na zahájení výkupů pozemků pro druhou etapu západního obchvatu. Zbývajících 110 milionů korun se rozdělí na různé městské projekty. Neprošly pozměňovací návrhy na rozdělení zbylých peněz o což se pokusili někteří zastupitelé ODS, ale i opozičních Občanů.cz a Pravé volby.

Na zvýšení provozních výdajů Plzeňských městských dopravních podniků půjde například necelých 19 milionů korun, dalších 12 milionů investuje město do rekonstrukce křižovatky Borská-Belánka, deset milionů korun z přebytku dostane městská firma Plzeň 2015 na zabezpečení programu Evropského hlavního města kultury. Deset milionů korun jde na opravy v šesti základních školách, za pět milionů korun se pořídí na bezpečnostní kamery do ulic a na fotbalový stadion. Pamatuje se i na mládežnický sport, střechu a zateplení Dětského centra a na sociální oblast. S finanční injekcí může počítat i kultura, celkem 1,7 milionu korun získá Divadlo Alfa na opravu a zateplení dílen a 1,2 milionu dostane festival Finále.

„Přebytek hospodaření města vznikl například zlepšením příjmů z pronájmu vodohospodářské infrastruktury, což představuje částku 19,6 milionu korun. Jedná se v tomto případě o předplacené nájemné zapracované v rozpočtu 2014. Dále pak jde o úhradu od společnosti Vodárna Plzeň, a. s. za nezrealizované věcné plnění, jedná se o téměř 11 milionů korun,“ uvedl náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

Dalších 107,4 milionu korun tvoří zlepšené příjmy z cizích daní, zlepšené příjmy z prodeje dlouhodobého majetku činí 52,7 milionu korun a 23,4 milionu korun jsou příjmy z podílu města na odvodu z loterií a jiných podobných her. Další část přebytku dosáhlo město úsporami výdajů a příjmy z vratky nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty.

Rozdělování peněz doprovázela vzrušená debata zastupitelů napříč politickým spektrem. „Nemohu souhlasit s porcováním medvěda, které přichází v nebývale velkém rozměru,“ řekl například zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09). Podle jeho slov by bylo správné, aby se celý zbytek převedl do fondů a tedy do příjmů rozpočtu, protože je velmi těžké posuzovat bohulibost všech záměrů. „Nevadí mi, že město skončilo v přebytku. Druhá věc je, jak se s ním pracuje. Zbytečnými položkami je podle například 800 tisíc korun za studii o fenoménu bezdomovectví. Za ty peníze by mohli být bezdomovci poměrně dlouho živeni,“ prohlásil zase Vladimír Duchek (Pravá volba).

„Medvěd se rozděloval vždycky. Pamatuji přebytky i ve výši 900 milionů korun. Vždy se to rozdělilo na akce, na které bylo potřeba. Nehrajme si na něco, že se stalo něco nového a že nás to šokovalo. Otázkou je, zda jsou to vše akce, které se dlouhodobě plánovaly, ale nebyly na ně peníze,"uvedl bývalý primátor Plzně Jiří Šneberger (ODS). Náměstek primátora Miloslav Šimák (ČSSD) zase prohlásil, že v době, kdy se bude město potýkat s problémy vícenákladů při přestavbě kulturní fabriky na Světovaru není ideální rozdělovat zmíněný přebytek hospodaření. Předloni měla Plzeň přebytek 346 milionů Kč.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 25.04.2014 07:44, Reagovat

Jinými slovy jste ten přebytek rozkradli, dobytci. Když si vezmu dluhy, co město má, tak žádný přebytek ve skutečnosti neexistuje - je to jen účetní finta jak se dostat k fiktivním penězům a ty ukrást.

pepeAByBMT 28.04.2014 19:39, Reagovat

Souhlas, jakmile se blíží volby najednou peníze mají. Nedejte jim svůj hlas. Jenže se podívejte, kdo to porcoval:1. ČSSD, ODS a další.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.