Plzeň se připravuje na Slavnosti svobody, město přijdou na 3,2 milionu korun

Plzeň se připravuje na Slavnosti svobody, město přijdou na 3,2 milionu korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Martin PotůčekMartin Potůček

Programátor

Více

Václav PalíšekVáclav Palíšek

technik

Více

Kateřina DonateKateřina Donate

učitelka na základní škole

Více

Plzeň se připravuje na Slavnosti svobody, město přijdou na 3,2 milionu korun

Plzeň, 04.04.2014, aktualizováno 12:37 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S rozpočtem ve výši 3,5 milionu korun bude letos pracovat město Plzeň při organizování tradičních Slavností svobody, které jsou 69. výročím vítězství nad nacismem. Účastníci slav se mohou i tentokrát těšit na bohatý program ve dnech od 2. do 6. května. Vrcholem bude v neděli 4. května jízda historických vozidel Convoy of Liberty, který startuje v 11.00 hodin z nového seřadiště v Sukově ulici a ve 12.30 hodin by měl dorazit na náměstí Republiky. Očekává se účast 140 kusů vojenských historických vozidel v této divácky velmi atraktivní spanilé jízdě.

Plzní opět projede konvoj historických vojenských vozidel | Autor: Richard BenešPlzní opět projede konvoj historických vojenských vozidel | Autor: Richard Beneš

„Letošní oslavy budou velkou přípravou na rok 2015, kdy to bude 70 let, co Plzeň i celý region osvobodila spojenecká armáda. V roce 2015 se počítá pro Slavnosti svobody s rozpočtem ve výši sedmi milionů korun. I letos vedle konvoje historických vozidel účastníci oslav uvidí dobové vojenské kempy, přijedou samozřejmě i veteráni, jejichž počet v současné chvíli není známý. Novinkou bude pyrotechnická show, při níž lidé zažijí pocity, jaké prožívali lidé při přeletech bombardérů nad městem,“ uvedla koordinátorka slavností Denisa Krylová.

Diváci uvidí také slavnou operu Brundibár židovského skladatele Hanse Krásy, již secvičovaly za války děti v koncentračním táboře Terezín. Operu, která se stala hudebním symbolem holokaustu, představí v Plzni dva dětské sbory. Opera připomene památku Hanuše Josefa Treichlingera, chlapce z Plzně, který v Terezíně vytvořil hlavní roli v této opeře a pak zahynul podobně stejně jako její další aktéři v plynové komoře. Operu Brundibár napsal židovský hudební skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera v roce 1938. Premiéru měla v polovině roku 1941 v jednom z pražských sirotčinců. V srpnu 1942 byl Krása deportován do Terezína, mnozí jeho spolupracovníci a děti ho brzy následovali.

Dorazit by měl i vnuk generála Pattona | Autor: Richard Beneš

„Některá tradiční místa prezentace dobových kempů v centru města jsme přesunuli do prostoru u Lochotínského amfiteátru. Využijeme zároveň sousedství zoologické zahrady, která připraví komentované prohlídky podzemí včetně vystaveného tanku Sherman. Kilometrovkou bude tento prostor pro pěší propojen s areálem za Plazou, kde bude připraven další military program,“ vysvětlila Vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu Jana Komišová.

Slavnosti svobody 2014 odstartují v pátek 2. května kluby vojenské historie. Program za obchodním centrem Plaza nabídne nejen ukázky vojenské historické techniky a předvedení života ve vojenských táborech dříve i nyní. Před Patton Memorial Pilsen v kulturním domě Peklo najdou zájemci Checkpoint Raiders, kontrolní bod současné US Army, s komentovanými prohlídkami každou celou hodinu. V prostoru pod Lochotínským amfiteátrem se bude rozkládat dobový kemp americké 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné armády s ukázkami z vojenského života a výstavou těžké pancéřové a dobové techniky z druhé světové války.

Plzeňané se dočkají i svých oblíbených veteránů | Autor: Richard Beneš

V sobotu se v Pekle uskuteční beseda s veterány druhé světové války a autogramiáda, odpoledne  za Plazu Convoy of Remembrance 1945. Od 12.00 začne kulturní program na náměstí Republiky, večer vystoupí Marta Kubišová nebo kapela The Tap Tap. Zpestřením nedělní jízdy historické vojenské techniky bude vojenský historický letoun Texan, který nad kolonou proletí. Cvičili se na něm američtí vojáci během druhé světové války.

Součástí Slavností svobody budou také pietní akty. Největším bude ten u památníku Díky, Ameriko! Na Americké třídě v Plzni, který se bude konat v úterý 6. května od 16.30 hodin.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Plzní opět projede konvoj historických vojenských vozidel | Autor: Richard Beneš
  • Dorazit by měl i vnuk generála Pattona | Autor: Richard Beneš
  • Plzeňané se dočkají i svých oblíbených veteránů | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (14 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Mirek 07.04.2014 06:41, Reagovat

Je tu moc hnízd, a ještě vosích. To není dobře!!! Zavolejte hasiče!!!

Holub 07.04.2014 07:46, Reagovat

Byla teplá zima a tak se přemnožily. To se stává, ale zase to přejde.

labužník 06.04.2014 22:39, Reagovat

Vosáku, éště něco napiš, ať se zasmějem ...

Vosí Hnízdo 06.04.2014 10:06, Reagovat

I toto se stalo v Plzni o osvobození spojeneckými vojsky: Pod mostem u hlavního plzeňského nádraží šla ráno směrem k "Hamburku" mladá dívka ze čtvrti Petrohrad. Ze zatáčky od "Hamburku" se vyřítil jeep s opilými americkými vojáky, vracejícími se z nočního flámu. Rychlou jízdu opilci nezvládli, jeep vylétl na chodník a mladou dívku usmrtil. Za nehodu díky osvobozenecké euforii dokonce nebyl nikdo ani poterstán. Další případ: Před americkým náletem na město se na konci války v r. 1945 schovalo mnoho lidí do sklepního krytu u hotelu Continental. Americká bomba po výbuchu zřítila strop toho krytu a všichni tam zahynuli, nikoli díky fašistům ale díky Američanům. Všichni byli civilisté, převážně ženy a děti!!! O americkém bombardování "ranžíru" už bylo napsáno hodně. Mnoho civilistů tam opět zahynulo díky Američanům. Dále by mohl vyprávět i třeba zpěvák Karel Gott. Sám několikrát vyjádřil ironicky, jak jim "američtí osvoboditelé" na konci války rozbombardovali dům, kde tehdy s rodiči v Plzni bydlel. Halt ne každý má na "Američany" jen hezké vzpomínky!!!!!! Tak až uvidíte ty kašpary navlečené do parkerů a jedoucích v jeepech, zavzpomínejte také na tyto stinné stránky osvobození o kterých se ovšem v servilních médiích nenapíše.

Holub 07.04.2014 07:51, Reagovat

V tom Kontíku to bylo, Vosáku, O.K. To byli samí buržousti, těch ti přece líto být nemůže! Zhebnout bombou v nebo později v Jáchymově či při ilegálním přechodu hranice - pěšky jako za vozem.
Musíš se na to, soudruhu, dívat dialekticky! A třídně, to hlavně - třídně!

Vosí Hnízdo 05.04.2014 07:54, Reagovat

Doufám, že přijede i pan Šinágl z Žebráku, známý to proamerický a antikomunistický fanatik. Květen, to je jeho měsíc. Na 1. máje se opět jistě bude se svým hákenkrojcem promenovat v pražském PKOJF (dnešní Výstaviště) a pak hurá do Plzně na americkou taškařici. Předminulý rok se tak servilně klaněl rozjetému americkému tanku, až ten ho málem přejel. To by jistě byla čestná smrt pro takového trotla.

Vosí Hnízdo 05.04.2014 07:08, Reagovat

Lidé by si měli uvědomit, že účastí na takové sešlosti otevřeně schvalují imperialistickou politiku NATO a USA. A když je tolik peněz na takovouto taškařici, doufám, že v Plzni klesnou nájmy a dají se do pucu městské byty, které mnohdy od Sametového puče jen chátrají. Za 10 milionů by se dal postavit dům pro potřebné s regulovaným nájmem. Nebo by se za to nasytilo mnoho hladovějících. Mnoho užitečných věcí by bylo za takovou částku a tady se to vyplýtvá za pár dní na propagaci krvelačné a imperialistické politiky USA. Musel bych se stydět byť jen účastí podporovat takové svinstvo. A kdo tam půjde by si měl zavzpomínat, co tragédií a zvěrstev mají na svědomí ti naši "američtí osvoboditelé".

Volič 07.04.2014 13:18, Reagovat

Mnoho hladovějících? Myslíš, těch pár fetek? To snad nemyslíš vážně. Děláš, jako by v Plzni bylo milion žebráků a hladovějících. Jseš k smíchu!

Vosí Hnízdo 04.04.2014 18:55, Reagovat

A za úmysl vyplýtvat těch 7 MILIONů napřesrok by vážně někdo měl jít SEDĚT !!!!!!!!! To je hnus, že to svět neviděl.

Volič 07.04.2014 13:19, Reagovat

Možná bychom si měli připomenout 70 let od konce druhé světové války a od konce nacistických zvěrstev. A sedět by měli i ti, kteří rozhodovali o životech obytečných lidí a ti, kteří zavírali nevinné do uranových dolů, atp. atp.. Předpokládám, že k nich si měl ty rozhodně blízko!

Vosí Hnízdo 04.04.2014 18:50, Reagovat

3,5 milionu Kč na tuto šaškárnu!!! Tady je vidět, na co peníze jsou a nejsou. Město plné bezdomovců, plno lidí hladoví a tady se vystrájejí takové trachtace za miliony. ČSSR osvobodila Rudá armáda a je ostudou, že jí neprojevují naše oficiální politické složky větší vděk. Spojenecká vojska, tudíž nejen US Army!!! osvobodila jen kousek území západních a jižních Čech. Tudíž nechápu, proč se vyvjášejí americké vlajky. Stačil by malý pietní akt u pomníčku za přítomnosti velvyslance, eventuelně představitelů města či veteránů, jako se tomu ostatně dělo i za socialismu, kdy ambasáda USA objížděla americké pomníčky. Toto by maximálně stálo věnec a pár květin a nikoli tolik milionů, které si myslím, že jsou daleko potřebnější jinde!! Tady se manipuluje s dějinami a z plzeňských oslav osvobození se dělá celostátní ceremonie s navozením dojmu, že nás snad osvobodila americká armáda. Od války a zrůdného bombardování Jugoslávie americkými imperialistickými bombardéry mne vše, co smrdí Amerikou připadá odporné a stejně tak tato plzeňská šaškárna. Proto je pro mne tento tijátr TABU. Navíc tady tito slavní "osvoboditelé" těsně před koncem války rozbombardovali celou Plzeň s vidinou, že budeme nuceni u nich škemrat za obnovu rozmláceného. Přepočítali se však neboť si zde lidé zvolili jinačí cestu, než kapitalistické drancování. Takže mne tyto oslavy nic neříkají a raději půjdu slavit májové oslavy do Prahy, kde si snad alespoň částečně vzpomenou na armádu, která nejen naše hlavní město, ale celou ČSR osvobodila. Byla by to přinejmenším slušnost, když už se naše oficiální vláda chová k Rusku tak sprostě, jak se chová!!

Volič 07.04.2014 13:24, Reagovat

Ruská vojska osvobodila Československou republiku, v té době Protektorát Čechy a Morava. Pokud je mi známo, tak ČSSR se jmenovala naše země až od roku 1960.
Československo osvobodila vojska rudé armády a US Army. A nevidím důvod, proč bychom v Plzni oslavovali rudou armádu, když sem nedošla. Plzeň a západní Čechy a kus těch jižních osvobodila US Army, tak i proto jsou tady ty vlajky. Nebo co na tom nechápeš? A Prahu a zbytek země zase vojska rudé armády. To je zcela logické, že města oslavují toho, kdo je osvobodil.
A že se chováme dnes k Rusku jinak? A co Rusko čeká? Že si může dělat co chce? Že si nás v roce 1968 zabralo a prostě jsme museli dělat jak oni pískli? Pche!

Holub 07.04.2014 17:05, Reagovat

A na Slovensku taky Rumuni a tady u nás Belgičani.
A trochu vyváženě.... Museli jsme dělat jak Rusové pískli a teď holt zase musíme dělat jak písknou v Berlíně a Bruselu a Washingtonu a "Bilderbergu".
Zatím je to lepší, než to bylo "za Rusa", ale nechvalme dne před večerem. Národní majetek je rozebraný/rozkradený a žijeme na dluh. Taky nic moc.......

Volič 07.04.2014 21:57, Reagovat

Jasně, tak těch lidí v armádách bylo samozřejmě víc. Rumunské, belgické a další armády náš obdiv taktéž zaslouží. :)

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.