Při pondělní volbě hejtmana bude rušno, protest chystají odpůrci Václava Šlajse

Při pondělní volbě hejtmana bude rušno, protest chystají odpůrci Václava Šlajse | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Věra BurdováVěra Burdová

Učitelka

Více

Martin KožnarMartin Kožnar

Architekt

Více

Gabriela RýdlováGabriela Rýdlová

úřednice v krematoriu, členka komise nebytových prostor při MěZ Klatovy

Více

Při pondělní volbě hejtmana bude rušno, protest chystají odpůrci Václava Šlajse

Plzeň, 24.01.2014, aktualizováno 13:02 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Hodně rušno bude v pondělí na mimořádném jednání zastupitelstva Plzeňského kraje, které má jako hlavní bod programu volbu nového hejtmana. Vše nasvědčuje tomu, že do funkce hejtmana bude jmenován současný první náměstek Václav Šlajs (ČSSD), který ovšem leží v žaludku některým obyvatelům regionu. Ti proti jeho jmenování už před časem zorganizovali petici a nyní všechny její signatáře vyzvali, aby se zúčastnili jednání zastupitelstva a vyjádřili nesouhlas s kandidaturou Šlajse do funkce hejtmana.

„Už 2690 podpisů se sešlo pod otevřeným dopisem šestice občanů nazvaného „Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje. Podporovatelům dopisu, který je výzvou krajskému zastupitelstvu, vadí aktivní a mnoholetá služba Václava Šlajse totalitnímu režimu. Jedná se o absolventa Vysoké školy politické ÚV KSČ, letitého důstojníka Československé lidové armády před rokem 1989 a předsedu útvarové organizace KSČ tamtéž. Autoři otevřeného dopisu, stejně jako více než dva tisíce podporovatelů, považují za nevkusné, aby člověk s takovou minulostí stanul na nejvyšší pozici v kraji,“ uvedl Petr Vaněk, který je jedním ze šesti tvůrců otevřeného dopisu.

„Vzhledem k tomu, že ČSSD nedala veřejně najevo, že by od očekávané nominace plánovala ustoupit, vyzvali jsme jako autoři dopisu občany Plzeňského kraje, aby svoji nespokojenost s takovou nominací přišli vyjádřit osobně, klidně, slušně a jednoznačně, přímo na jednání zastupitelstva. Sraz je v půl desáté před budovou úřadu,“ konstatoval Vaněk. Dodal, že momentálně nejsilnější česká politická strana musí mít ve svých řadách mnohé politiky či političky nejen kompetentní vykonávat pozici hejtmana, ale i morálně bezúhonné.

S čestným prohlášením, ve kterém popřel svoji údajnou minulost „dlouholetého politruka“ vystoupil loni v prosinci na jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje první náměstek hejtmana Václav Šlajs. „Nikdy jsem nebyl náčelníkem politického oddělení divize, nikdy jsem nebyl zástupcem velitele pro věci politické, jakéhokoliv stupně. Nikdy jsem nebyl propagandistou na žádném stupni a nevyučoval jsem marxismus-leninismus. Mám negativní lustrační osvědčení, dokonce dvě. První od federálního ministra vnitra Jána Langoše, druhé od českého ministra vnitra Ivana Langera,“ uvedl na začátek svého prohlášení náměstek hejtmana Šlajs.

„Z lustračního osvědčení vyplývá, že jsem nikdy nezastával funkce v KSČ na úrovni okresního výboru a výše, nikdy jsem nebyl spolupracovník StB, ani vojenské kontrarozvědky, nebyl jsem nikdy příslušník lidových milicí, nestudoval jsem ani na vybraných školách bezpečnostního charakteru v Sovětském Svazu,“ pokračoval dále Šlajs.

A co vlastně by se mělo dít v souvislosti se změnou na postu hejtmana? Dosavadní hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a současný poslanec a kandidát na křeslo ministra vnitra by měl v neděli dopisem rezignovat na hejtmanský post. Souběh dvou placených veřejných funkcí zakazuje krajským zastupitelům loni přijatý etický kodex. Den před jednáním zastupitelstva, v neděli 26. ledna, totiž vyprší Chovancovi tříměsíční lhůta umožňující současné vykonávání funkce hejtmana a poslance. Pokud se hejtman stane ministrem, bude muset podle zákona opustit i místo řadového krajského zastupitele. Lze předpokládat, že první náhradník doplní počet zastupitelů na březnovém jednání zastupitelstva.

Poměry v krajské radě se nezmění ani po odchodu hejtmana Chovance, bude v ní sedm zástupců ČSSD a dva z KSČM. Z jednoho řadového radního z řad sociální demokracie se stane náměstek hejtmana a z členů zastupitelstva se bude volit jeden radní za ČSSD. Tím by se podle kuloárních informací měl stát ředitel základní školy a místostarosta Jaroslav Šobr. Nový radní by měl dostat na starost nejspíš na starosti kulturu, cestovní ruch a neziskové organizace. Dosud je měl v kompetenci náměstek Jiří Struček (ČSSD), kterému by dál zůstalo školství a sport. 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (17 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 26.01.2014 18:43, Reagovat

Nějakých pár grázlů si tady bude dovolovat měnit výsledky svobodných voleb? Je třeba je ignorovat a vůbec je nemedializovat!! Stačily nedávné odporné události v Č. Budějovicích, kde si zmanipulovaní studentíci hráli na hlas lidu a slušnou ženskou dovedli pomalu k infarktu, dobytek jeden. Jak odporné!!

Volič 28.01.2014 09:13, Reagovat

Jak víš, že byli zmanipulovaní a že jsou to grázlové?

To, že byl zvolen hejtmanem Šlajs, akceptuji. Kandidoval ve volbách, dostal mandát a ucházel se o post hejtmana. Je samozřejmě otázkou číslo dvě jeho minulost. Na druhou stranu, když ty protesty nepřišli v době, kdy byl poslancem či prvním náměstkem, teď byli bezpředmětné. Nicméně si myslím, že sociální demokracie mohla na nejvyšší post v kraji nominovat lepšího aspiranta.

Vosí Hnízdo 25.01.2014 17:39, Reagovat

To že by byl někdo politruk (ač politruk nebyl) by bylo to poslední, co by mne vadilo. Je zajímavé, že diskutérovi Josefovi nevadí, že je tady totálně rozkradená země, vydrancovaná země, podmostí a kanály plné bezdomovců, kterých přibývá astronimickou řadou a jemu vadí politruci. Ti politruci tento bědný stav milej zlatej nezavinili. To zavinili jiní!! Kamaráde, za těch politruků tady takový bordel nebyl, na všechno bylo a lidem se vedlo dobře.

Josef 25.01.2014 15:36, Reagovat

Prašť jako uhoď. Bezcharakterní člověk s vysokoškolským diplomem za 9 měsíců míří výše a politruk s vysokou školou ÚV KSČ zase na hejtmana. Pořád neplatí, že s poctivostí nejdál dojdeš. A poctiví jsou podle Marka Siváka označováni za lůzu. To bych od ČSSD nečekal. Boží mlýny ale stále melou.

XX 25.01.2014 22:40, Reagovat

2 roky studium (celoživotní vzdělávání), další rok bakalářské studium. 3 roky jako 3 roky. Prověřeno správním soudem.
Šlajs nikdy politrukem nebyl, zjistěte si to a neopakujte hlouposti.

Aha 26.01.2014 14:17, Reagovat

XX či Kamile, a vy všichni, co bagatelizujete problém nestudia Chovance. Kurz celoživotního vzdělávání nebyl žádným studiem. Minimálně v podmíkách Právnické fakult ZČU v Plzni. Vysokoškolský zákon tento typ studia skutečně upravuje, nicméně mu dává také mantinely. O tom v jakých mantinelech probíhal Kurz celoživotního vzdělávání na této fakultě se můžeme jen dohadovat. Neboť k němu nebyla nalezena žádná dokumentace, žádné doklady. Což při prověřování orgány činnými v trestním řízení potvrdila prokurátorka Zelená. Toto mu nemůže nikdo přičítat k tíži. Ale v době jeho nestudia byl již dospělý, zkušený politik. Žádný náctiletý absolvent střední školy, který neví, která bije. Muselo mu být jasné, že tohle není bežný typ vš studia, ale pouze jakási nástavba. Odkazy na dobrou víru jsou směšné. Neexistence dokumentace jen potvrzuje, že tehdejší vedení fakulty bylo opravdu skvěle připraveno na budoucí možné problémy. Kurz celoživotního vzdělání byl placen a určen pro úředníky. Samozřejmě, jeho prostupnost do skutečného vysokoškoského studia, bakalářského oboru Veřejná správa, bylo právě z důvodu platby, zatraktivnění celého programu. Řádní studenti oboru Veřejná správa toho během studia museli a pořád musí absolvovat mnohem více než pseudostudenti Kurzu celoživotního vzdělávání. Jediná závěrečná zkouška za celé dva roky byla písemná slátanina všeho dohromady. Tito lidé pak bez dalšího, tj. např. bez přijímacích zkoušek či alespoň rozdílových zkoušek přešli do třetího ročníku Veřejné správy FPR ZČU, veřejné vysoké školy, kde jim neúplné vzdělání uznali ( tandem Kindl-Zachariáš, ve spolupráci s Průšou, socanem jako poleno), zákon hovoří o max. 60%. To, že dnes zainteresované strany říkají, že je vše ok, neznamená, že je to pravda. Možná se řídíte heslem, že tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou. Ne nestane, lež zůstane lží. Relativizace jeho studia i ostatních, devalvuje vzdělání všech.

šofér hovnocucu 24.01.2014 22:08, Reagovat

tady je nějak mrtvo, jdu se ještě ožrat

šofér hovnocucu 24.01.2014 22:06

Komentář byl odstraněn

šofér hovnocucu 24.01.2014 22:04, Reagovat

v prdeli je tma nejsou tam vokna, i kdyby tam vokna byli prdy by je vymlátili.

šofér hovnocucu 24.01.2014 22:00, Reagovat

na tom pansým záchodě uklouz franta na hovně, uklouz rozmázl se v tom a vyrocnil, to bylo

šofér hovnocucu 24.01.2014 21:58

Komentář byl odstraněn

Marek Sivák 24.01.2014 21:23, Reagovat

Lůza si potřebuje zakřičet. Tak už se mobilizuje. Budou tam dělat akorát bordel. Nikdo na ty trubky není zvědavej.

šofér hovnocucu 24.01.2014 22:01

Komentář byl odstraněn

KAB 24.01.2014 20:07, Reagovat

Pokud si myslí, že volby neproběhly legálně, tak měli podat stížnost k soudu - takovéhle zviditelňovací akce mentálně nedostatečných ubožáků je třeba ignorovat, když si jich nikdo nebude všímat, tak je to časem omrzí.

šofér hovnocucu 24.01.2014 22:02

Komentář byl odstraněn

XX 24.01.2014 21:19, Reagovat

Ano, k čemu jsou volby, když pak takové nátlakové akce?

Josef 29.01.2014 07:06, Reagovat

Pane XX, to by nemohly být také stávky , petice a Okamůrou navrhovaná referenda. Patří to k demokracii svobodně vyjádřit názor.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.