Plzeň i letos podpoří monitoring řeky Úhlavy částkou 258 tisíc korun

Plzeň i letos podpoří monitoring řeky Úhlavy částkou 258 tisíc korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Věra DvořákováVěra Dvořáková

Starostka Myslovic

Více

Iveta PohořeláIveta Pohořelá

Vedoucí terapeutické dílny

Více

Plzeň i letos podpoří monitoring řeky Úhlavy částkou 258 tisíc korun

Plzeň, 20.03.2014, aktualizováno 24.03.2014 10:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Odbor životního prostředí magistrátu získá z Fondu životního prostředí města Plzně dotaci ve výši 258 tisíc korun na projekt Screeningový monitoring řeky Úhlavy. Cílem projektu, který běží již třetím rokem je pořízení screeningového monitoringu jednotlivých detailů mikropovodí v celkovém rozsahu 19 monitorovacích profilů. Město se tak díky monitorování kvality vody v Úhlavě, která je jediným zdrojem pitné vody pro Plzeň, velmi rychle dozví o možné příčině znečištění. Na to pak může operativně reagovat úpravna vody.

„Řeka Úhlava je zatížena pesticidními látkami, jejichž množství a druhy nejsou přesně specifikovány. V roce 2012 a 2013 se uskutečnil screeningový monitoring řeky s cílem identifikovat konkrétní riziková mikropovodí z hlediska pesticidů a stanovení množství pesticidů. Projekt byl hrazen z několika zdrojů, a to z Krajského úřadu Plzeňského kraje, Povodí Vltavy, Vodárny a.s. a města Plzně,“ uvedla radní Irena Rottová (ODS).

Monitorováním Úhlavy se mapují i její přítoky, které tok výrazně ovlivňují a znečišťují pesticidními látkami. Monitoring tak určí riziková místa, která se zkontrolují. Tento kontrolní mechanismus pak operativně dohledá rizikové zemědělské subjekty, jež mohou být zdrojem znečištění. V roce 2012 se poprvé uskutečnil screeningový monitoring řeky, jehož cílem byla identifikace konkrétních rizikových mikropovodí z hlediska pesticidů a stanovení jejich množství. Monitorování se zaměřilo na nejvýznamnější dusíkaté pesticidy a jejich metabolity. Jako významný pesticid byl ke sledování zařazen glysofát a jeho metabolity. Celkem se sledovalo 150 pesticidních látek.

Iniciativu magistrátu a jeho aktivní zapojení do projektu monitoringu řeky Úhlavy uvítal opoziční zastupitel Petr Suchý (TOP 09), který se sledováním kvality pitné vody v Plzni dlouhodobě zabývá. „Na monitoring přispívá vedle města podobnou částkou i Plzeňský kraj, celkem se tak jedná o částku kolem půl milionu korun a velmi oceňuji, že o dotaci na takto přínosnou věc dnes už nikdo nediskutuje,“ řekl Petr Suchý. Podle jeho slov si díky monitoringu dávají větší pozor případní viníci znečištění. Situace s kvalitou vody se tak díky sledování zlepšila.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.