Regionální inovační strategie kraje zajistí ekonomický rozvoj regionu

Regionální inovační strategie kraje zajistí ekonomický rozvoj regionu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel DostálPavel Dostál

Jaderný inženýr, člen Republikového výboru Svobodných

Více

Jiří TrhlíkJiří Trhlík

odborný ekolog

Více

Eva NoskováEva Nosková

Prac.v říz.jakosti

Více

Regionální inovační strategie kraje zajistí ekonomický rozvoj regionu

Chodová Planá, 05.11.2013, aktualizováno 14:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Do jara 2014 bude mít Plzeňský kraj zpracovanou regionální inovační strategii, která zajistí další ekonomický rozvoj průmyslového regionu. Obsahem strategie bude současný stav a hlavní cíle výzkumu a vývoje regionu. Inovace budou jedním z hlavních zaměření dotací EU v letech 2014 až 2020. Na fóru Plzeňský kraj a Horní Falc - evropští sousedé to uvedl ředitel Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje Filip Uhlík.

„Na úrovni ČR se zpracovává 3S Strategie, kterou požaduje Evropská komise (EK) jako podmínku pro to, abychom mohli čerpat peníze na výzkum a vývoj. Aktivněji než jiné regiony jsme zpracovali data, provedli průzkumy a hlavně vytvořili regionální komunikační platformu. Minulý týden kraj předložil situační zprávu ministerstvu školství. Naváže na ni návrhová část s konkrétními opatření, jež chce kraj prosadit do 3S strategie, která má být hotová v polovině roku 2014,“ informoval Filip Uhlík.

Podle slov Filipa Uhlíka je nyní v Plzeňském kraji, který se chce dlouhodobě orientovat na strojírenství, energetiku, informační technologie a biomedicínu, zhruba 300 firem, které mohou ve výzkumu a vývoji něco nabídnout. Přesto je region v podílu vysokoškoláků až osmý v rámci celé republiky. Podle účastníků mezinárodního fóra by si české regiony měly vzít příklad z bavorských úřadů, které mají pracovníky, jejichž úkolem je podpora ekonomického rozvoje a inovací.

„Je to cesta, jak získávat špičkové odborníky, ale peníze na nové zaměstnance jsou omezené," řekl krajský radní pro regionální rozvoj a fondy EU Ivo Grüner (ČSSD) s tím, že hejtmanství neplánuje zřídit zvláštní odbor na podporu ekonomiky. Od jara 2014 bude však kraj poskytovat progresivním firmám inovační vouchery, na něž vydá dva miliony korun. V případě, že se osvědčí, vyčlení více peněz. Cílem je zmapovat inovační firmy, se kterými bude diskutovat o potřebách a založí společnou platformu. Zvýšit se má hlavně spolupráce s malými a středními podniky.

Dotace EU na inovace by podle Grünera zajistily především přechod od montoven k maximu vývojových firem s vysokou přidanou hodnotou. „Proto se také snažíme získat od státu letiště Líně u Plzně, což by byla zóna pro tyto firmy, kde by mohla přistávat letadla s high-technologiemi,“ konstatoval Grüner. 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.