Zastupitelské kluby ODS a ČSSD dosud nenašly společnou řeč v kauze vícenákladů na stavbě dívadla

Zastupitelské kluby ODS a ČSSD dosud nenašly společnou řeč v kauze vícenákladů na stavbě dívadla | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel ŠrámekPavel Šrámek

poslanec parlamentu ČR

Více

Ivana ŠiftováIvana Šiftová

Manažerka

Více

Petr SuchýPetr Suchý

Člen krajského předsednictva TOP09

Více

Zastupitelské kluby ODS a ČSSD dosud nenašly společnou řeč v kauze vícenákladů na stavbě dívadla

Plzeň, 29.01.2014, aktualizováno 14:53 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Těsně před čtvrtečním jednáním plzeňského zastupitelstva horečně probíhala v posledních dnech jednání zastupitelských klubů na téma dostavby nového divadla. Nejdiskutovanější pak byla otázka uhrazení, či neuhrazení vícenákladů za vykopání a odvoz zeminy ve výši téměř 20 milionů korun, které požaduje zaplatit firma Hochtief, jež staví divadlo. Ta hrozí, že v případě nezaplacení vícenákladů přeruší práce na divadle. Zaplacení vícenákladů odmítá zastupitelský klub ČSSD, který navíc stále požaduje hlavu technického náměstka primátora Petra Runda (ODS). Za svým náměstkem ovšem stojí klub zastupitelů ODS, který hodlá Runda na pozici náměstka podržet. Prohlubuje se tak krize mezi radniční koalicí tvořenou ODS a ČSSD.

Ani po úterním jednání klubů zastupitelů nebylo jasné, kdo a jak podpoří bod o divadle a zda vůbec se bod dostane na program jednání zastupitelstva. „Zastupitelské kluby ODS a ČSSD deklarovaly vůli otevřít divadlo v plánovaném zářijovém termínu. Každý klub zatím mluví o jiném způsobu dosažení tohoto cíle. Někteří zastupitelé z ČSSD by chtěli ponechat otázku části vícenákladů na soudu. To se mně osobně jeví ve vztahu ke společnému cíli jako protichůdné a odporující si. Zastávám v tomto stanovisko, že práce, které se provedly, byly skutečně provedené a nezbytné ke stavbě divadla. Bez vykopání zeminy by přeci divadlo stát nemohlo a při zodpovědnosti zejména ve vztahu k projektu EHMK 2015 jsem připraven vícenáklady schválit,“ komentoval aktuální dění zastupitel Pavel Šindelář (ODS).

Kartami může nyní zamíchat nový právní názor na celou kauzu, se kterým přišel vedoucí právního odboru magistrátu Dominik Tomášek. Ten argumentuje tím, že v momentě, kdy jsou stavby týkající se vícenákladů hotové a realizované, tak nemá právo firma Hochtief zastavit a nepokračovat ve stavbě. Firma by tedy měla dál pokračovat ve stavbě. Lze jen předpokládat, že se na čtvrtečním zastupitelstvu nemusí ani tentokrát nic rozhodnout. Návrh bude předložen, projedná se, nic se neschválí a stavba divadla bude dál pokračovat, protože firma nebude mít právo ji zastavit. Mezitím budou pokračovat tanečky ČSSD tlačící na náměstka Runda, aby odstoupil z funkce.

Ostře nabroušený klub zastupitelů ČSSD, který má za zády neméně nabroušenou členskou základnu, jež od svých zástupců požaduje razantní kroky vůči ODS, tlačí k odstoupení koaličního náměstka Runda. „Klub řekl, že je potřeba tuto situaci řešit, náměstek Rund by měl odstoupit sám a z vlastní vůle. Ztratil důvěru našeho klubu,“ konstatoval náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Od začátku jsme měli obavy, že na stavbě divadla vzniknou vícepráce, ale od začátku jsme byli ujišťováni, že žádné vícenáklady nebudou. Pak jsme se najednou dozvěděli, že už se jednalo o vícenákladech na nákup kvalitnější divadelní techniky, jež vznikly z důvodu nových norem a také o uhrazení nákladů za neplánovaný odvoz kontaminované zeminy ze staveniště. Nejsme přesvědčeni o tom, že se tak stalo v souvislosti s tím, jak se projednávají změny projektu. Celá situace je hodně nešťastná z důvodu, že přišla před komunálními volbami. Není to dobré pro obě politické strany ani pro město. Funkcionalita města by mohla být narušena. Bohužel to ale dospělo do stavu, kdy se nám nechce vydávat zbytečně peníze na vícepráce. Nejsme přesvědčeni, že jsou oprávněné,“ dodal Zrzavecký.  

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Aha 30.01.2014 13:24, Reagovat

Smlouvy pisi pravnici. Odpovednost za jejich kvalitu nesou oni. O tom jak vypada smlouva se uci studenti na VS. Tato konkretni "divadelni" bude radove o stovkach stran vysoce odborneho textu. Politik neni vseved. Myva zakladni ci nizsi vzdelani. Proto nepracuji jako soliteri, ale maji kruce (meli by mit k ruce) odborny actake odpovedny aparat. Sami sice take nesou odpovednost, avsak jineho charakteru...minimalni mira duvery mezi politikem a uredniky je nezbytna, zvlaste v techto odbornych zalezitostech. Trocha kritickeho mysleni by neuskodila. Je tragedii dnesni zastupitelske demokracie na vsech urovnich, ze si nasi zastupci,potazmo volici mysli, ze politik je vseved a vseumel. Na uradech pracuji urednici, kteri maji take nejakou napln sve prace, sve povinnosti. Ocekavam tedy od nich, ze splni zadani, pri vyuziti vsech svych odbornych a osobnich predpokladu. Pri Vasem vykladu odpovednosti bychom za nedlouho zili v chaosu a anarchii.

KAB 30.01.2014 17:03, Reagovat

V anarchii a chaosu žijeme přece teď. Tak město si objedná nějakou stavbu a najednou neví, kdo ho má platit. V soukromé firmě jsou taky jen lidi, ale něco takového by tam prostě nastat nemohlo, stejně jako když si něco objednám já jako fyzická osoba - jenže tam majitel pracuje se svými penězi, radní rozhazují z cizího a tak je jim to jedno.

KAB 30.01.2014 06:32, Reagovat

Nevím o čem je řeč - kdo platí vícenáklady je přece ve smlouvě, protože taková věc logicky musí být známa před podpisem smlouvy. A pokud to ve smlouvě není, pak to musí uhradit radní města Plzně ze svých platů.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.