Pravolevá koalice v Plzni se (ne)otřásá v základech

Pravolevá koalice v Plzni se (ne)otřásá v základech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Pravolevá koalice v Plzni se (ne)otřásá v základech

Plzeň, 18.02.2014, aktualizováno 19.02.2014 08:21 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

     Politicky sice nesourodý, ale zato velmi pragmaticky zbudovaný, povolební slepenec ODS a ČSSD dostal v Plzni další "ránu do vazu". Zcela neočekávaně, alespoň z pohledu ODS, byl zastupitelstvem města odvolán technický náměstek primátora Petr Rund. Bylo mu kladeno za vinu, že byl významným způsobem spoluzodpovědný za podezřelé vícenáklady, jdoucí až do milionů korun, vzniklé při stavbě budovy nového plzeňského divadla. Na odchod ze své funkce "v rytmu kvapíku" ale bude předseda doubravecké ODS vzpomínat paradoxně "v dobrém", neboť do konce volebního období zbývá jen pár měsíců a další mnohé zásadní problémy trvale rozhádanou městskou radu neúprosně dohánějí. Ke svému odchodu si pan náměstek určitě rád ještě přibalí i přes dvě stě tisíc korun odstupného.

     Co z této kauzy ale obecně vyplývá? Minimálně jeden příznačný fakt a tím je, že se zcela atomizovaná ODS dnešních dní neumí a často ani nechce za své dlouhodobě "tažné koně" efektivně postavit. Strana je veřejností nahlížena prizmatem potápějící se lodi s řídnoucí posádkou řídící se heslem "zachraň se, kdo můžeš". Jak všichni víme, tímto způsobem se "zachránil" dokonce i nedávný kandidát na prvního místopředsedu, také stranický předseda ODS Plzeňského regionu "nepostradatelný, s kmotry bojující" exministr spravedlnosti a exděkan Právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil.

     Přestože Rundovo odvolání neiniciovali sami koaliční sociální demokraté, tak byl protěžovaný a dlouhodobě kontroverzní náměstek i jejich hlasy bez větších problémů odvolán. Předseda klubu ODS v zastupitelstvu města Robert Houdek tento fakt jen formálně označil za flagrantní porušení koaliční smlouvy s tím, že tato může být vypovězena.

     "Řeč se ale mluví a voda teče". Toto rčení dnes zcela přesně opisuje filosofii vládnutí plzeňské koalice.

     ODS je i zde, v dlouhodobě pravicově orientované Plzni, ve fázi konečného rozpadu a tak logicky nemůže být v jejím zájmu mocenské posty zbytečně a předčasně opouštět. A nakonec nejde jen o tyto lukrativní pozice, ale i o ztrátu kontroly nad mnohamilionovými veřejnými zakázkami či o správu "rodinného stříbra", jmenovitě městských společností Plzeňská teplárenská a.s. a Plzeňské městské dopravní podniky a.s. a některých dalších. V teplárně dlouhodobě šéfuje regionální místopředseda ODS, v dopravním podniku to byl, na základě povolebního paktu, protagonista sociálních demokratů. Oba dva politici však přesto, že disponovali významným vlivem na tok mnoha stovek milionů korun oběma směry, nedokázali v posledních dvou letech zabránit například navýšení ceny tepla občanům o 15% a o 13% u předplatného a dokonce o 50% u jednotlivého jízdného.

     Sociální demokraté mají v Plzni problém jiný. Potřebují se v tomto "supervolebním" roce pokud možno co nejzřetelněji a nejrychleji "odstřihnout" od svého, aktuálně politicky nepopulárního, pravicového partnera, neboť nespokojenost s řízením města tímto ideologicky nesmyslným hybridem strmě roste. Jaksi přitom zapomínají, že je již skoro pozdě a voliči jim zradu na levicových idejí a často i vlastního volebního programu v říjnu nejspíše také rázně sečtou!

 

 

Autor: Jiří Valenta

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  •  | Autor: Jiří Valenta

Doporučujeme také


Diskuse (11 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jan 26.02.2014 18:51, Reagovat

Komunisticá strana = nacistická strana. Vrazi jako vrazi.

pepe 18.02.2014 12:19, Reagovat

S kým, že to vládnete vy v PK. Nejsou to náhodou socani? A co Vaše koalice s ČSSD a dluhy nemocnic. To nic není? Dáváte od toho ruce pryč, jako by se Vás to netýkalo. Jenom poukazujete na to, co dělá na městě ČSSD a ODS. Chce to trochu sebekritiky.

Jiří Valenta 18.02.2014 12:42, Reagovat

Já přece netvrdím, že sociální demokracie je z principu špatná, ale pouze a jen to, že jejich koalice s ODS je nesmyslná, dysfunkční a poškozuje celou levicovou scénu..

pepe 18.02.2014 19:56, Reagovat

Myslíte si, že v koalici s Vámi by to bylo lepší? Programově určitě, ale co v ostatních věcech.

Jarek 18.02.2014 12:13, Reagovat

Jiříčku Valentíčku, už mi je jasné, proč máš jen jedno dítě. Pro plky na internetu a schůzích KSČ nemáš na výchovbu čas. Jsem si jist, že ani o toho jednoho potomka se nestaráš. To je ale dobře, alespoň nebude tak zmatený.

Volič 18.02.2014 12:59, Reagovat

Já jen doufám, pane Valento, že stejně jako jste výřečný na internetu, jste výřečný ve Sněmovně. Tam berete spoustu peněz - ale zatím o vás slyšet není! Doufám, že se nezařadíte mezi ty poslance, kteří se k řečnickému pultíku za celé období "nedostali" ani jednou....

Jiří Valenta 20.02.2014 08:35, Reagovat

..ještě něco k tomuto příspěvku (volič):
http://www.novinky.cz/domaci/328069-omluvou-z-jednani-je-pro-zakonodarce-cokoliv-hejtman-rihak-od-srpna-neprisel.html

Jiří Valenta 18.02.2014 13:18, Reagovat

Je dobře, že to sledujete..:-) Zcela jistě Vás nezklamu (tedy jestli jste opravdu můj či náš volič)..nerad však čvachtám zbytečně a pro nějaké čárky, jako mnozí mí kolegové z jiných politických stran..Zaměřit byste se měl v tomto ohledu spíše na účast poslanců při hlasováních o zákonech, ty jsou pro občany mnohem důležitější na rozdíl od mnohých přihlouplých exhibic..A v tomto ohledu jsem mezi pár jedinci, kteří mají 100% efektivitu práce..:-)Také, co se týče podaných interpelací jsem na tom velice dobře..:-)

Volič 18.02.2014 22:00, Reagovat

Díky za odpověď. Volit chodím pravidelně, nicméně volím jinou stranu než KSČM. Nicméně neodsuzuji ani nenapadávám ty, kteří si stranu vybrali. Je demokracie. :-)
Souhlasím, že hlasování je důležitější než exhibování před řečnickým pultíkem. Nicméně ukázat se voličům s nějakým osobním názorem a nikoliv jen zvedáním ruky (občas jako stádo) je také dobré :-). Respektive alespoň mě zajímá, jak ti, které jsem volil vykonávají svojí činnost.
Za interpelace chválím :-).

Jiří Valenta 18.02.2014 12:45, Reagovat

Jarečku, mému děťátku je teprve 24 let, ale přesto věřím, že si již i přes mé plky na internetu a schůzích KSČ, zcela jistě už v životě poradí i bez mé další výchovy sám..:-))

Josef 20.02.2014 07:22, Reagovat

Kéž bez Vaší další výchovy, proto, aby byl slušný člověk.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.