Slavnosti svobody vrátí pivní metropoli zpět do května roku 1945

Slavnosti svobody vrátí pivní metropoli zpět do května roku 1945 | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel DvořákPavel Dvořák

živnostník – truhlářství a tesařství

Více

Václav PetrusVáclav Petrus

Starosta Švihova

Více

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Slavnosti svobody vrátí pivní metropoli zpět do května roku 1945

Plzeň, 30.04.2012, aktualizováno 21:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Spanilá jízda vojenských historických vozidel Convoy of Liberty, která je každoročně divácky nejatraktivnější částí oslav osvobození Plzně a přiláká tisíce diváků, se letos poprvé uskuteční v novém čase. Nepojede se jako obvykle v neděli dopoledne, kolona vozidel vyjede mimořádně už 5. května v 18 hodin z Kaplířovy ulice, vysvětlila náměstkyně plzeňského primátora Eva Herinková (ČSSD).

Účastníci loňských slavností svobody se stylizovali do módy z května roku 1945 | Autor: Archiv Televize ZAKÚčastníci loňských slavností svobody se stylizovali do módy z května roku 1945 | Autor: Archiv Televize ZAK

Americké džípy, vojenská technika, kempy, vojáci a muzika vrátí centrum Plzně ve dnech 4. – 6. května zpět do roku 1945. Oslavy osvobození města americkou armádou se letos uskuteční už po třiadvacáté. „Vedle konvoje vojenských historických vozidel, se mohou návštěvníci oslav těšit na setkání s válečnými veterány, proběhnou vzpomínkové akty a hudební vystoupení jazzové a swingové hudby. Vyvrcholením oficiální části bude v den osvobození města 6. května pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! Zúčastní se ho také 15 veteránů z USA a Belgie, kteří před 67 lety Plzeň osvobodili,“ řekla pro Regionpodlupou.cz Eva Herinková.

I letos vyjede do ulic Plzně Convoy of Liberty | Autor: Archiv Televize ZAK

„Ke změně času konvoje historických vozidel nás vedly pragmatické důvody. Kvůli nedělnímu oficiálnímu programu by se ho v obvyklém čase nemohli zúčastnit váleční veteráni. Tomu jsme chtěli předejít, protože jízda v džípech je nejen pro ně, ale pro všechny přítomné, nezapomenutelným zážitkem,“ vysvětlila náměstkyně primátora. Historická technika 16. obrněné divize s pěší jednotkou, která sesedne z vozidel na náměstí T. G. Masaryka, bude tvořit čelo konvoje. Za ním pojedou na džípech američtí a belgičtí veteráni. V koloně se představí se svoji technikou plzeňské i mimoplzeňské kluby vojenské historie nebo také skotští dudáci.

Slavnosti svobody si ani letos nenechají ujít proslulí veteráni, kteří město v roce 1945 osvobodili, přijede jak Earl Ingram, tak i George Thompson, Thomas Grissop, nebo Erik O. Peterson, jenž přijel na prvním tanku. Z belgických veteránů přislíbili účast Michel Gilain, José Schindfessel, Louis Gihoul a další. Již tradičními vzácnými hosty budou George Patton Waters, vnuk generála Pattona, Charles Noble, syn generála Noblea a Marion Kirkham, bratr Virgila Kirkhama, posledního úředně zaznamenaného amerického pilota, jenž zahynul během druhé světové války v Evropě. Veteráni se zúčastní vzpomínkových akcí a také večerního programu na náměstí Republiky v sobotu 5. května.

Jedním z hlavních bodů programu oslav osvobození je projekt „Plzeň 1945“. V Křižíkových sadech se představí americký i československý dobový kemp nebo československý Kombinovaný oddíl, který sloužil v době války pod britskou vlajkou a do Plzně dorazil 7. května, tedy den po amerických jednotkách. Pro milovníky vojenské techniky budou připraveny kromě kultovních džípů americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněné transportéry M8 Greyhound, motorky Harley Davidson a další. Chybět nebudou ani zbraně, klasické britské i americké pušky, samopaly, pistole, revolvery a kulomety.

Na Slavnosti svobody by měl i tentokrát dorazit slavný veterán Erik O. Peterson | Autor: Archiv Televize ZAK

Kontrolní stanoviště amerických Rangers se bude nacházet před muzeem Patton Memorial Pilsen. „Ukázkou dobového vojenského života, vystavenými zbraněmi a historickými vozidly doplní expozici muzea,“ řekla Hana Retspiesová, koordinátorka Slavností svobody z plzeňského magistrátu. Premiéru bude mít při slavnostech americký lehký tank M24, jenž zprovoznili nadšenci z americké základny v německém Vilsecku a přátelé muzea Patton Memorial Pilsen. „Jde o stejný typ tanku, které měla ve výzbroji operační skupina 16. obrněné divize, umístěn bude před kulturním domem Peklo,“ upozorňuje Hana Reitspiesová.

Dalším místem, které připomene konec války v Plzni, bude prostor za obchodním domem Plaza. Tábor zde budou mít vedle amerických vojáků 16. obrněné divize, 17. výsadkové takzvané zapomenuté divize, vojenských policistů z Military Police Corps také nepřátelské složky Wehrmachtu. „Součástí programu za Plazou budou ukázky dobových zbraní a techniky. Rovněž se představí současné spojenecké síly reprezentované českými airsoftovými jednotkami, které napodobují věrně americké nebo české vojáky na misích v Iráku a Afganistánu,“ doplňuje Reitspiesová. Čestnými hosty tady budou příslušníci 601. skupiny speciálních sil, jež v nejbližší době čeká účast v další misi.

Kulturní program nabídne náměstí Republiky, dobové pódium v Křižíkových sadech a amfiteátr za obchodním domem Plaza. Návštěvníci se mohou těšit na Greenhorns a Jana Vyčítala, Big Band Mariánské Lázně, vystoupení skotských dudáků nebo Pilsner Jazz Band. Slavnosti svobody zakončí 6. května slavnostní koncert Orchestru Gustava Broma Big Band v Měšťanské besedě. 

Autor: Ben, redakce

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.