Noví poslanci prý budou trpět, tvrdí Marek Ženíšek

Noví poslanci prý budou trpět, tvrdí Marek Ženíšek | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslav JašekJaroslav Jašek

Učitel SŠ

Více

Pavel RybaPavel Ryba

místostarosta obce Částkov

Více

Petr ŠauflPetr Šaufl

sociální pracovník MěÚ Rokycany, kurátor pro děti a mládež

Více

Noví poslanci prý budou trpět, tvrdí Marek Ženíšek

Plzeňský kraj, Praha, 11.03.2014, aktualizováno 15:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jak se zabydlují nováčci v poslaneckých lavicích? Je jich většina a v řadě případů se ještě učí. Občas jsme svědky toho, že nováčci nevědí, jak se projednává to či ono, prosazují populistické novoty, jako zákaz alkoholu ve Sněmovně nebo se snaží zavádět novou módu.

Právě místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO), která přišla s tím, že by z půdy Parlamentu měl zmizet všechen alkohol, předsedala schůzi Poslanecké sněmovny v zelené mikině s kapucí. Toto velmi neformální oblečení, které patří spíše do tělocvičny, jsme u vrcholných politiků na oficiální schůzi viděli prakticky poprvé.

Před necelými třemi roky přitom tiskový odbor Poslanecké sněmovny nařídil novinářům nutnost nosit společenské oblečení, pokud vcházejí na půdu dolní komory. Společenské kalhoty, košile a sako byla u pánů novinářů nutnost.

„Ten, kdo byl někdy na prohlídce britského parlamentu zjistil, že by tam nebyl jediný poslanec bez kravaty. Dámy si ale netroufám hodnotit, to je míra vkusu každého,“ reaguje na oblečení v Poslanecké sněmovně Marek Ženíšek (TOP 09), který ač patří mezi nováčky, tak by bez saka a kravaty do Parlamentu nevstoupil.

„Mě se to, jako chlapovi, špatně hodnotí. Osobně se ale snažím tomu dát tu důstojnost a zastupovat tam ty lidi, kteří mi dali hlasy. Chci je zastupovat odborně a také společensky na úrovni, protože o tom to je. Diskutovat můžeme jakkoli dlouho a hlasitě, ale jsme zákonodárci, kteří mají mít nějakou úroveň a to jak tu odbornou, tak i společenskou a to včetně etiky,“ říká Karel Šidlo (KSČM), jenž začal v Poslanecké sněmovně třetí volební období.

Jaroslav Lobkowicz (TOP 09), který v poslanecké lavici sedí už jedenáctým rokem, se k oblečení nechtěl moc vyjadřovat, vadí mu ale jiné věci.

„Co se mi hrubě nelíbí je to, že mnozí noví poslanci a poslankyně o sobě stále prohlašují, že nejsou politici. Před nedávnem, jsme měli jedno jednání, kde šéf výboru prohlásil, že vlastně není politik a že dané věci nerozumí, načež vystoupil jeden komunistický kolega poslanec, který řekl, že v momentě, kdy se dostanete, jako kandidát na billboard, tak se stáváte politikem. Říkat pak o sobě, že nejsem politik, je falešná výmluva,“ vysvětluje poslanec Lobkowicz.

„Co mě zaráží nejvíce, tak je to, že u mnohých nováčků přetrvává takové zděšení, jak ta Sněmovna vlastně funguje. Zjišťují, že Parlament je o demokratické diskuzi, že to není pouze fabrika na schvalování zákonů a že tam chtějí lidé přednést své názory a tím se diskuze prodlužuje. Někteří asi ještě nepochopili, do jakého tělesa byli zvoleni. To je mi jich trochu líto, protože asi budou trpět,“ dodává Marek Ženíšek.

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.