Rezignace - nerezignace Milana Chovance

Rezignace - nerezignace Milana Chovance | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Rezignace - nerezignace Milana Chovance

04.12.2013, aktualizováno 23:27 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Rozhodnutí (výzva) Krajského výkonného výboru ČSSD Plzeňského kraje ze dne 2. prosince 2013, aby hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec neskládal na prosincovém zasedání Zastupitelstva Plzeňského kraje post hejtmana, působí v kontextu dalších souvislostí nedůvěryhodně a alibisticky. Nejpozději ve čtvrtek 28. listopadu 2013 totiž sám hejtman Milan Chovanec podepsal pozvánku na 6. zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 9. prosince 2013, a jejíž součástí je i návrh programu zasedání. Očekávané body jako „rezignace hejtmana Plzeňského kraje“ a „volba hejtmana Plzeňského kraje“ v programu ovšem nenajdeme. Už v minulém týdnu bylo tedy jasné, že ani hejtman Milan Chovanec s výše uvedenými body na prosincové zasedání zastupitelstva nepočítá. Krajský výkonný výbor ČSSD Plzeňského kraje tak rozhodnutím vytvořil následně pouze alibi a důvod pro hejtmana Milana Chovance, aby se na prosincovém zastupitelstvu jeho rezignace na post hejtmana neřešila.

Přitom hejtman Milan Chovanec v Otázkách Václava Moravce 3. listopadu 2013 prohlásil následující: „9. prosince, pokud se nemýlím, je Zastupitelstvo Plzeňského kraje, kde definitivně jednu funkci složím. V této době spíše to vypadá, že složím funkci hejtmana. Nebudu využívat ani tři měsíce, které jsme si dali v Plzeňském kraji, ale ukončím své angažmá na jedné funkci devátého. V každém případě angažmá na dvou funkcích devátého končí.“

Neočekávám, že by veřejně slíbené ukončení angažmá na dvou funkcích skončilo tak, že hejtman Milan Chovanech se vzdá funkce poslance. Avizovaný veřejný slib tak bude zřejmě nenaplněn. Požadavky KSČM na revizi koaliční smlouvy, dokončení a projednání rozpočtu Plzeňského kraje na rok 2014 či diskusi o počtu náměstků považuji v tomto ohledu za důvody spíše zástupné. Sociální demokracie by měla přiznat, že se vyčkává na dobu sestavení vlády, kdy hejtman Milan Chovanec bude mít případné angažmá ve vládě České republiky jisté.

Kontrolní výbor Zastupitelstva Plzeňského kraje je příslušným orgánem kraje v záležitostech naplňování a kontroly povinností zastupitele plynoucích z Etického kodexu člena Zastupitelstva Plzeňského kraje. Kontrolní výbor se již na svých dvou předchozích zasedáních zabýval skutečností, že hejtman Plzeňského kraje byl 26. října 2013 zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Od tohoto data tedy dochází v případě hejtmana Milana Chovance k situaci, která je v rozporu s článkem 5 Etického kodexu člena Zastupitelstva Plzeňského kraje, neboť zastupitel souhlasící s kodexem vykonává pouze jednu veřejnou funkci jako uvolněnou, za níž je poskytována odměna z veřejných prostředků. Etický kodex v tomto případě ukládá zastupiteli Plzeňského kraje učinit neodkladně, nejpozději do 3 měsíců od vzniku tohoto stavu, kroky k jeho odstranění. Výkon funkce hejtmana a poslance Poslanecké sněmovny PČR je výkonem dvou uvolněných veřejných funkcí. Odsunem pouze prodlužuje hejtman Milan Chovanec dobu, po kterou porušuje ustanovení prosazovaného etického kodexu, neboť ten souběh několika placených funkcí z veřejných prostředků zakazuje. Nejbližší příležitostí tento stav vyřešit je přitom právě prosincové zasedání zastupitelstva.

Jan Šašek, zastupitel Plzeňského kraje, předseda Kontrolního výboru Zastupitelstva Plzeňského kraje

Autor: Jan Šašek

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.