Hejtman Václav Šlajs: Cítím velkou odpovědnost a zároveň výzvu nezklamat důvěru voličů

Hejtman Václav Šlajs: Cítím velkou odpovědnost a zároveň výzvu nezklamat důvěru voličů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Libor PickaLibor Picka

Starosta Bělé nad Radbuzou

Více

Jan ValešJan Valeš

Průvodce

Více

František KopeckýFrantišek Kopecký

starosta obce Luženičky

Více

Hejtman Václav Šlajs: Cítím velkou odpovědnost a zároveň výzvu nezklamat důvěru voličů

Plzeň, 04.04.2014, aktualizováno 08:41 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po dvou měsících ve funkci hejtmana Plzeňského kraje poskytl Václav Šlajs (ČSSD) exkluzivní rozhovor našemu serveru Regionpodlupou.cz. Jako snad každý začátek něčeho nového, byl i ten jeho hektický. Řada pracovních schůzek a jednání, politických a společenských akcí, ale také řešení problémů kraje a občanů. Hejtman Šlajs v rozhovoru mimo jiné uvedl, za co získal v březnu Plzeňský kraj významné ocenění ve francouzském Cannes, na čem spolupracuje hejtmanství s vládou a jejími ministry, kdo přijede na ekonomické sympozium v květnu a jaký názor má na rostoucí preference hnutí ANO.

Václav Šlajs | Autor: Televize ZAKVáclav Šlajs | Autor: Televize ZAK

Pane hejtmane, máte za sebou dva měsíce ve funkci. Jaké byly? Jak přijali tuto změnu vaši nejbližší, rodina?

"Doslova hektické. Během této doby jsem se sešel s poslanci, senátory, řadou starostů, řediteli firem, drobnými podnikateli i řadovými občany. Řešil jsem problémy rozvoje kraje i běžné problémy občanů. Velkou pozornost jsem věnoval krajskému zdravotnictví, ocenil jsem nejlepší učitele i firmy za společenskou odpovědnost. Pokud jsem v minulosti trávil málo času doma, tak teď už jsem doma minimálně. Manželka si za ta léta co jsem v politice zvykla. Věřím, že se časem situace zklidní a budu se moci více věnovat i svým vnoučátkům."

Určitě jste měl velmi náročný program po celou dobu, přesto, kdybyste měl vypíchnout jednu dvě akce, události, nevšední zážitek, co byste zmínil?

"Nevšedním zážitkem bylo předávání šeků pro tělesně postižené. Když jsem viděl jejich radost, zároveň jsem si uvědomil samotnou podstatu lidského života. Velkým zážitkem je i fakt s jakou vážností občané vnímají funkci hejtmana. Cítím velkou odpovědnost a zároveň výzvu jejich důvěru nezklamat."

Plzeňský kraj získal významné ocenění od časopisu o zahraničních investicích fDi Magazine. V hodnocení regionů východní Evropy ho předběhl pouze Pardubický kraj. Jeho zástupci si údajně do francouzského Cannes převzít cenu nepřijeli, protože tomu nevěřili. Věděli jste, že takový průzkum vůbec probíhá? Pokud ano, můžete uvést více podrobností, co a podle čeho hodnotitel vybíral, kdo byl v komisi a jak vám byly oznámeny výsledky? Jakou váhu to má v konečném důsledku pro Plzeňský kraj?

"Ocenění si velice vážíme. Dokonce jsme získali ocenění pro nejlepší region východní Evropy z hlediska strategie rozvoje podnikání. Hodnocení zahrnovalo mnoho socioekonomických ukazatelů. Výkonnost ekonomiky, výše mzdy, míra nezaměstnanosti, vzdělanost, dopravní obslužnost, kvalita zdravotnictví, rozvojové zóny a další. Plzeňský kraj má nejnižší nezaměstnanost a jako jediný v ČR je nezadlužený. Pardubický kraj nás předstihl především zásluhou fungujícího letiště a splavněného Labe. Jinak ve většině ukazatelů si Plzeňský kraj vedl lépe. O soutěži jsme věděli a cenu jsme si osobně v Cannes převzali. Pro kraj je to ocenění dlouholeté práce a zároveň výzva pro pokračování v tomto úspěšném trendu."

Téměř stejnou dobu, po kterou jste hejtmanem, máme novou koaliční vládu v čele se sociálním demokratem Bohuslavem Sobotkou. Změnil se ve srovnání s vládou Petra Nečase přístup, komunikace mezi vládou a hejtmany?

"Pan premiér Sobotka se sešel s hejtmany již 2x, z toho 1x s celou vládou. Mezi vládou a hejtmany se domluvila forma komunikace i spolupráce. Hejtmani na vládu i pana premiéra vznesli řadu požadavků, především pak řešit podfinancovanost krajů, problematiku zdravotnictví a čerpání evropských fondů. Spolupráci hejtmanů s vládou Petra Nečase nemohu hodnotit, neboť v té době jsem nebyl ve funkci. Kolegové hejtmani byli k vládě Petra Nečase značně kritičtí."

Se kterými ministry a o čem vede Plzeňský kraj v současné době jednání?

"Aktuálně jednáme s ministrem životního prostředí ohledně Národního parku Šumava, s ministrem obrany řeším problematiku vojenského újezdu Brdy a převod letiště Líně do vlastnictví Plzeňského kraje a s ministrem zdravotnictví problematiku financování krajských nemocnic. Zatím mám dojem, že ministři se snaží problémy řešit."

Chcete se pravidelně setkávat se všemi poslanci za Plzeňský kraj, k první schůzce už došlo. Chápu, že se chcete navzájem informovat, ale už jste je požádal o konkrétní pomoc? Nebo už víte, v čem by vám (kraji) mohli pomoci? Stejně tak i senátoři, se kterými jste jednal?

"Plzeňský kraj nechce vstupovat do pravomocí Parlamentu. Chce ale využít potenciál 11 poslanců a pěti senátorů zvolených v Plzeňském kraji. Na setkání s nimi jsem je informoval o aktuálních problémech rozvoje Plzeňského kraje a požádal je o legislativní podporu především ohledně vojenského újezdu Brdy a Národního parku Šumava. I na této úrovni jsme si domluvili pravidla komunikace a spolupráce. Ze setkání jsem měl dobrý pocit."

Jsme na začátku měsíce dubna, jaké důležité akce jsou před Vámi v následujících dnech?

"Důležitý je každý den. Dlouhodobě chceme podporovat podnikání v kraji a dle možností snižovat nezaměstnanost. Více musíme pomoci venkovským oblastem kraje a podpořit jejich rozvoj. Připravujeme s hospodářskými komorami ekonomické sympozium, na které přijede 29. května zhruba 100 čínských podnikatelů z partnerské čínské provincie. Rovněž úzce spolupracujeme s německými partnery na podpoře podnikání. Co se týče společenských aktivit, v dubnu ocením občany za hrdinské činy při záchraně lidských životů."

ČSSD je ve vládní koalici s ANO a KDU-ČSL. Podle posledních volebních průzkumů a volebních modelů ANO posiluje a ČSSD ztrácí právě na úkor ANO. Jak moc jsou pro Vás takové průzkumy směrodatné a proč podle Vás sociální demokracie ztrácí, co by měla změnit?

"Volby dopadly tak, jak dopadly. Nebyly ani tak o ideologii, jako o změně. Totéž jsme byli svědky na Slovensku. Současná vládní koalice je asi jediné možné řešení. Vláda není ani levá, ani pravá. Přesto její vládní prohlášení je velmi ambiciózní. Čas ukáže, zda dokáže své vize zrealizovat v praxi. ANO je nový a stále neokoukaný politický subjekt a lidé mají rádi změnu. Volební preference jsou důležitým ukazatelem politických nálad, avšak volební preference a volební výsledky se vždy v ČR ve všech volbách výrazně lišily. Prostě platí, že zajíci se počítají až po hodu. Přesto se ČSSD musí zamyslet, jak dále, a současné politické trendy nepodcenit."

Děkuji Vám za rozhovor.

Autor: Alena Maršálková

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.