ODS na pokraji svých politických sil

ODS na pokraji svých politických sil | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

ODS na pokraji svých politických sil

Plzeň, 15.04.2014, aktualizováno 11:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

     Radikalita vystoupení zástupců ODS v poslanecké sněmovně začíná nabývat nejen na intenzitě, ale bohužel především na demagogii. Oprávněně se lze ptát proč! Podle mého názoru se jedná o patologické projevy pudu vlastní ekonomické sebezáchovy a také možné obavy z následků vyplývajících z politické, morální, ale nezřídka i trestní zodpovědnosti, nejen za své činy, ale zejména za podíl na setrvalém poklesu životní úrovně obyvatel ČR.

     Potvrzujícím argumentem může být situace v regionech. I zde se lodě z domovského přístavu ODS začínají naklánět a někdy i pozvolna klesat k bahnitému dnu a někteří jejich dříve „kovaní“ kapitáni začínají nedobrovolně opouštět bohorovný klid lukrativního podpalubí.

     Připomeňme si, v této souvislosti, například situaci v Plzeňském kraji. Jako jeden z prvních opustil ODS, v březnu loňského roku, místopředseda regionálního sdružení a významný podnikatel, majitel firmy INGEM, Jan Michálek. Jako důvod svého odchodu uváděl „nulovou reflexi vedení ODS a také direktivní výběr stranických kandidátů do voleb, kdy v dominantně modrém kraji převažovala loajalita nad odborností“. Zázračné, poměrně však pozdní prozření!

     Podobným „úderem do vazu“se stal, o tři měsíce později, odchod dalšího významného podnikatele, svého času dokonce i člena Výkonné rady ODS, muže ovládajícího nejsilnější partajní sdružení v Plzni na Lochotíně a taktéž předsedy představenstva Plzeňských městských dopravních podniků, kontroverzního Petra Štrunce. Oficiálně takto učinil z důvodu „růstu vlastních podnikatelských aktivit“. Primátor Plzně Martin Baxa glosoval jeho rozhodnutí slovy: „Je to člověk, který pověsti naší strany příliš nepřidává, ale jeho odchod je jeho rozhodnutí, které bude navenek dobrým signálem“. Jiří Pospíšil, předseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje a neúspěšný exministr spravedlnosti, zase vyprovodil svého stranicky mocnějšího kolegu konstatováním:“ Je to důkaz toho, že se ODS zbavuje lidí, kteří poškozovali její pověst. Je to důkaz, že se postupně očišťuje.“ To však ještě sám zcela jistě netušil, že se tento „detoxikační proces“ bude týkat v únoru letošního roku i jeho. Když nebyl na stranickém kongresu zvolen prvním, ani řadovým místopředsedou strany, uraženě, ale také neskrývaně pragmaticky „práskl do bot“. Důvod si však musel pro širokou veřejnost účelově vygenerovat z „oboustranné ztráty důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS“.

     Pocit ublíženosti si od počátku tohoto měsíce sebou nejspíše také odnáší, nyní již bývalý technický náměstek primátora Plzně, Petr Rund. Ten byl ze svého postu v souvislosti s podezřelými vícenáklady, vzniklými při miliardové stavbě nového plzeňského divadla, nejprve zastupitelstvem města potupně odvolán a o pár dní později z ODS raději sám vystoupil. Prý, aby „..neblokoval křeslo v zastupitelstvu novým lidem“. Strana si tak bude ale muset hledat současně i nového předsedu oblastního sdružení v Plzni – Doubravce.

     Zcela tristní pro ODS se jeví stávající politická situace v zastupitelstvu nejlidnatějšího městského obvodu Plzeň 1. Z osmi zastupitelů, zvolených za ODS, zůstali ve straně pouze dva, přičemž svá dlouholetá členství dokonce ukončili i oba místostarostové Jiří Uhlík a Vladimír Tichý. Údajně pro fakt: „že se ODS začala odklánět od pravicové politiky“.

     V průběžném sumarizovaném součtu opustilo stranu, podle údajů samotného vedení ODS v Plzeňském kraji, kolem 20 % členské základny. Největší úbytek byl zaregistrován v Plzni, kde se vytratilo více jak 350 dosavadních členů, tedy celá čtvrtina.

    A co dodat závěrem? ODS a její klientelisticky pojatou stranickou strukturu v Plzni, která je silně naroubována na městský rozpočet, opustí nejspíše ještě mnoho klíčových hráčů. Někteří ze ztráty přesvědčení či z pocitu získané marnosti, velká část však pro ztrátu svého politického vlivu a lukrativních funkcí na různých stupních státní správy. Z odumírajícího subjektu pro ně vedou reálně dvě cesty, první do politického zapomnění, což by bylo pro celou společnost, po zkušenostech posledních let, jen dobře a druhá směrem do jiné, někdy i poměrně odlišné, ideologické platformy. A právě s takovýmito „turisty“ se máme všichni opravdu na co „těšit“!

 

Autor: Jiří Valenta

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Jiří Valenta | Autor: Jiří Valenta

Doporučujeme také


Diskuse (28 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jiří Valenta 23.04.2014 21:22, Reagovat

No prostě ODS je skutečně na pokraji svých sil a tak je mi nyní zcela lhostejno, že mi zde budou rozliční ubozí anonymové jakkoliv ostrakizovat..

Aha 20.04.2014 14:03, Reagovat

Sběrateli funkcí a platů, roští pro volby všeho druhu, co na to Vaše komunistické ovečky? Také doufám věnujete nějaké ty drobné na charitu. Veřejná zasedání zastupitelstev všeho druhu jsou tedy jen komedií, kde veřejnost ani neví " na čem jste se předem dohodli". Je to sice praktické, ušetří to jistě spoustu času, ale jaké cestičky, když jednáte v ideologické symbióze, narozdíl od koalice radniční,vedly k té dohodě nezjistíme. Kolikrát jste vystoupil ve sněmovně? Při jednání městského zastupitelstva? Kádrování a filozofování nad ODS je jen laciný pokus o vůbec nějaké vyjádření. Jinak jste všude jen do počtu. Za pěkný peníz.

Jiří Valenta 21.04.2014 01:12, Reagovat

Jste zcela mimo realitu. A rozhodně nemám zájem Vás ani o něčem nikterak přesvědčovat.Sledujte ale prosím parlamentní statistiky a pokud možno i mé webové stránky, kde je uvedena kompletně má zastupitelská aktivita.Až si tyto informace nastudujete, můžete rovnocenně a objektivně diskutovat, jinak se i pod tím nickem pouze zesměšnujete..

Vosí Hnízdo 23.04.2014 14:18, Reagovat

Já Vosí Hnízdo a Jiří Valenta jsme oba názoroví pomatenci a pouliční blbové. Mohu to tvrdit, neboť s Jiřím Valentou denně spolupracuji. Máme se i rádi.

Aha 21.04.2014 06:11, Reagovat

Naopak pane všudezastupiteli mnoha tituly otitulovaný. Zesměšňujete se sám. A platím vás štědře ze svých daní, tak budete mít setsakramentský zájem mne přesvědčovat, nebo přesvědčujete jen před volbami?! Pohodlíčko, tlachání a odpovědnost veskrze žádná:) Za plky na bezvýznamných webovkách a zákulisní šolichy Vás teda neplatíme.

Jiří Valenta 21.04.2014 10:11, Reagovat

Opravdu Vám neučiním tu radost,že budu s lidmi, jako Vy, komunikovat. Až se naučíte slušně chovat, rád Vám informace o své práci poskytnu. Do té doby na shledanou.

Aha 21.04.2014 14:07, Reagovat

:-) komunista poučuje o chování

Alfa 22.04.2014 18:56, Reagovat

kdypa asi začnou zase věšet lidi za názory?

Alfa 17.04.2014 20:55, Reagovat

ODS nás alespoň nechala cestovat po světě...

Johny 17.04.2014 22:25, Reagovat

Škoda, ale že jste se potom museli do toho "komunistickýho pekla" zase vracet, když všude bylo líp a tak blaze...to byla asi největší chyba tzv. reálnýho socialsmu neotevřít hranice...jen ať se ta špína odstředí a zůstane tam, kam vlastně patří

Vosí Hnízdo 18.04.2014 07:58, Reagovat

S tím souhlasím, já dnes s odstupem času říkám, že se tam měly dokonce na ten vysněný Západ pořádat povinné exkurse, aby lidi neviděli jen to pozlátko. To by rozhodně nedošlo ani k Sametovému puči. Na druhé straně byla studená válka a tu izolaci chápu. Na přelomu r.1988/1989 ale byly dělány kroky k odstranění bariér. Občanům NSR byl umožněn ještě komunistickou vládou bezvízový styk, bohužel my jsme na cestu bez víza do Německa čekali víc než rok ještě po puči a to nikoli vlivem naší strany, ale vlivem Němců, kteří se zdráhali k tomu svolit. Vzpomínám si, že vízum stálo 100DM (cca 1500Kč), což zas na tehdejší dobu nebylo málo. I kdyby k puči nedošlo, bylo na spadnutí otevření hranic. Štrougal se v tom tehdy hodně angažoval.

pepe 17.04.2014 09:54, Reagovat

Dobrý den, co takhle zamést si před svým vlastním prahem, bylo by to fajn. Jinak navštěvuji zastupitelstvo Plzeňského kraje a Vás není ani slyšet ani vidět.Když píšete články tak člověk by si pomyslel, že jste bůh, ale na zastupitelstvu mlčíte jako leklá ryba. Jednou jsem Vás slyšel vyjádřit názor a byl jsem zděšen, vůbec neumíte mluvit a byl jste jak malý kluk z páté třídy. Je hezké, že umíte kádrovat ODS, ale kádrujte sám sebe nebo vlastní stranu.

Jiří Valenta 17.04.2014 10:33, Reagovat

Na zastupitelstvu kraje nemusí z koaličních zastupitelů nikdo již vystupovat a prostor pro reakce je tak vytvořen opozici, vše je vždy předjednáno a případné nesrovnalosti jsou již vyřešeny při pracovních jednáních, analogicky jako na zastupitelstvu města, kde je koalice jiná, to jste si ještě nestačil všimnout? To ostatní rád nechám na názoru i jiných posluchačů, než je pouze jeden komunisty "ublížený" pravicový fanatik..

pepe 18.04.2014 12:27, Reagovat

Víte já se nezastávám žádné politické strany, píší Vám jen to co vidím a slyším. Chápu to , že máte vše předjednáno, ale neříkejte mi, že se vším souhlasíte.

Jiří Valenta 18.04.2014 13:25, Reagovat

Tak to zcela určitě se vším nesouhlasíme. Někdy jsou však v politice nezbytné kompromisy a ty dělat musíme nejen my, ale i koaliční ČSSD tak, aby bylo možno prosadit maximum z toho, co jsme voličům ve svých volebních programech slíbili.

Josef 15.04.2014 12:44, Reagovat

Soudruhu estébáku Valento, napište také, jak vaši členové týrali český národ a do dneška si ruce od krve neumyli! Zvláště v našem kraji by to byl román na pokračování. Národ má dobrou paměť. To jaksi komunisté a s nimi nacisté paměť ztratili.

Vosí Hnízdo 16.04.2014 00:36, Reagovat

Pokusím vyjádřit svůj názor na to strašlivé týrání českého národa. Komunisté týrali český národ asi takto: Za 40 let jejich vlády se podařilo postavit přehrady, obrovské zásobárny pitné vody, nemocnice, mateřské školy, vysoké školy, koleje pro studenty, zdravotní střediska i na vesnicích, také obchody, autobusové i vlakové spoje, kvalitní průmysl, zemědělství na světové špičce, celá města, lidé si postavili chaty, dostávali zdarma podnikové byty.... Nebylo mezi lidmi chudých ani nezaměstnaných, povedlo se zajistit celoplošnou bezplatnou zdravotní péči, prevenci závažných chorob a jiné a jiné týrání, které polistopadové vlády jistě 1000% změnily v hýčkání národa a v samé bohulibé a příjemné věci!! Myslím, že to stačí. Dnešní mocní nemají ani na provoz nemocnic. Jsem šťasten, že jsem dobu toho pekla a týrání prožil, že jsem v té strašné době prožil hezké chvíle svého života.

Mário 16.04.2014 08:56, Reagovat

Vodí Hnízdo má krásné vzpomínky. Já si pamatuji na otevřené dopisy od příbuzných, na to jak mě stb zmlátila když jsem projevil svůj názor a nevyvěsil na 1. máje vlajky a nešel do průvodu. Na to jak jsem byl 2 dny ve vězení za poslech desek Elvise, na to že jsem nesměl cestovat za rodinou do zahraničí, a to jak jsem od veksláků kupoval bony, abych si v Tuzexu mohl za 500 korun koupit džíny...

Dneska to fakt stojí za prd. Muziku si můžu poslouchat jakou chci a nikomu to nevadí, do zahraničí jezdím jak často chci a nikdo mi to nazakazuje, džíny sice pořád stojí 500, ale už to není polovina výplaty.

Vosí Hnízdo 16.04.2014 18:26, Reagovat

Nevím pomatenče, koho StB zmlátila za nevyvěšení vlajek či poslech Elvise, když se hrál na kdejaké diskotéce a vlajky nevěšel každý druhý. Elvise a Beatles jsem pravda nemusel, nebyl to můj styl, ale mnou oblíbená švédská ABBA se hrála na kdejakém rádiu. A ve finále i ten Elvis nebo Beatles. K tvému pomatenému textu se fakt nebudu vyjadřovat neboť je to jedna blouznivina za druhou a fakt mi utvrzuješ še jseš pomatený recidivista Míla Petrovský. Nebo jsi od něho opisoval!! A jestlis dělal jiné bejkárny, možnás dostal ještě málo!!

Mário 17.04.2014 16:44, Reagovat

To jste asi žil v jiné totalitě než já

Ivan 16.04.2014 18:52, Reagovat

Přesně tak..

Ivan 17.04.2014 18:24, Reagovat

Souhlas s Vosakem

Josef 16.04.2014 07:31, Reagovat

Vosáku, Vy se o nic nepokoušejte, Vy jste hloupý.

Vosí Hnízdo 16.04.2014 08:05, Reagovat

Na více se nezmůžeš.....?

Odhalení 15.04.2014 16:49, Reagovat

Vy se svým stylem strašně podobáte Vosímu hnízdu, to je až zarážející, skoro mám pocit, jestli se nejedná o jednoho a téhož člověka trpícího schizofrenií :)

Vosí Hnízdo 16.04.2014 00:41, Reagovat

A ty mne připomínáš bláznivého Mílu Petrovského z Plzně, případně podobné individium Šinágla z Žebráku. Přeber si to jak uznáš za vhodné a to platí i o tvém klonovi Josefovi, ty Odhalení z ODSJugend.

Míla Petrovský 17.06.2015 09:53, Reagovat

Po více jak roce jsem byl upozorněný jedním studentem, že v \\\"Regionu pod lupou\\\" mne uráží anonymní \\\"hrdina\\\" ač mne vůbec nezná. Proto na přednáškách studentům ukazuji názorovou kvalitu většina komunistů. Arogance, sprosťárny, urážky, lži a hulvátství. V době novodobého temna i věznění a popravy za pouhé názory. Neumí otevřeně komunikovat, pouze anonymně zesměšňují, protože jim jaksi došly argumenty a navíc jsou zbabělí.Studenti se shodli v jednom: Takhle vypadá bahno, komunisti jsou stejně jako nacisti duševní chudácí. A to je pro nás satisfakce.

Vosák 18.04.2014 13:16, Reagovat

Já, Vosák, zde veřejně prohlašuju, že jen přenáším názory plzeňské KSČM a že jsem duševní chudák a pouliční blb.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.