Město Plzeň a lidé bez domova

Město Plzeň a lidé bez domova | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Město Plzeň a lidé bez domova

Plzeň, 30.12.2013, aktualizováno 20:03 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

     Při vánočním rozjímání v prostředí malebné přírody „boleveckých rybníků“ mě, stejně asi jako další procházející se, snad již ani nemohla překvapit zvýšená přítomnost bezdomovců. Například na stráni u Seneckého rybníka si někteří z nich založili oheň a zblízka si tak do sytosti užívali jeho tepla.

     Nerad bych v této souvislosti znovu prezentoval již častokráte popisované důvody, které tyto lidi uvrhly a trvale uvrhávají do svízelných, nezáviděníhodných a v rámci současných společenských podmínek bohužel i neřešitelných situací. Spíše bych se rád pokusil čtenářům alespoň zčásti osvětlit některé sociologické aspekty tohoto patologického jevu v Plzni.

     V roce 2009 si nechalo město provést analýzu bezdomovectví, která přišla Plzeňany na 300 tisíc korun. Specializovaným, sociálně antropologickým pracovištěm bylo zjištěno, že v krajském městě žije a pohybuje se na 172 bezdomovců, z nichž je 119 bez jakéhokoliv přístřeší, tedy i bez možnosti krátkodobého ubytování v azylovém domě. Odborná metodologie výpočtu však říká, že reálný počet lidí bez domova bývá však až o 30% vyšší než činí výsledek studie, v našem případě se tedy jedná až o 230 osob.

    Azylový Dům u sv. Františka v Plzni je pro bezdomovce ojedinělým spádovým zařízením a disponuje pouze osmdesáti místy. Za poslední tři roky nebyla jeho kapacita navyšována a to i přes fakt, že počet bezdomovců v Plzni razantně vzrostl. Podle velice opatrného vyjádření městského radního pro sociální oblast Jiřího Kuthana (ČSSD), prý až na 250 osob. Osobně se domnívám, že tento počet je mnohem vyšší, Plzeňané jsou dnes s bezdomovci konfrontováni na každém kroku, centrum města nevyjímaje.

     V mrazivých dnech sice město výhledově počítá s vyhřívaným stanem v areálu dopravních podniků v Cukrovarské ulici či s umisťováním bezdomovců po ubytovnách na náklady magistrátu, avšak tato opatření zdaleka nepostačuje potřebám. Není proto divu, že každoročně několik lidí v Plzni mrazivým podmínkám podlehne. Dá se to očekávat, když plná třetina lidí bez domova přežívá zimu v parcích, kanálech, v lepším případě na nádraží a další skoro třetina si zachraňuje holý život pobytem v nezákonně obsazeném domě či stejným způsobem obsazeném pozemku.

     Výhledově je situace s bezdomovectvím v Plzni ale ještě chmurnější. Stovky lidí se nacházejí v režimu tzv. nejistého bydlení, kam lze započítat osoby přechodně žijící u příbuzných, přátel, nebo bydlí tzv. bez právního nároku, osoby ohrožené vystěhováním či domácím násilím. Mnozí lidé také pobývají v provizorních stavbách, nevhodném či přelidněném bytě.

   Bezdomovectví v krajské metropoli je nejen tristním životním osudem takto postižených, ale současně velice zátěžovým faktorem nejen pro město, ale i celou společnost. Jen necelých pět procent bezdomovců disponuje, dle provedeného výzkumu, mzdou z legálního pracovního poměru. Celých 31% se živí sběrem kovů a jiných druhotných surovin popřípadě vybíráním popelnic. Dalších 28% získává prostředky na přežití žebráním a skoro 16% prací tzv. na černo. Občanům Plzně přináší tento zakonzervovaný stav, pouze zvýšené obavy o jejich majetek či dokonce osobní bezpečnost, tedy rostoucí delikvenci. Až fatálně zde chybí vůle politických představitelů města v tomto ohledu cokoliv efektivně řešit, snazší je totiž dělat, že se jich tento problém netýká, nebo že neexistuje vůbec. A to není dobré nejen pro naše spoluobčany bez domova, ale ani pro ostatní. Domnívám se, že když už je náš současný stát sociálně dysfunkční, tak alespoň obce by měly konat! 

Autor: Jiří Valenta

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • ... | Autor: Jiří Valenta

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Janík 21.01.2014 08:50, Reagovat

Magor et Magor soudruh Jiří Valenta.

xx 23.01.2014 17:14, Reagovat

Jste ubožák, nic víc. Stydím se za Vás. A možná si myslíte, kdovíjak jste vtipný. Stále se přesvědčuji, jak upadá morálka i vzdělanost národa.

Jiří Valenta 22.01.2014 09:49, Reagovat

...že by nějaké komplexy z mládí či snad z nedovzdělanosti? :-)

Vosí Hnízdo 31.12.2013 09:08, Reagovat

Tak aby lidi žili pod mosty, v děrách, v kanálech, po lesích..., to tady fakt za socialismu nebylo. I když....., banány a pomeranče nebyly na pultech každý den :-)

Jiří 01.01.2014 16:38, Reagovat

Ono od banánů přes sráčpapír k nesvobodě a zadrátovaným hranicím , politickým kriminálům a k popravám, nebylo jinak vůbec nic.A že někdo dnes spí pod mostem? Je to jeho vina, protože o lepší život se nesnaží. Tací byli i za komunismu, ale byli pozavíráni v kriminálech pro příživnictví. Takže, soudruzi komunisté, mějte lepší paměť.

Vosí Hnízdo 01.01.2014 17:58, Reagovat

Mnoho bezdomovců jsou starší lidé. Ve svém životě byli zvyklí na určitý kolorit života. Ne každý má ambice být tzv. flexibilní, jak je dnes moderní říkat. Co na tom, že dotyčný třeba 35 let dělal stejnou práci ve fabrice. Samozřejmě starší člověk nemá takovou výkonnost jako dvacetiletý mladík, tak se pro kapitalistického zločince stává nepotřebný a místo toho, aby ho za léta dřiny přeřadil na nějakou oddychovou práci, kterou si jistě po těch létech zaslouží ho vyhodí na dlažbu. Co má takový člověk dělat? Zoufalství, alkohol, zadlužení, podmostí....

Vosí Hnízdo 01.01.2014 17:44, Reagovat

Tak o charakteru pisatele tohoto názoru si každý slušný člověk úsudek udělá sám. Nemoc, rozvod, ztráta zaměstnání aj. věci z vás bezdomovce udělá natotata. Za socialismu i ten, kdo šlápl na šikmou plochu měl šanci se zařadit do normálního života. Po výkonu trestu tito lidé dostávali práci, zpravidla velice slušně placenou, protože tehdy i manuální práce byla dobře zaplacená, když neměli kde bydlet, dostali ubytovnu buď od města nebo podniku, za pár šušňů. Dneska, když někdo šlápne na šikmou plochu, byť z mladické nerozvážnosti, je zpravidla odepsán na celý život. Byl zaveden systém přidělování bytů, takže bez zadlužení na 3 generace byla šance dostat byt. Mnohé podniky přidělovaly byty po pár létech pracovní věrnosti. Takže to, aby lidé museli přebývat pod úrovní zvířete po lesích, děrách, kanálech a pod mosty neexistovalo. Pravda, pracovat se muselo, ale důstojně a neotrocky. Kdo nepracoval, přiživoval se na společnosti a byl za to právní postih. Kdo prokázal legálně nabyté peníze např. výhrou a dokázal, že není s obživou na někom závislý, pracovat nemusel, rozhodl-li se ty peníze projíst. A nemějte péči, paměť lidi mají a dochází jim, že ten socialismus byl daleko lepší než to, co máme nyní!!

Pepík 05.01.2014 14:58, Reagovat

Tak, nyní s tebou Vosáku, musím, ač nerad, mimořádně souhlasit. Přečti si ještě jednou první větu svého příspěvku. Každý slušný člověk si určitě o tvém názoru udělá úsudek sám. To je také můj názor, nejen tvůj.

Pavel 01.01.2014 17:01, Reagovat

Tak to jste tedy žil asi v jiný zemi,kromě těch drátů,za který stejně jezdil každý druhý jsem tady už v osmdesátých letech nic takovýho nezažil

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.