Zastupitelé kraje smetli dobrovolným hasičům žádost o dotaci na oslavu založení

Zastupitelé kraje smetli dobrovolným hasičům žádost o dotaci na oslavu založení | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Věra PavlíčkováVěra Pavlíčková

chirurg, lékařka FC Viktoria Plzeň, lékařka národního družstva LH

Více

Karel ŠidloKarel Šidlo

Poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Více

Pavel VaněkPavel Vaněk

lékař – primář Léčebné lázně Konstantinovy Lázně

Více

Zastupitelé kraje smetli dobrovolným hasičům žádost o dotaci na oslavu založení

Plzeň, Žihle, 10.03.2014, aktualizováno 15:19 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Více půl hodiny trvalo zastupitelům Plzeňského kraje projednávání bodu, který se zabýval podporou dobrovolných hasičů v obci Žihle na severním Plzeňsku. Ti si požádali o příspěvek z Fondu hejtmana ve výši 60 tisíc korun na letošní oslavu 140. výročí jejich založení. Po bouřlivé debatě zastupitelé rozhodli o tom, že dobrovolní hasiči ze Žihle na oslavu nedostanou nic a podobně do budoucna skončí i další podobné žádosti.

Dobrovolní hasiči mohou zapomenout na krajské dotace na oslavy založení - ilustrační foto | Autor: Richard BenešDobrovolní hasiči mohou zapomenout na krajské dotace na oslavy založení - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

První škrty v žádosti jednotky dobrovolných hasičů ze Žihle na jejich oslavu založení udělali nejprve samotní radní a to i přesto, že náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) je ze Žihle. Radní doporučili původní žádost o 60 tisíc korun snížit na polovinu. O zbývajících 30 tisících měli rozhodnout zastupitelé. Žádost podrobili ostré kritice opoziční zastupitelé, kteří ji označili za nekoncepční. „Město Blovice také hodně podporuje dobrovolné hasiče, ale myslím si, že by je nikdy nenapadlo chtít peníze na podobnou oslavu,“ uvedl zastupitel a starosta Blovic Jan Poduška(ODS).

Na nebezpečí v případě precedentu upozornila v případě odsouhlasení zmíněné dotace také zastupitelka Marcela Krejsová (ODS). „Kolik takových výročí a oslav by ještě přišlo?“ ptala se Krejsová. Stejného názoru byl i místostarosta Kdyně Vladislav Vilímec (ODS), který jinak dobrovolné hasiče velmi podporuje. Opoziční zastupitelé dále zdůraznili, že příspěvky na oslavy může kraj přidělovat z přebytků hospodaření. V žádném případě však není vhodné podobné dotace schvalovat ve chvíli, kdy hejtmanství mluví o šetření a škrtech.

Dobrovolní hasiči slavit, mohou, peníze si musí najít jinde než na kraji - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Náměstek hejtmana Ivo Grüner konstatoval, že o žádosti svých spoluobčanů ze Žihle nevěděl, a i když s ní souhlasí, zdrží se hlasování, což také učinil. „Žádost našich dobrovolných hasičů chápu, protože peníze shánějí, kde sedá,“ dodal Grüner.  

Ještě před samotným hlasováním o přidělení dotace slíbil hejtman Václav Šlajs (ČSSD), že se podobná žádost objevila na jednání zastupitelstva naposledy. Stejně jako jeho náměstek, se i hejtman zdržel hlasování o dotaci. Hlasování se zdrželi i další zastupitelé z ČSSD i KSČM, proti hlasovali mnozí zastupitelé z opozice. Návrh na dotaci tak neprošel. Kraj bude do budoucna i nadále podporovat při nákupu techniky, vybavení a v činnosti dobrovolné hasiče, ti ale mohou zapomenout na to, že od hejtmanství dostanou peníze na oslavy založení.  

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Dobrovolní hasiči mohou zapomenout na krajské dotace na oslavy založení - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš
  • Dobrovolní hasiči slavit, mohou, peníze si musí najít jinde než na kraji - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 11.03.2014 18:59, Reagovat

Z veřejných rozpočtů má být hrazeno pouze to, co je naprosto nezbytné. Jinak se pořád jen zvyšují daně a nikdy to nevezme konec, jako to paradoxně dělá pravice.

Alfa 11.03.2014 08:34, Reagovat

Krejsová podělala co mohla, prošustrovala desítky, možná stovky milionů a bude jí vadit 30 tisíc pro hasiče!!!

Vosí Hnízdo 10.03.2014 18:56, Reagovat

Beru-li to z pohledu od sousedů z Bavorska, myslím si, že starosta jakékoli místní obce by takovou akci podpořil finanční dotací nebo alespoň darem několika sudů piva ze zpřízněného pivovaru. Dobrovolní hasiči je tam zavedený folklór a s tím jsou spojené i všelijaké oslavy. Tady se vyhodilo mraky peněz na kdovíjaký nesmysl, připomenu všelijaké vlastní zájmy sledující taškařice např. paní Krejsové aj., tak halt si dobrovolní hasiči na oslavu svého založení muší udělat sbírku. Doufám, že alespoň budou mít tolik hrdosti a na trachtaci nepozvou lidi, co jim na akci nechtěli dát a pořádně to rozpumpujou i bez nich.

pepe 11.03.2014 09:57, Reagovat

Pokud vím, tak to především nepodpořili levičáci (ČSSD a KSČM).

Jiří Valenta 11.03.2014 18:52, Reagovat

Milý Pepe, opět se pleteš, já jsem to pidpořil :-)

pepe 11.03.2014 21:45, Reagovat

Možná vy, ale mnozí z Vás ne. ODS a TOPka by na to hlasy nestačila.

Karel Ferschmann 10.03.2014 17:09, Reagovat

Nepodpořit stočtyřicáté výročí sboru hasičů ukazuje historickou neznalost některých zastupitelů PK, protože dobrovolných hasičských sborů založených před 140 lety moc v plzeňském kraji není a daly by se spočítat "na prstech pyrotechnika v invalidním důchodu". Neschválená odměna dobrovolníkům v požadované výši by určitě kraj nezabila a strach, že se budou hlásit další je zcela jistě lichý.

Mj. nejstarší český sbor dobrovolných hasičů je v Zákupech, založen byl roku 1854. Před 150 lety, 12. března 1864, byly schváleny stanovy prvního českého sboru dobrovolných hasičů, který vznikl ve Velvarech na Kladensku. V roce 1870 existovaly v českých zemích dvě desítky jednotek dobrovolných hasičů, o čtyři roky později jich bylo sto. Bližnímu na pomoc, vlasti k prospěchu!!

pepe 11.03.2014 09:53, Reagovat

Tak jim to pošlete z Vašeho rozpočtu.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.