Ve volebních štábech se příliš neslavilo, nejveseleji bylo v táboře komunistů, truchlilo se u ODS

Ve volebních štábech se příliš neslavilo, nejveseleji bylo v táboře komunistů, truchlilo se u ODS | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Demeter JuristaDemeter Jurista

vedoucí pobočky zahraniční softwarové firmy

Více

Lenka BrčkováLenka Brčková

Více

Václav PetrusVáclav Petrus

Starosta Švihova

Více

Ve volebních štábech se příliš neslavilo, nejveseleji bylo v táboře komunistů, truchlilo se u ODS

Plzeň, 26.10.2013, aktualizováno 27.10.2013 11:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Žádné bouřlivé oslavy volebních výsledků ve štábech největších stran v Plzeňském kraji se po sečtení hlasů nekonaly. Ve většině míst, která v sobotu odpoledne a večer navštívili reportéři serveru Regionpodlupou.cz vládla neveselá, chmurná a rezervovaná nálada. Veselo bylo jen ve štábu KSČM, kde se oslavoval zisk dvou křesel v Poslanecké sněmovně. Hnutí ANO, které má jako jediné důvod k oslavě, nemělo v Plzni svůj štáb, kde by jeho příznivci společně sledovali volby.

Veselo bylo v táboře KSČM, kde slavil v kruhu svých stranických kolegů zisk poslaneckého mandátu Jiří Valenta | Autor: Jan DvořákVeselo bylo v táboře KSČM, kde slavil v kruhu svých stranických kolegů zisk poslaneckého mandátu Jiří Valenta | Autor: Jan Dvořák

Šampusem si sice bouchli sociální demokraté, kteří výsledky voleb sledovali ve svém krajském sídle v Houškově ulici, ale jinak se příliš neradovali z poněkud hubeného výsledku voleb, který zůstal daleko za očekáváním. Vzhledem k tomu, že krajský lídr Milan Chovanec odjel do Prahy jednat o podobě budoucí vládní koalice, výsledek voleb komentoval Václav Votava, který obhájil své parlamentní křeslo.    

„Nezastírám, že jsme očekávali daleko lepší výsledek, osobně jsem tipoval tak 28 procent, voliči rozhodli tak jak rozhodli, nakonec máme necelých 22 procent. Je vidět, že voliči chtěli změnu po létech vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Bohužel přetavili tu změnu do hlasů pro nové strany, od kterých nikdo neví, co od nich lze očekávat. Dost mě to mrzí. Bude určitě těžké sestavit nějakou smysluplnou koalici, bude to na Bohuslavu Sobotkovi. Vůbec mu ta jednání o povolebním uspořádání nezávidím. Nebude to mít jednoduché, rýsuje se řada variant. Uvidíme, co z toho nakonec bude. V Plzeňském kraji jsme obhájili tři mandáty, čekali jsme čtyři, ten čtvrtý nám unikl o vlásek. Čekali jsme, že se nám podaří sestavit menšinovou vládu za podpory lidovců a komunistů,“ řekl Václav Votava.

Co Václava Votavu překvapilo, byl podle jeho slov výrazný výsledek hnutí ANO, i když se prý dalo očekávat, že udělají dobrý výsledek. Na druhou stranu ho prý nepřekvapil výsledek ODS, který se dal čekat po té, co předváděli v uplynulých sedmi létech jejich vlády. „Volební účast nebyla špatná, měli jsme obavu, že bude podstatně nižší, vzhledem k tomu termínu voleb a vzhledem k hezkému počasí,“ konstatoval Votava. Vedle Václava Votavy získal mandát samozřejmě i krajský lídr, hejtman Milan Chovanec a znovu také Igor Jakubčík.

Ze zisku poslaneckého mandátu se raduje Václav Votava (vlevo) a Igor Jakubčík (vpravo) ve společnosti Petra Osvalda | Autor: Richard Beneš

Krajský lídr Babišova hnutí ANO Josef Vozdecký sledoval výsledky voleb v pražském štábu a tam měli důvod k radosti veliký, drahý sekt tam tekl doslova proudem. Dobrou náladou samozřejmě hýřil i Josef Vozdecký, který si pochvaloval volební výsledek. „Já si tipl, že získáme v Plzeňském kraji okolo 16,5 procenta, jelikož je zisk téměř 19 procent přes mé očekávání, tak to beru, jako velmi dobrý výsledek, máme celkem tři mandáty,“ uvedl Vozdecký. Nastínil také, co vše čeká v nejbližších hodinách představitele hnutí ANO.

„Předpokládám, že se teď sejdou naši představitelé a začne se z těch karet, které jsou na stole, sestavovat ta kombinace s kým by se mohlo jít do koalice nebo zda opravdu budeme v opozici. Už dopředu jsme říkali, že do koalice nepůjdeme s komunisty. To ostatní je opravdu až na dalším jednání,“ dodal Josef Vozdecký, který usedne v Poslanecké sněmovně společně s Janem Volným a Pavlem Šrámkem.

Sektem se nešetřilo u komunistů, kteří výsledky voleb sledovali a následně i oslavovali v sídle plzeňské městské organizace. Zatímco lídr Karel Šidlo byl s vedením v Praze, jeho kolega Jiří Valenta se mohl v okruhu stranických kolegů radovat ze zisku druhého mandátu, který komunistům zajistil v Plzeňském kraji zisk 15,7 procenta hlasů.

„Mám velkou radost nejen za sebe, ale i za naši stranu a přirozeně i za naši ideologii. Tipoval jsem, že maximálně dosáhneme osmnácti procent a minimalistické úvahy byly kolem 16 procent a ty se v podstatě splnily. Ale ta spokojenost panuje. Těch 600 tisíc hlasů celorepublikově dává velmi solidní základ do budoucna,“ uvedl Valenta.

Ani Jiří Valenta však neskrýval obavy z povolebního uspořádání. „Nebude to jednoduché, zvláště když levice nemá tu stojedničkovou většinu, která se předpokládala. Vidím to, jako selhání voličů u sociální demokracie, kteří nejspíš přešli k panu Babišovi,“ řekl Valenta. Ten také vyjádřil radost nad tím, že o Plzni, která bývala silnou baštou ODS, už nelze mluvit jako o modrém městě. „Zjišťujeme, že Plzeň už modré město dávno není, s jistou nadsázkou bych řekl, že je oranžovo rudé, protože jsme teď porazili jak ODS, tak i TOP 09,“ dodal Valenta.

TOP 09 nejvíce těšila výhra nad ODS. | Autor: Jan Dvořák

Pocit úlevy byl znát v táboře TOP 09, jehož štáb se usídlil ve volební kavárně TOPCafé v Solní ulici. Nad výsledky voleb se tam příliš nejásalo, na druhou stranu si mohli topkaři oddychnout, protože se jim podařilo obhájit dva mandáty a porazili svého rivala z ODS. „Dopředu jsme říkali, že obhájení našich dvou mandátů bude pro nás úspěchem a to se stalo, i když to bylo doslova na poslední chvíli. V tomto směru jsem spokojený,“ prohlásil krajský lídr Marek Ženíšek. Společně s ním zamíří do Poslanecké sněmovny ještě ostřílený bývalý poslanec Jaroslav Lobkowicz.

Na volebním výsledku Marka Ženíška potěšily dvě věci. Tou první je porážka ODS a druhou je žalostný výsledek hnutí Úsvit, které v Plzeňském kraji propadlo a nezískalo žádný mandát. „Jsem velmi příjemně překvapen, že TOP 09 v Plzni získala téměř sedmnáct procent a naopak současná vládnoucí strana ODS pouze jedenáct. To mi dává určitou naději i na změnu tady v Plzni. S celorepublikovým výsledkem TOP 09 ovšem až tak šťastný nejsem. Překvapil mě výsledek ANO a jsem velmi nešťastný z celostátního výsledku KSČM. A koalici z těch sedmi stran, co se do Parlamentu dostaly, zatím nevidím. Pokud se ta koalice nedá dohromady, tak bude na tahu pan prezident, který si tu situaci bude určitě velmi užívat,“ uvedl k situaci Ženíšek.

Neveselo až truchlivo bylo v Modrém domě, krajském sídle ODS v Plzni, kde se kromě primátora Martina Baxy a zhruba pětice osob z čelních míst kandidátky, sešlo jen několik, převážně velmi mladých členů nebo sympatizantů. Až po sedmé hodině dorazil lídr Jiří Pospíšil, který nešetřil kritikou namířenou do vlastních řad. V Plzeňském kraji získala ODS jediný mandát a do Sněmovny jde jen Pospíšil. „Volební výsledek je pro ODS objektivně velikou porážkou, i když jsme získali v Plzeňském kraji druhý nejlepší výsledek hned po Praze. Za prohru považuji tedy i volební výsledek v Plzeňském kraji. Je na ODS, aby spustila vnitřní diskusi a poučila se z tohoto výsledku,“ řekl Pospíšil.

Ještě těsně před volbami říkal Pospíšil, že volební výsledek má být pro něho malým referendem, které má naznačit, zda by se neměl ucházet o funkci nejvyššího šéfa ODS. „Nečtu ten můj výsledek jako příliš silný mandát. Co se bude dít dál, nechci předjímat několik hodin po volbách. Na kongresu, který bude mít ODS během několika týdnů, si musí zvolit nové a silné vedení, musí se pustit do silné a věcné opoziční politiky. Zda budu usilovat o post ve vedení ODS, nechci v tuto chvíli komentovat. Na druhou stranu je to po paní Němcové druhý nejsilnější mandát uvnitř strany a jistý závazek tady tedy je. Musím si to vše v klidu promyslet. Je třeba, aby ODS zvolila do svého vedení lidi, kteří budou schopni tu věcnou a čitelnou opoziční politiku dělat,“ prohlásil Pospíšil.

Výsledky voleb komentuje novinářům Jiří Pospíšil | Autor: Richard Beneš

Z jedné věci měl ovšem Jiří Pospíšil a stejně tak i ostatní členové ODS, velikou radost. Potěšil ho fakt, že jeho velký kritik Vít Bárta (VV), kandidující v Plzeňském kraji jako lídr kandidátky hnutí Úsvit nezískal žádný mandát. Hnutí Úsvit tak má Plzeňském regionu nejhorší výsledek v rámci celé republiky. „Je to důkazem jedné věci, kterou považuji za velice důležitou. Lživá, nepravdivá a negativní kampaň se těm, kteří ji dělají, nevyplácí. To je důležité poselství. Doufám, že případ pana Bárty bude do budoucna poučením pro všechny, kteří budou proti komukoliv dělat nepravdivé kampaně. Ukázalo se, že voliči na to neskáčou,“ řekl Pospíšil.  

Krajský lídr ODS se vyjádřil i k volebnímu úspěchu hnutí ANO. „Voliči dali hlas nové straně, která slibuje modré z nebe. Uvidíme, jak budou tito voliči koukat na hnutí ANO s odstupem několika měsíců či let. Doufám, že se hnutí ANO při zisku takto silného mandátu nebude bránit vládní odpovědnosti a že ji převezme. Doufám, že se nedostaneme do doby, kdy zde budou vítězit populistické strany, které nebudou chtít vládnout, budou odmítat podíl na vládě a budou pouze lacině kritizovat,“ dodal Jiří Pospíšil.

Autor: Richard Beneš, Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.