Kdo je Václav Šlajs, pravděpodobně nový hejtman Plzeňského kraje

Kdo je Václav Šlajs, pravděpodobně nový hejtman Plzeňského kraje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav PalíšekVáclav Palíšek

technik

Více

Filip HrubýFilip Hrubý

Starosta Chotěšova

Více

Dana LukášováDana Lukášová

Konzultantka firemního vzdělávání

Více

Kdo je Václav Šlajs, pravděpodobně nový hejtman Plzeňského kraje

Plzeňský kraj, 27.01.2014, aktualizováno 09:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ještě žádný politik v rámci Plzeňského kraje nevzbuzoval tolik vášní, jako kandidát na nového hejtmana Václav Šlajs (ČSSD). Problém vzbuzuje jeho předlistopadová, komunistická minulost, kdy byl důstojníkem v tehdejší Československé lidové armádě. Někteří opoziční zastupitelé ho titulují slovem politruk, také autoři petice, kterou podepisovali ti, kteří nechtějí Václava Šlajse za hejtmana, se nazývá „Nechceme politruka hejtmanem“. Právě oslovení politruk se Václav Šlajs brání.

Václav Šlajs, stále jako radní Plzeňského kraje. | Autor: www.plzensky-kraj.czVáclav Šlajs, stále jako radní Plzeňského kraje. | Autor: www.plzensky-kraj.cz

Otevřený dopis nekomunistickým zastupitelkám a zastupitelům Plzeňského kraje, včetně elektronické petice, se objevil už na začátku listopadu, tedy v době, kdy Milan Chovanec, jenž získal post poslance oznámil, že za svého nástupce doporučuje Václava Šlajse. Ten se proti znění dopisu ohradil.

„Tam se objevilo, že jsem byl náčelníkem politického oddělení divize nebo že jsem byl zástupce velitele pro věci politické na různých stupních, to pravda není. Pravdou je to, že jsem byl 14 let členem KSČ a v letech 1981 až 1985 jsem byl předseda útvarové organizace. V letech 1985 až 1989 jsem vystudoval vysokou školu politickou,“ vysvětloval Václav Šlajs.

„Po roce 1989 se zrušily politické orgány, které se jmenovaly výchova a kultura a já jsem se 1. února 1990 stal náčelníkem oddělení výchovy a kultury na divizi. Tady nám začali říkat novodobí politruci a od té doby mám nálepku politruk,“ dodává.

Přesně za měsíc po tomto prohlášení, které dal našemu serveru, předložil zastupitelstvu Plzeňského kraje čestné prohlášení.

„Rozhodl jsem se předstoupit před toto zastupitelstvo a předložit zde své závazné a čestné prohlášení. Nikdy jsem nebyl náčelníkem politického oddělení divize, nikdy jsem nebyl zástupcem velitele pro věci politické, jakéhokoliv stupně. Nikdy jsem nebyl propagandistou na žádném stupni a nevyučoval jsem marxismus-leninismus. Mám negativní lustrační osvědčení, dokonce dvě. První od federálního ministra vnitra Jána Langoše, druhé od českého ministra vnitra Ivana Langera,“ uvedl náměstek hejtmana Šlajs.

„Z lustračního osvědčení vyplývá, že jsem nikdy nezastával funkce v KSČ na úrovni okresního výboru a výše, nikdy jsem nebyl spolupracovník StB, ani vojenské kontrarozvědky, nebyl jsem nikdy příslušník lidových milicí, nestudoval jsem ani na vybraných školách bezpečnostního charakteru v Sovětském Svazu,“ dodal.

A co o jeho profesní minulosti uvádějí některé internetové stránky? Na oficiálním webu ČSSD je uvedeno pouze to, že Václav Šlajs v letech 1973 až 1993 byl vojákem z povolání. Na webu Plzeňského kraje se o jeho minulosti nedozvíme prakticky nic, na druhou stranu alespoň známe, kromě jiného, životní krédo Václava Šlajse „Nebát se a nekrást“.

Internetová encyklopedie Wikipedia uvádí, kromě toho, že Václav Šlajs dvacet let pracoval jako Voják z povolání to, že v letech 1985 až 1989 studoval Vysokou školu politickou UV KSČ a před rokem 1989 byl členem KSČ.

Podobné, ale o něco hlasitější protesty, jako teď v Plzeňském kraji, probíhaly po krajských volbách v roce 2012 v Karlovarském kraji, kde do křesla radního pro oblast školství usedl bývalý politruk pohraniční stráže Václav Sloup (KSČM). Ten tuto funkci zastává stále, naopak v Jihočeském kraji studenti nesouhlasili s radní pro oblast školství Vítězslavou Baborovou (KSČM), která z důvodu dlouhodobé nemoci nakonec odstoupila.  

Autor: Jan Dvořák

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

JK 28.01.2014 12:50, Reagovat

V KSČ byl kde kdo. Většina lidí tam vstoupila z prospěchu (aby je nevyhodili z práce, nebo pustili na dovolenou někam ven) těch ideologických bylo málo. Republiku i kraj trápí dluhy, nezaměstnanost, špatné zdravotnictví a další desítky problémů. Řekněte mi, co Šlajs za posledních 20 let udělal špatně. Byl poslancem, zastupitelem, radním. Lidi co šli k volbám znali jeho minulost a přesto dostal 1500 preferencí. To, že pár lidí z ODS, Zelených nebo Mladých konzervativců (líheň ODS) protestuje neberu v potaz!

Pavla 29.01.2014 20:27, Reagovat

JK, to je ale zásadní chyba! Jinak, konečně také někdo jiný napsal, že za nevstup do KSČ se vyhazovalo z práce. Vosáku, Vosáku, srovnej si své řady!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.