Třicetitisícový dar, který dostala ODS od firmy spoluvlastněné městem Klatovy se vrací, starosta dá peníze ze svého

Třicetitisícový dar, který dostala ODS od firmy spoluvlastněné městem Klatovy se vrací, starosta dá peníze ze svého | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Lukáš BartoňLukáš Bartoň

Konstruktér, Krajský předseda Pirátů

Více

Václav VokatýVáclav Vokatý

revmatolog

Více

Lumír AschenbrennerLumír Aschenbrenner

Senátor, starosta Plzně - Slovan

Více

Třicetitisícový dar, který dostala ODS od firmy spoluvlastněné městem Klatovy se vrací, starosta dá peníze ze svého

Klatovy, 10.12.2013, aktualizováno 11.12.2013 13:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS) se rozhodl okamžitě řešit finanční dary, které získala jeho strana od společnosti Šumavské vodovody a kanalizace a.s. Dohromady třicet tisíc korun, které ODS dostala v letech 2010 a 2012 od této společnosti, jenž ze čtyřiceti procent vlastní město Klatovy, vrátí starosta ze svého. Poskytnutí tohoto daru bylo prý chybou, která se v žádném případě nebude opakovat.

ODS dostala od Šumavských vodovodů a kanalizací (ŠVAK), dva finanční dary. V roce 2010 to bylo deset tisíc korun a v roce 2012 dvacet tisíc. Problém je ale v tom, že 40 procent akcií této společnosti patří městu Klatovy a od roku 2007 je členem představenstva starosta města Rudolf Salvetr a členem dozorčí rady místostarosta Václav Chroust (ODS).

Server Regionpodlupou.cz, který na tuto skutečnost upozornil jako první (více ZDE), minulý týden konfrontoval starostu Rudolfa Salvetra. Přiznal, že jistá spolupráce existovala, ale o poskytnutí těchto darů nerozhodovalo představenstvo, kde je členem. Hned po našem upozornění začal starosta jednat.

„Na sobotu jsem svolal představenstvo firmy, kde mi bylo potvrzeno, že k této věci došlo. Nebylo to ale v kompetenci představenstva, ale vedení firmy, respektive šéfa společnosti. Důležité ale je, že tento dar šel z výnosu externí činnosti firmy a nikoli z té základní, tedy z vodného a stočného,“ vysvětluje Rudolf Salvetr.

„Bez ohledu na to, jak se vyvíjí stranická kasa nebo jestli to byla manažerská záležitost, osobně věc vyřeším v následujících dnech tím, že celou částku, tedy 30 tisíc korun, vrátím ŠVAKu ze svých peněz. Nechci totiž, aby došlo k jakési pochybnosti, že někdo doplácí na nějakou stranickou kasu prostřednictvím firmy, která je částečně vlastněná městem. Tato věc se navíc v budoucnu nebude nikdy opakovat,“ dodává starosta.

„Jako jeho osobní gesto je to adekvátní a pokud se takto rozhodl, tak to respektuji. Znovu ale opakuji, že financování jakékoli politické strany firmou, kde je vlastníkem nebo spoluvlastníkem město, je nevhodné. Toto platí nejen v Klatovech, ale obecně,“ říká radní Martin Kříž (TOP 09).

„Už když jsem se k tomu problému vyjadřoval poprvé, tak jsem hovořil o velmi nestandardním řešení. Teď, co udělal pan starosta, považuji také za nestandardní, protože ten sponzoring nebyl sponzoring pana starosty, ale sponzoring strany. Proto by se k tomu měla postavit strana. Jestli toto téma otevřeme na příštím zasedání zastupitelstva, které se bude konat příští týden, ještě nevím. Je pravdou, že to se zastupitelstvem příliš nesouvisí, ale každopádně se musíme poradit v klubu,“ tvrdí opoziční zastupitel a současně poslanec Igor Jakubčík (ČSSD). 

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.